n IJzersterke Nadal naar laatste vier Zege Bissegger, VDP houdt de leiderstrui Derby der lage landen Nederland-België is de nieuwe hockeyklassieker 8 11 Met de derby der lage landen krijgt het EK hockey bij de mannen vanavond het gedroomde affiche al in de halve finale. Nederland-België is een clash vol dwarsverbanden en gaat om veel meer dan prestige. Nederland ook bij de vrouwen tegen België Met de 6-0 van Billy Bakker tegen Wales, achttien seconden voor tijd, verzekerde het Nederlands elftal zich dinsdag van groepswinst. Cu rieus: met een goaltje minder had Oranje een treffen in de halve finale met rivaal België kunnen ontlopen, maar dat was duidelijk niet de op dracht. Dus is de regerend Euro pees- en wereldkampioen van avond in Amstelveen de tegenstan der in de strijd om een finaleplek. Weer Nederland-België. Zoals vroeger de wedstrijden tegen India en Pakistan en later Duitsland en Australië de topaffiches waren, is dit de moderne klassieker in het mannenhockey, zeker in Europees verband. Niet alleen omdat het buurlanden zijn, ook vanwege alle dwarsverbanden. De opkomst van de 'Red Lions', het hockey-equiva lent van de Rode Duivels, is de af gelopen tien jaar mede mogelijk ge maakt door Nederland. Veel Belgen werden goed in de hoofdklasse, er waren met Marc Lammers en Jeroen Delmee Neder landse bondscoaches en bij de Bel gische bond trok Tilburger Bert Wentink aan de touwtjes. „Talent was er altijd al wel", her innert 108-voudig international Marcel Balkestein zich. ,,Ook in mijn jeugd kon België onder 14 en onder 16 hockeyend goed met ons mee. Maar in het kader ontbrak het aan kennis en kunde. Tot Wentink en de bond besloten in te zetten op professionalisering. Er kwamen buitenlandse coaches en er werd een raamwerk gebouwd voor de na tionale jeugdteams. Daarna werd ONGESLAGEN ook de clubcompetitie in België sterker." En zo ontstond in relatief korte tijd een nieuw tophockeyland. Op de Olympische Spelen van Rio de Janeiro (2016) won België zilver. Twee jaar later werd de ploeg in In dia na een zenuwslopende serie shoot-outs tegen Nederland we reldkampioen, en daarna Europees kampioen in eigen land. ,,Qua prij zen zijn ze Nederland de afgelopen jaren voorbij gestreefd. Maar als hockeyland in zijn totaliteit nog niet. De hoofdklasse blijft de sterk ste competitie", zegt Balkestein. ,,Het gaat in golfbewegingen. Ne derland had tussen 1998 en 2004 een gouden lichting, Duitsland tus sen 2008 en 2012, nu heeft België een heel goede groep." Balkestein, die bij Oranje Zwart in Eindhoven jarenlang met Belgi- sche internationals speelde, zag de opmars van het land. ,,Vroeger had je twee culturen die soms botsten, de Nederlandstaligen en de Frans- taligen. De jongens uit de regio Antwerpen zijn wat extraverter en beter gebekt dan de groep uit Brus sel en omgeving. Zoals we in Ne derland met spelers uit het westen en uit Brabant soms een tweede ling hadden. Maar ze spelen nu zo lang samen, dat ze elkaar hebben gevonden. Succes helpt natuurlijk enorm." Luxe assistent De rol van Michel van den Heuvel, assistent-coach en na Tokio bonds coach van de Belgen, moet volgens Balkestein ook niet worden onder schat. ,,Michel is er heel goed in om culturen samen te brengen. Bij Oranje Zwart hadden we op een ge- geven moment ook een stel Paki- stanen en veel andere internatio nals, die niet allemaal konden spe len. Hij kreeg iedereen dezelfde richting op. Van den Heuvel zou bij elk ander land bondscoach zijn, dit is voor België echt een luxe assis tent." Van de dertig onderlinge ont moetingen op titeltoernooien en in de Pro League, won Nederland er twintig. ,,Vroeger was het een walk-over, wonnen we met 7-1", zegt Balkestein. ,,Nu is het billen knijpen. Maar ik vraag me een beetje af of België het vol kan houden tot en met de Spe len in Tokio. Is die flow er nog? Ne derland heeft op dit EK beter ge speeld en oogt frisser. Het