'We kunnen vaccinaties in Suriname nu versnellen' 5 Let goed op de voorwaarden VERZEKERING De kans dat we hetzelfde gaan meemaken als vorig jaar zo mer, toen landen en gebieden opeens weer van geel op oranje schoten en mensen op stel en sprong moesten vertrekken, schat de ANVR-topman niet groot in. ,,Ik heb de indruk, gebaseerd op wat virologen zeggen, dat de situa tie in het buitenland net als hier in Nederland stabieler is dan vorig jaar zomer, omdat er overal gevac cineerd en getest wordt.'' Wat als het toch misgaat, zoals ,,Je kunt geen beroep doen op je annuleringsverzekering als het land waar je naartoe wilt van kleur verandert. De verzekeraars vinden dat die kans aanwezig is en hebben dat onderdeel uit de dekking gehaald.'' De annuleringsver zekering biedt nog wel dek king als je niet op reis kunt omdat je corona hebt opgelo pen. Ook de dekking van onver wachte kosten bij een uit braak tijdens een vakantie staat velen niet scherp voor het oog. Zo weet 37 procent niet of de verzekering deze kosten dekt. Nog eens 20 procent denkt juist dat onver wachte kosten volledig ver goed worden. „Moet je in qua rantaine zonder dat je ziek bent, dan is er goede kans dat je moet betalen.'' Dit is bij ver zekeringen van reisorganisa ties beter geregeld: die bie den wel dekking. laatst op de Griekse eilanden? Een ongelukkig besluit was dat, zegt Oostdam terugblikkend. Hij be schouwt het maar als een onder deel van de overgangsfase. ,,Het was één Grieks eiland waar het probleem speelde en op andere ei landen was er niets aan de hand. We waren daar ook wel boos over.'' Tja, wat kunnen reizigers die een pakketreis hebben geboekt in zo'n geval verwachten? Bij zo'n pakketreis kan de boeker in elk geval terugvallen op zijn reisorga nisatie. Die is verplicht mensen We denken dat de meeste reizigers niet in juli, maar ergens in augustus vertrekken terug te halen en moet stoppen met het uitvoeren van reizen naar landen die oranje gekleurd zijn. Vakanties moeten dan omgeboekt worden of mensen kunnen hun geld terugkrijgen. Een nieuw vou cherdrama zal er niet meer komen: die mogen niet meer worden ver strekt. Wie individueel reist en op de plek van bestemming met een negatief reisadvies te maken krijgt, krijgt het advies om bij de eerst volgende gelegenheid naar huis te reizen. In de praktijk zullen men sen veelal hun reis afmaken. Wie nog moet vertrekken, kan wel besluiten om zijn reis te annuleren maar de meeste verzekeraars ver goeden dat niet. En wie toch gaat, is mogelijk niet goed verzekerd. In het kader van de infor matiejungleis dat lastig te zeggen en is het ondui delijk hoe de regels eruit gaan zien. Die verschillen nu per land en het kan best zo zijn dat een land binnen afzienbare tijd de regels weer aanpast. Wel is het zo dat zo'n beetje alle landen de vol gende maatregel hanteren: wie niet gevaccineerd is (of nog maar één prik heeft gehaald) moet zich laten testen. Steeds meer landen vragen geen dure PCR-test meer, maar nemen genoegen met een veel goedko pere antigeenzelftest. Mensen die niet gevaccineerd zijn, hoeven zich sowieso geen zorgen te ma ken dat ze niet op reis kunnen, zegt Oostdam. En mogelijk stelt het kabinet reizigers één zelftest gratis ter beschikking, maar die beslissing moet nog vallen. De ANVR-topman hoopt vooral dat begin juli het zogeheten EU-certificaat er is, waarin uni forme regels zijn opgenomen waar je in landen aan moet voldoen op het gebied van coronatesten, vacci naties of quarantaineverplichtin gen. Oostdam verwacht dan niet meteen een uittocht van vakantie gangers. ,,Nee, we denken dat de bulk van de reizigers niet vertrekt in juli, maar ergens in augustus of zelfs in september.'' Oostdam van de ANVR kan het zich niet voorstel len dat het er niet gaat komen: vooral Zuid-Europese regeringen hebben hier sterk op aangedrongen en veel landen heb ben er alle belang bij