Hoekstra en Rutte op de grill over verdwenen kassabonnetjes 9 ontsnapping, terwijl die er wel is' is dat nu 26 minuten en 30 secon den'', zegt Remco Meerstra van TomTom. De vertraging is nog niks verge leken met vroeger, maar dat kan snel veranderen. Wat gebeurt er na de zomervakantie? Of hoe zal november, met stip de ergste file- maand van het jaar, verlopen? Broekhuis: ,,Het reisgedrag wordt de bottleneck. Het gebruik van het ov zal ondanks de vaccinaties nog lange tijd op zich laten wachten. Ik hoop dat we niet terugkeren in die enorme filesituatie als voor co rona. Het hoeft niet. Ik hoor dat werkgevers en werknemers het toch prettig vinden als er een tot twee dagen thuis wordt gewerkt. Het wordt wel een uitdaging om ook dat thuiswerken te spreiden. Als iedereen op dinsdag en don derdag - de drukste dagen op de weg - de kantoordagen plant, dan staat heel Nederland weer vast. We moeten ook op die dagen thuis willen werken. Als de thuiswer kers weer allemaal naar kantoor gaan en de mensen die het ov heb ben ingeruild voor een auto dat ook doen, dan wordt de situatie op de weg erger dan het was. Sprei den is moeilijk, mensen zitten toch vast aan een vast patroon.'' Verkeerspsycholoog Gerard Ter- Als iemand vroeger nieste, zei je 'proost'. Nu klinkt die nies als een aanslag toolen vreest het ergste. ,,Er zijn tal van bedrijven die thuiswerken mogelijk maken, maar als je ziet wat er nu gebeurt word je er som ber van. Het zet niet genoeg zoden aan de dijk. Mensen gaan weer voor de oude patronen. De pijn van de files is niet groot genoeg om het gedrag aan te passen. Ik denk dat mensen weer met de zelfde gelatenheid als voor de co ronacrisis in de file gaan staan. In de psychologie noemen we dat 'aangeleerde hulpeloosheid'. Als je ratten die niet kunnen ontsnap pen elektrische schokjes geeft, dan proberen ze op den duur niet eens meer weg te komen, ook al doen de schokjes pijn. Zo worden men sen die dagelijks in de file staan ook. Ze zien geen ontsnapping, terwijl die er wel is: thuiswerken.'' Ook Tertoolen ziet het drukker worden. Mensen die de collegiale sociale contacten zó erg gemist hebben dat ze toch weer naar kan toor gaan, ook al is het niet ver plicht, en het risico van extra reis tijd voor lief nemen. ,,Het is ook extra druk, omdat het gebruik van het openbaar vervoer achterblijft. Er blijft angst voor besmetting. Als vroeger iemand in de coupé nieste, zei je 'gezondheid'. Nu klinkt die nies als een aanslag.'' Meer asfalt Thuiswerken alleen gaat de files op de langere termijn niet oplos sen. De Mobiliteitsalliantie, waarin 26 organisaties op het ge bied van vervoer - van ANWB tot de NS, Schiphol en Transport Logistiek Nederland - samenwer ken, stuurde al een brief naar in formateur Hamer. Het roer moet om als Nederland tot 2030 1 mil joen extra huizen bouwt en tot 2040 1,6 miljoen inwoners extra krijgt. Hoe gaan al die mensen rei zen? Tal van maatregelen worden voorgesteld. Van rekeningrijden, beter ov en meer fietspaden tot flexibele werk- en schooltijden. Maar ook: meer asfalt. Een nieuw kabinet zou tot 2040 3 miljard euro per jaar extra uit moeten trekken om Nederland niet vast te laten lopen. In zekere zin was de coronacrisis een stresstest voor de uitgaven van het kabinet. Het resultaat is treurig: minister Wopke Hoekstra (Financiën) en zijn kabinetscolle ga's zijn andermaal gezakt. De re