wordt een echte clash. En daar is het hockey alleen maar bij gebaat", al dus Balkestein. Nadal wist de partij met ijzersterk tennis in de derde set toch in zijn voordeel om te draaien en won na vier sets: 6-3, 4-6, 6-4, 6-0. Nadal is als derde geplaatst in Parijs. Hij trof in Schwartzman een tegenstander die hem vorig jaar in Rome een keer op gravel had verslagen. De als tiende geplaatste Argentijn haalde in Nadal het beste naar boven. Na dat de 35-jarige Spanjaard de span- nende derde set won, walste hij in de vierde set over Schwartzman heen en besliste hij de partij met zijn eerste matchpoint na 2 uur en 45 minuten. Nadal won de eerste set na twee breaks met 6-3, maar in de tweede set nam Schwartzman het initiatief. De Argen tijnse nummer 10 van de wereldranglijst liep uit naar 3-0. Nadat zijn tegenstander was teruggekomen tot 3-3 brak hij hem nog een keer om de set te pakken. Daarmee be ëindigde hij een reeks van 36 ge- wonnen sets op rij van de Spanjaard. Ook in de derde set be- gon Schwartzman goed, maar ging het lang ge - lijk op met goed tennis aan beide kanten. Nadal benutte een cruciaal breakpoint op 4-4 en serveerde vervolgens de set uit. Die klap kwam de Argentijn niet meer te boven. Nadal liep snel uit met drie breaks en gunde Schwartzman nog maar vijf punten in de laatste set. ,,Het was een heel lastige par tij", zei Nadal. ,,Diego is een fantas tische speler." daarin leider Mathieu van der Poel. Zijn ploeg was al eerder in de rit ge stopt met de jacht op de kopgroep en kwam uiteindelijk op ruim 5 mi nuten binnen. Mike Teunissen was de beste Nederlander op de achtste plaats. Mathieu van der Poel kwam in het peloton als 74e over de streep, maar houdt de leiding in het klas sement. Hij heeft 1 seconde voor sprong op de Fransman Julian Ala- philippe. De kopman van Alpecin- Fenix had al aangegeven dat hij zijn leiderstrui in de bergetappes waar schijnlijk niet zou gaan verdedigen. donderdag 10 juni 2021 GO 'Het is nu billen knijpen' Rik Spekenbrink Amstelveen AMSTELVEEN De laatste poulewedstrijd van de Oranje-vrouwen tegen Schotland was op voorhand al een formaliteit, maar werd door de ploeg van Alyson Annan gisteren nog eens ge bruikt om het vertrouwen flink op te vijzelen. Het werd in het Wagener Stadion 10-0. Maria Verschoor (foto) maakte drie doel punten voor Oranje, Marloes Keetels, Eva de Goede en Fréderique Matla ieder twee. Felice Al- bers scoorde ook nog een keer voor Nederland, dat in dfrie groepsduels 21 keer doel trof. In de halve finale treft Oranje - net als bij de mannen - België. Dat had aan een 1-1 gelijkspel tegen Engeland ge noeg om tweede in poule B te worden. Uitslagen EK Vrouwen, poule A: Ierland - Spanje 1-1, Nederland - Schotland 10-0. Eind stand: Nederland 3-9, Spanje 3-4 (6-9), Ierland 3-9 (2-5), Schotland 3-0. Poule B: Duitsland - Italië 4-0, België - Engeland 1-1. Eindstand: Duitsland 3-7, België 3-5, Engeland 3-4, Italië 3-0. Finale WK 2018: Thijs van Dam ziet zijn inzet in de shoot-outs gestopt worden door de Belgische kee per Vincent Vanasch. Onze zuiderburen worden voor het eerst wereldkampioen. foto anp PARIJS Tennisser Rafael Nadal heeft de laatste vier op Roland Garros bereikt. De Spaanse ti telverdediger en dertienvoudig winnaar van het Franse grand- slamtoernooi had het drie sets lastig tegen de Argentijn Diego Schwartzman. GSTAAD Wielrenner Stefan Bis- segger heeft de vierde etappe in de Ronde van Zwitserland ge wonnen. De Zwitser van EF Edu cation won na 171 kilometer tus sen Sankt Urban en Gstaad de sprint van zijn twee overgebleven medevluchters, Benjamin Tho mas uit Frankrijk en de Ameri kaan Joey Rosskopf. Een kopgroep van vier kreeg in de rit naar Gstaad een ruime voor sprong van het peloton. Met nog de beklimming van de Saanenmöser te gaan lagen de koplopers ruim ze ven minuten voor op de groep, met

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 55