dat een nieuwe rampzomer wordt voorko men. Maar stel dat het certificaat toch niet gaat lukken, dan is er wat hem betreft geen man overboord: ,,Dan hebben we altijd nog het gele boekje of een papiertje waar mee we kunnen aantonen dat we getest of gevaccineerd zijn om op vakantie te kunnen.'' Hoe fijn dat ook klinkt, Oost- dam sluit niet uit dat het wel tot enige chaos kan leiden op vlieg velden of onderweg. ,,Als grote aantallen mensen op reis gaan binnen de EU, is het niet erg effi ciënt als reizigers allemaal ver schillende formulieren, test- bewijzen en paspoorten moeten laten zien. Dat zou weleens voor flinke opstoppingen kunnen zorgen.'' Intensivist Jeroen Schouten en in- fectioloog Denise Telgt van het Radboudumc uit Nijmegen hebben de leiding van het in allerijl uitge zonden landelijke team van ver pleegkundigen, artsen en technici. Schouten is sinds vrijdag in Suri name. ,,Er is een totale lockdown, niemand mag zelfs maar de straat op. Het zijn geen Indiase toestan- den waarbij mensen als vliegen doodgaan. Maar op een land met 600.000 inwoners hebben we het toch over acht a tien personen per dag die nu overlijden. Dat staat ge- »Zorgteam uit Nederland helpt Suriname om hoogste nood te lenigen lijk aan 250 doden per dag in Neder land. Vooral door de veel besmette- lijkere Braziliaanse variant is het ineens hard gegaan. In Suriname werden, zoals op meer plekken in de wereld, ineens ook de afstands- regels minder goed nageleefd.'' Volgens Schouten is er een tekort aan 'handen aan het bed'. ,,Onze verpleegkundigen en artsen wor den ingezet in alle zes de zieken huizen'', zegt Schouten. ,,Vijf daar van liggen in Paramaribo, eentje in Nickerie. Volgende week komen nog eens vijftien artsen en ver pleegkundigen over. Door de extra ondersteuning hebben we al vijf ic- bedden kunnen openen. Binnen twee weken moeten dat 25 bedden zijn. Dan zitten we op 75 bedden, nu zijn dit er 50.'' Naast medische hulp geven de Nederlanders ook technische hulp. Technici hebben kapotte apparaten voor beademing gerepareerd. Ook zijn medicijnen meegenomen waar een tekort aan was. Het belangrijkste is volgens Schouten de 115.000 vaccins die vanuit Nederland zijn gestuurd en die nu toegediend kunnen wor den. ,,Tot nu toe zijn nog maar 80.000 Surinamers een keer gevac cineerd, 20.000 twee keer. We kunnen het programma enorm versnellen. Fantastisch is dat we de beschikking krijgen over 25.000 Janssen-vaccins. Die hoef je maar één keer toe te dienen.'' Het ministerie van Volksgezond heid heeft de hulp voor drie maan den gefinancierd. ,,Als het vaccina tieprogramma goed loopt, ver wacht ik dat we na die drie maan den over het ergste heen zijn'', zegt Schouten. ,,Het is zaak is de boel zo in de steigers te zetten dat de zorg structureel goed geregeld is.'' donderdag 10 juni 2021 GO 3 Wat als je op de plaats van bestemming bent en de kleurcode veran dert? Veel vakantiegangers sluiten een reis- en/of annulerings verzekering af om zich te wapenen tegen corona-el lende. Maar let op de voor waarden, zegt Bas Knopperts van Independer. Mensen lijken lang niet altijd te weten waar ze zich nu precies voor heb ben verzekerd. In een recent onderzoek van de vergelij kingssite zegt 27 procent van de ondervraagden een annu leringsverzekering te hebben afgesloten vanwege onzeker heid rond corona. ,,Zij kunnen weleens van een koude ker mis thuiskomen", waarschuwt Knopperts. Op Palma de Mallorca zijn badgasten uit het buitenland alweer welkom. foto afp - Frank Oostdam, ANVR 4 Hebben we straks twee vaccinaties nodig? 5 Wat als het certificaat er toch niet komt? Corona teistert Suriname. Er zijn niet genoeg bedden op de intensive care. Nederlandse deskundigen bieden sinds vorige week hulp en boeken ook echt vooruitgang. Frank Hermans Nijmegen Een coronapatiënt in Paramaribo. foto hh/anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5