kenmeesters van de Algemene Rekenkamer becijferden dat het kabinet vorig jaar 9,1 miljard euro uitgaf waarvan niet vaststaat dat dit volgens de wettelijke regels verliep. Vooral toen het kabinet de beurs trok voor corona - mond kapjes, handschoenen, testen, be ademingsapparatuur - werd liefst 5,1 miljard euro 'deels onrechtma tig uitgegeven'. In praktijk: bonnetjes werden niet gevraagd, verdwenen, of ap paratuur en materiaal werd gele verd aan ziekenhuizen en zorgin stellingen zonder dat iemand no teerde wat-nou-precies-waar- heen ging. Voor ruim 590 miljoen verliet zo het ministerie van Volksgezondheid. Tweede Ka merleden stonden gisteren in rijen opgesteld om demissionair premier Mark Rutte en Hoekstra daarover de maat te nemen. Wat veel Kamerfracties steekt, is dat de Rekenkamer opmerkte dat het financieel beheer op het ministerie van Volksgezondheid al jaren rammelt. Zeventien jaar al ziet de Rekenkamer 'onvol komenheden'. Daar kwam het rampjaar van vorig jaar gewoon bovenop. De problemen waren er al, concludeert D66-Kamerlid Joost Sneller. ,,De coronacrisis is geen aflaat voor alle zonden." Van Rutte hoefde de Tweede Kamer toch al geen mea culpa te verwachten. Zelfs bij het gros van de miljarden zijn vooral spelregels overtreden, zoals het niet infor meren van de Eerste of Tweede Kamer over uitgaven. ,,In het geval van de Eerste Kamer komt dat neer op een postzegel extra.'' Naar 590 miljoen uitgegeven euro's wil hij 'heel serieus' kijken, omdat daarvan niet te achterhalen is welke medische spullen aan welke zorginstellingen zijn gele verd. ,,Dus'', somde Rutte op, ,,het is niet allemaal goed gegaan, maar het betekent niet dat de goederen niet zijn geleverd." Volgens PvdA'er Henk Nijboer neemt Rutte daarmee de kritiek niet serieus genoeg. Dat wijst de demissionair premier van de hand. ,,We gaan het voor die bijna 600 miljoen alsnog na voor zover dat kan, maar ik vraag ook begrip: het was gierende paniek in die tijd.'' Ook minister Hoekstra 'wil niets wegmoffelen of goedpraten'. ,,Maar het is een heel kleine cate gorie waarin het écht is misge gaan. In de extreem uitzonderlijke context van toen hadden mis- Hoe komen we aan spullen terwijl Nederlanders liggen doodtegaan? schien dingen anders gemoeten, maar de hoofdvraag was: hoe ko men we aan spullen terwijl Ne derlanders liggen dood te gaan." Toch is de Tweede Kamer niet gerust. Op initiatief van D66 wor den de ministeries van Volksge zondheid en Defensie (nog een hoofdpijndossier) gedwongen voorlopig twee keer per jaar tus sentijds te rapporteren over hoe er wordt gewerkt aan verbetering. Nijboer wij st op het patroon: de uitgaven, aangegane schulden en de gemaakte fouten (it-projecten) stapelden zich 'de afgelopen jaren op'. ,,Er is gewoon meer nodig. Ik had op het gebied van toezicht toch meer verwacht, zeker van een minister van Financiën." [WOLTEf donderdag 10 juni 2021 GO - Gerard Tertoolen, psycholoog Rutte en Hoekstra tijdens het Verantwoordingsdebat. foto anp Dat het kabinet in blinde pa niek in het wilde weg mond kapjes en beademingsappara tuur kocht, snapt de Tweede Kamer best. Maar niet dat de bonnetjes kwijt zijn en spullen op papier 'verdwenen' zijn. Want: de boekhouding rammelt al jaren. Tobias den Hartog Den Haag - Wopke Hoekstra, minister intertamk Cov.'d jj ïestsl *o'g/fd KOOPS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9