EUWS 11 MH17 PROCES Drie dagen lang besprak de rechtbank het enorme onderzoeks dossier naarde crash van vlucht MH17. Het leverde een nauwgezette reconstructie op van een onderzoek in een geopolitiek wespennest. Na ruim een jaar van voorbereidende zit tingen ging het MHi7-proces deze week eindelijk in houdelijk van start. Normaal be spreekt de rechtbank dan de in houd van het dossier met de ver dachten. Maar omdat die verdach ten (een Oekraïner en drie Rus sen) weigeren te komen, lazen de rechters dagenlang de hoofdpun ten uit het dossier voor. Wat weten we nu meer? Dat ontkennen dat er op en rond 17 juli 2014 een Buk-raket in Oost- Oekraïne was toch echt geen zin meer heeft. Naast de foto's en vi deo's die er van het transport van die Buk-installatie zijn, zijn er nu ook nog meer afgeluisterde tele foongesprekken openbaar ge maakt waarin de verdachten uit gebreid over een Buk spreken. De komst van zo'n installatie is zelfs 'de enige hoop' van de separatisten tegen de Oekraïense luchtmacht, zegt verdachte Doebinski. Ook spreken ze over het vervoer van de raketinstallatie. De vier mannen hebben allemaal leidinggevende functies in de milities van de pro- Russische separatisten in het ge bied. Op het moment dat vlucht MH17 van de radar verdwijnt, is verdachte Chartsjenko (bijge naamd De Mol) zelfs vlakbij de Buk-installatie, zo concludeert het OM. Telefoons die aan hem wor den toegeschreven, stralen op dat moment gsm-masten aan in het dorp bij de vermoedelijke afvuur- locatie. De andere drie verdachten zijn op dat moment elders in Oost-Oekraïne, maar vooral Doe- binski heeft veel contact met Chartsjenko en geeft hem op drachten waar de Buk-installatie heen moet. Spectaculair nieuws was er de afgelopen dagen niet, er kwam vooral meer achtergrond bij infor matie die al eerder naar buiten is gekomen op persconferenties van het Joint Investigation Team (JIT), het internationale team dat onder zoek deed naar de crash. Wel nieuw: getuige S21, een strijder van de separatisten, blijkt te hebben verklaard over de be manning van de Buk-installatie. S21 begeleidde de Buk, na het neerschieten van MH17, richting Rusland. In de trailer waarop de Buk staat, ziet hij een civiele chauffeur en 'twee militairen', die volgens hem de bemanning van de Buk vormen. Wie die twee man nen zijn, weten we niet. Net zoals we niet weten wie het bevel tot vuren gaf. Welk bewijs ligt er? In het dossier van 65.000 pagina's zitten tientallen getuigenverkla- Getuige X48 zag de Buk-installatie, een raketspoor en een vliegtuig neerstorten ringen, foto's en video van het transport van de Buk en talloze (door de Oekraïense geheime dienst) afgeluisterde telefoonge sprekken van voor, tijdens en na de crash. Twee van de belangrijkste getui gen zijn X48 en M58. X48 heeft te gen de politie verklaard dat hij de Buk-installatie in het veld zag staan, een raketspoor zag en een vliegtuig uit de lucht zag vallen. ,,Een nader verhoor van X48 blijkt vanwege zijn veiligheid niet mo gelijk", stelde de rechtbank. M58 een Russische vrijwilliger die meevocht aan de kant van de sepa ratisten, was volgens eigen zeggen vlakbij de Buk-installatie en zag de raket toen hij werd afgevuurd. ,,Ze zeiden dat hij was afgevuurd door de onzen.'' M58 zit nu ver moedelijk in een getuigenbescher mingsprogramma. Ook heeft het onderzoeksteam kosten noch moeite gespaard: er zijn twee tests gedaan met Buk-ra- ketten om te kijken of de schade op het wrak van MH17 overeen komt met de schade die een Buk- raket aanricht. Het antwoord daarop is ja. Twee onderzoeksin stellingen berekenden aan de hand van de schade ook nog de richting van waaruit de raket moet zijn af geschoten. Almaz Antey, de Russi sche fabrikant van de Buk-raket, deed dat zelf ook. Het bedrijf kwam tot een andere vermoede lijke afvuurlocatie. Wat viel er nog meer op? Hoe ongelooflijk ingewikkeld en gevoelig dit proces is. Ingewikkeld omdat er veel desinformatie en ge brek aan medewerking is. Zowel de Amerikanen als de Russen wei geren (gevoelige) informatie te ge ven waar de onderzoekers om hebben gevraagd. Beelden die de Russen wel aanleverden, zijn mo gelijk gemanipuleerd. Experts stel den dat uit compressiewaarden blijkt dat op foto's van een land- bouwveld mogelijk afbeeldingen van Oekraïense voertuigen zijn geplakt. Ook bleek uit de metadata dat het beeld door Adobe Photo shop was gehaald. Uit het dossier blijkt ook dat de separatisten eerst blij zijn dat een vliegtuig is neergeschoten. Als blijkt dat het niet om een Oekra- ïens gevechtsvliegtuig gaat, maar om een passagiersvoertuig is er paniek. Doebinski zegt in een ge tapt gesprek tegen Girkin, een an dere verdachte, dat 'een Oekraïens vliegtuig de Boeing neerschoot en wij daarna de Oekraïner'. Girkin antwoordt dat hij daar weinig van gelooft. Een wrak van zo'n tweede vliegtuig is niet gevonden. Het zegt ook iets over de gevoe ligheid van het proces. De recht bank stelde meerdere keren dat de bevindingen die ze drie dagen lang oplas, de bevindingen van de onderzoekers zijn en nog niet die van de rechtbank. ,,Wij komen pas tot ons oordeel in het vonnis." De rechtbank weet: de hele wereld kijkt mee, ze wil voor alles voorko men dat ze ervan wordt beschul digd al een oordeel te hebben ge veld. Hoe nu verder? Volgende week reageert het OM op de bespreking door de recht bank, de advocaten van verdachte Poelatov (de enige verdachte die zich laat verdedigen) reageren pas later. Alle vier de verdachten ont kennen sowieso en zeggen nooit betrokken te zijn geweest bij het afvuren van een Buk. In september volgt het spreek recht van de nabestaanden, zeker 76 nabestaanden zullen dan in de rechtbank vertellen over het leed wat hun familieleden is aange daan. In november komt het OM dan met strafeisen tegen de ver dachten, de vier worden verdacht van betrokkenheid bij de moord op de 298 inzittenden van MH17. Wanneer de rechtbank een uit spraak zal doen in de zaak, is nog onbekend. vrijdag 11 juni 2021 GO Getuige S21 ziet Buk-raket, die De Mol moet laten verdwijnen Koen Voskuil Cyril Rosman Schiphol Hendrik Steenhuis, voorzitter van de rechtbank, bekijkt op vliegbasis Gilze-Rijen de recon structie van het in 2014 neerge schoten MH17-toestel. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11