II TONNY WISSE STOPT alles moet weg tra mSSMSEL Colsen Hulst wint prijs met scheiden stikstof van mest 7 donderdag 10 juni om 10.00 uur VELE AANBIEDINGEN ZWIN NATUUR PARK VIJF JAAR Het Zwin Natuur Park bestaat vandaag vijf jaar. Zeshonderdduizend dagjesmensen trokken al naar het natuurgebied op de grens van Vlaanderen en West- Zeeuws-Vlaanderen. Toch mag het Zwin bekender worden, vindt de directeur. ,,Dit is een uniek gebied." 1991 2021 In het Zwin is de laatste jaren heel wat veranderd. De meest ingrijpende ontwikkeling was de uitbreiding van het eeuwenoude natuur- en ge- tijdengebied, die twee jaar geleden werd afgerond. ,,Het Zwin is nu groter en veiliger", zegt Ina De Wasch, directeur van het Zwin Natuur Park. ,,De zeearm ver zandde en dat moest worden te gengegaan. Die is breder en dieper gemaakt. Daardoor groeien er nu veel meer zilte groenten zoals lamsoor." Ook is er een nieuwe dijk gekomen, waardoor je vanaf Retranchement zo langs het ge bied fietst. ,,In 2019 is die fiets route uitgeroepen tot mooiste van Vlaanderen. Op de top hadden we 7000 fietsers per dag. Die dijk be schermt ook tegen stormen." Op 10 juni 2016 opende het Zwin Natuur Park in Knokke-Heist. Het doel was het gebied tot toeristi- sche topattractie aan de kust te promoveren. Niet door oeverloos toeristen tot het Zwin toe te laten, maar met aandacht en liefde voor de natuur. „Mensen moeten een leuke dag hebben, maar ook iets bijleren. Niet door met het vinger tje te wijzen, maar op een leuke manier. We laten bijvoorbeeld zien wat er hier in het water leeft." Het Zwin is ook uitgeroepen tot 'internationale luchthaven voor vogels'. Dat is een verwijzing naar het kleine vliegveld dat er van 1929 tot 1959 pal naast lag. Het gebied ligt precies op de route van trek kende vogels. Meer dan driehon- derd soorten overwinteren er, ver blijven er in de zomer, zoeken eten tijdens de trek of leven in het ge bied. Om de trek beter in kaart te brengen, worden vogels geringd of krijgen ze een zender. ,,We heb ben 16.500 vogels geringd", vertelt Een bij ons geringd goudhaantje zat de volgende dag al in Engeland De Wasch. „Vooral ooievaars, zwartkoppen en roodborstjes. Zo leren we welke populatie in het Zwin leeft en hoe de vogels trek ken. Ooievaars volgen we tot in Marokko. En we hebben eens een goudhaantje geringd. Een dag later zat hij in Kent. Ondanks dat hij maar vijf gram weegt, vliegt hij dus blijkbaar naar Engeland." In de vijf jaar dat het park open is, zijn zeshonderdduizend dagjes mensen naar het Zwin getrokken. De Wasch wil graag nog meer be zoekers trekken. ,,De streek mag nog bekender worden. Het is echt uniek. Een getijdengebied zie je in Nederland wel, maar in Vlaande ren verder niet." Ze zoekt nadruk kelijk de samenwerking met de gemeente Sluis.,,We zouden een arrangement kunnen aanbieden. Een halve dag naar het Zwin ge combineerd met een dagje Sluis." Het park en Sluis werken al sa men in de Week van de Zwin streek en de tentoonstelling en fietsroute die 3 juli start rond de verdwenen Zwinhavens. ,,Dat zijn mooie voorbeelden", zegt De Wasch. ,,We hebben veel gemeen schappelijke thema's. Op culinair gebied, maar ook met natuur. Dat mogen meer mensen weten." HULST Milieutechnisch ad viesbureau Colsen in Hulst heeft een manier bedacht om stikstof terug te winnen uit mest. Het bedrijf won er de Ivan Tolpe Prijs mee. De prijs bestaat sinds 2015 en is een initiatief van het Vlaams Coördinatiecentrum Mestver werking. Tweejaarlijks wordt hij aan de uitvinder van een innovatieve techniek die bij draagt aan een meer duurzame en rendabele verwerking van mest. Tolpe was een Vlaamse pionier op het gebied van mestverwerking. Colsen was genomineerd met drie andere bedrijven uit Frankrijk, Denemarken en Vlaanderen en won met de AMFER-technologie. Daar mee kan stikstof uit ruwe mest of digestaat (vergiste mest) te ruggewonnen worden. Stik stof in mest is voor een deel ammoniumstikstof. Met een door Colsen ontworpen 'strip per' kan ammoniak verwijderd worden uit het product. De uitstoot van de stof verdwijnt vrijwel geheel tijdens het be mesten, wat beter is voor het milieu. Een mestvergister in Axel heeft al zo'n stikstofstrip per in gebruik. Si enj v Vlietstraat 15,Terneuzen Tel. 0115-614 082 Bij ziekenhuis ZorgSaam donderdag 10 juni 2021 Uniek gebied hoopt op meer mensen Bob Maes Knokke-Heist Zwin Natuur Park. foto camile schelstraete Ina De Wasch, directeur van het -Ina De Wasch

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 62