12 NIEUWS WONINGNOOD UITKOMST Weinig toeristen, veel woningnood: daarom worden in Amsterdam hotelkamers nu vaak voor langere tijd verhuurd. Zoals in het capsulehotel CityHub in West. ,,De woningmarkt is klote, dit is een fijne overbrugging.'' Al zo'n anderhalve maand leeft hij op 6 vierkante meter. De 54-jarige Ewout (hij wil zijn achternaam niet in de krant) had zich deze tijd anders voorgesteld. Samen met een vriend zou hij een restaurant beginnen in Frankrijk. Hij heeft hotelschool ge daan, een eigen zaak was een droom. Dus verkocht de Amsterdammer zijn hele hebben en houwen en ver huisde hij naar de Dordogne. Maar door corona mislukte het plan. Nu is Ewout terug en verblijft hij in het Ci- tyHub-hotel aan de Bellamystraat in Amsterdam Oud-West, in een cabine voor zo'n 600 euro per maand. Sinds het begin van de pandemie verhuren veel Amsterdamse hotels hun lege kamers voor langere tijd. ,,Vóór corona zaten we altijd vol'', zegt Lotte Alkema (21), die deze woensdagavond in CityHub achter de receptie zit. ,,Toen de toeristen wegbleven, hebben we 'flexible li ving' geïntroduceerd. Gasten konden langer bij ons verblijven, tegen een lagere prijs.'' Onbeperkt De bezettingsgraad is nu met 40 pro cent nog steeds erg laag. Van de long- stay, die aanvankelijk bedoeld was voor een maximum van zes weken maar nu onbeperkt is, wordt wel ge bruikgemaakt: inmiddels verblijft er al maandenlang een handjevol 'vaste' bewoners in het hotel. ,,Het is wel klein, ja'', zegt Ewout. ,,Mijn meeste spullen liggen in een opslag, want ik kan hier niet zo veel kwijt. Het is improviseren.'' Maar de cabine is een fijne overbrugging tot hij iets anders heeft gevonden. ,,De woningmarkt is klote. Het is heel moeilijk om iets te vinden, zeker als je geen vaste werkgever hebt. Ik heb geen vrouw of kinderen, dus ik hou het hier nog wel even uit.'' De slaapcabines van CityHub doen denken aan capsulehotels in Japan: elke cabine bestaat uit twee geschei den 'kamers'. De ene cabine heeft het bed boven, de andere beneden. Gasten slapen in een hokje van 3 bij 2 meter, het matras neemt bijna de hele ruimte in beslag. In bed kruipen doe je hier letterlijk, maar dat is min der claustrofobisch dan het lijkt: het hokje geeft een gevoel van geborgen heid en is best gezellig. De comparti menten zijn voorzien van stopcon tacten, airconditioning en een lees- lamp. Naast het bed is ruimte om rechtop te staan, wat kleren op te hangen en spullen neer te leggen. Het ovalen raampje kan niet open, maar er is wel een ventilatiesysteem. Gasten kunnen eten en werken in een gemeenschappelijke ruimte. Douches en wc's worden gedeeld. ,,In principe mag je wonen in een hotelkamer, zolang je betaalt'', legt Gert Jan Bakker van Stichting !Woon uit. ,,Maar het is natuurlijk niet echt wonen. Het pand heeft een horeca- bestemming en voldoet niet aan de richtlijnen waaraan woningen moe ten voldoen.'' Ook hebben huurders geen huurbescherming, aldus Bak ker. ,,Je kunt dus niet naar de huur- commissie toe als je te veel betaalt.'' ,,Ik vind het juist fijn dat het zo klein is'', zegt Mariel Victorio (23) uit Luxemburg. ,,Ik voel me soms net Het is wel klein, ja. Mijn meeste spullen liggen in opslag, want ik kan hier niet zo veel kwijt een kind, in mijn eigen geheime tent.'' Victorio woont sinds februari parttime in het hotel. Haar echte wo ning staat in Rotterdam, maar ze vindt het zwaar om op en neer te rei zen naar haar stage in Amsterdam. ,,Ik ben niet echt een ochtendmens." Kleren liggen verspreid door haar slaapcabine, een eigen nachtlampje staat naast het bed. Een woning zoe- 1/ 1 .^9 cïsc ken in Amsterdam is geen optie voor Victorio; die zijn te duur en moeilijk te vinden. Omdat ze maar drie dagen in de week in Amsterdam werkt, vindt ze dat het niet waard. Natuur lijk zijn er keerzijden: ,,Als er een stelletje boven je slaapt, dan hoor je dat wel.'' Ook Ewout is overwegend positief. ,,Het voelt hier huiselijk en het per soneel is top. Het enige jammere: je kunt hier niet koken.'' Op een tafeltje in de hoek van de gemeenschappe lijke ruimte staat wel wat keukenap- paratuur: een waterkoker, magnetron en sinds kort ook een rijstkoker - meegenomen door Ewout. Alkema, de receptioniste: ,,De mensen die hier lang zitten ken ik in middels wel, we eten samen en zo. Eentje zat er vanaf oktober, die heeft vorige week een woning gevonden.'' Uitkomst De gast die het langst verblijft in het hotel is de 'bloemenmeneer'. Het is Jelle Kiers (63). ,,Ik woonde in een seniorenflat bij Kraaiennest'', vertelt hij. ,,Daar is in 2019 brand uitgebro ken. Tot overmaat van ramp kwam er ook nog asbest vrij. Ik kon niet terug.'' Kiers woonde een jaar op een cam ping, maar dat werd koud en was las tig te combineren met zijn werk. In december tipte een kennis het City- Hub-hotel. Kiers: ,,Dit was echt een uitkomst. Het was zo ongeveer het enige betaalbare alternatief tijdens corona.'' Ondertussen staat hij inge schreven bij kamerbureaus en op verhuursites, maar vooralsnog zon der succes. ,,Ik zoek niks groots. Ge woon, een eigen plek. Maar het is al lemaal onbetaalbaar of te ver weg.'' Bakker van Stichting !Woon noemt de situatie in CityHub een 'perverse uiting van de wooncrisis'. ,,Dit is een extreem voorbeeld van hoe mensen in de knel komen. We moeten wer ken aan een oplossing. Voor 600 euro zouden ze een fijne woning moeten kunnen huren.'' De gemeente laat weten dat de ho telfunctie door een langer verblijf niet verandert in woonfunctie. De ruimte hoeft daarom niet aan huur wetgeving te voldoen. Wel kan er een omslagpunt zijn na zes maanden, zegt een woordvoerder. CityHub hanteert officieel een maximum van zes maanden, maar bevestigt dat sommige gasten langer blijven. vrijdag 11 juni 2021 Hub 55-50 Showers Dan maar in een Madelief van Dongen Amsterdam - Ewout, hotelbewoner JÜSx Ewout (boven) en de overige bewoners van het hotel, zoals Mariel Victorio, redden zich best. fotos susanne stange

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 12