II 10 Selectie voor Spelen met 18 speelsters fors kleiner dan normaal Sarina Wiegman staat voor pittige keuzes. Volgende week moet ze de achttien speelsters selecteren die Nederland gaan vertegenwoordigen op de Olympische Spelen. Al hoopt de bondscoach alsnog met een ruimere selectie naar Tokio te mogen. Vermeer grijpt brons op WK Sakkari stunt tegen Swiatek Van Vleuten niet in Giro Rus door naar kwartfinale In navolging van de grotere EK-selecties bij de mannen hopen wij ook op wat meer ruimte PUNTEN In het Varignana-resort, vlakbij Bo logna, bereiden vijfentwintig speelsters zich voor op het oefen duel vanavond met Italië (17.30 uur) in Ferrara. Maar in die grote groep gaat volgende week de botte bijl. Woensdagmorgen, na de wedstrijd in Enschede tegen Noorwegen, maakt Wiegman haar olympische selectie van achttien Oranjevrou wen bekend. Daarbij mag zij vier kandidaten op de stand-bylijst zet ten, die ook zullen meereizen naar Tokio. Al hoopt de bondscoach, die na de Spelen naar het nationale team van Engeland vertrekt, dat ze 22 speelsters mag meenemen met daarnaast een stand-bylijst van vier. Daarvoor is een verzoek inge diend bij het IOC, samen met ini tiator Zweden en andere landen. ,,We hebben nog geen antwoord gekregen", vertelt Wiegman (foto). ,,In navolging van de grotere EK-se- lecties bij de mannen hopen wij ook op wat meer ruimte na dit heel volle seizoen. Zeker bij coronabe smettingen wordt de groep al gauw vrij klein. Ik hoop heel snel op duidelijkheid, het liefst vóór woensdag." Tot die tijd werkt de tech nische staf van de Leeuwinnen aan een schifting naar ren is nog grotendeels hetzelfde. Denk daarbij aan Vivianne Mie- dema, Sari van Veenendaal, Sherida Spitse, Jackie Groenen, Daniëlle van de Donk, Stefanie van der Gragt, Dominique Janssen, Merel van Dongen en Lieke Martens. Zekerheidjes Ook reservekeepster Lize Kop, Jill Roord (tegenwoordig een vaste ba sisspeelster), Aniek Nouwen (die in 2021 de meeste minuten maakte van alle Leeuwinnen), Lynn Wilms (een zeer serieuze optie voor de rechtsbackpositie) en Lineth Bee- rensteyn (die naast Martens als enige in alle interlands in 2020 en 2021 in actie kwam) zijn ogen schijnlijk zekerheidjes voor Japan. Dan heb je in één klap al veertien namen genoemd. Daaronder zit een segment speel sters voor wie het een spannende week wordt. Wie weet wel voor Shanice van de Sanden, die haar prominente rol in Oranje al een tijd kwijt is. Of voor Anouk Dekker (34), die al jaren tot de Oranje-se lectie behoort, twee grote finales speelde, maar haar plek centraal achterin kwijt is en - mede door een blessure - over 2020 en 2021 pas 45 minuten in actie kwam. Hechte groep ,,Achttien speelsters is wel echt weinig", vertelt Dekker. ,,Je wil erbij horen, maar er moeten keuzes ge maakt worden. Iedereen doet er al les aan om zich in de kijker te spe len. Dat is het enige dat je kunt doen. Maar gek is het wel. We zijn zo'n hechte groep die het hele jaar ongeveer hetzelfde is, met soms een paar veranderingen. Nu is het voor het eerst dat de groep voor een eindtoernooi wordt ingekrompen tot 18 in plaats van 23. Maar goed, uiteindelijk kan ik me erbij neerleg gen. Het is nu eenmaal zo." Nog zo iemand die in spanning zit, is Joëlle Smits (21), de topscorer van de eredivisie met 23 treffers namens PSV, die volgend jaar voor de Duitse topclub VfL Wolfsburg speelt. ,,Natuurlijk is het hier on derling wel een gespreksonder werp", vertelt Smits. ,,Een deel van de selectie is wel duidelijk, dat is ook logisch na de afgelopen jaren. Het enige wat ik kan doen, is mezelf laten zien. En nee, ik heb nog geen vakantie geboekt." achttien selectiespeelsters en vier reserves. ,,Ik denk dat ik er voor 80 a 85 procent wel uit ben", aldus Wiegman, die de komende twee interlands tegen Italië en Noorwe gen én de trainingen wel laat mee wegen in haar beslissingen. In die zin is dit voor veel speelsters onder de vaste kern een belangrijke week om zich nog één keer te laten zien. Dinsdag na het duel met Noor wegen worden de laatste knopen doorgehakt en wordt er met speelsters ge sproken, woensdag morgen wordt de se lectie ge openbaard. Veertien namen Een groot deel van de olympi sche selectie is zo in te vullen. De kern van de afgelo pen succesvolle ja- donderdag 10 juni 2021 GO Botte bijl in grote groep Leeuwinnen Tim Reedijk Bologna JUDO Sanne Vermeer (23) heeft op de wereldtitelstrijd in Hongarije brons gewon nen in de klasse tot 63 ki logram. Ze won in een van beide kanten aanvallende partij de strijd om de derde plaats van Ketleyn Quadros uit Brazilië. Ze versloeg haar opponente op ippon. TENNIS De Griekse Maria Sakkari (foto) heeft op Ro land Garros voor een ver rassing gezorgd door in de kwartfinales titelhoudster Iga Swiatek uit te schake len. Het werd 6-4, 6-4. Sak- kari neemt het op tegen Barbora Krejcikova, die Cori Gauff in twee sets versloeg. Formule 1-renstal Willi ams heeft al vanaf juli 2019 geen enkel punt ge scoord in het wereldkam pioenschap. WIELRENNEN Annemiek van Vleuten start niet dit jaar niet in de Ronde van Italië. De Europees kampi oene laat op haar website weten dat ze na de NK tijd rijden en de NK op de weg op hoogtestage gaat in voorbereiding op de Olym pische Spelen. TENNIS Arantxa Rus heeft bij het tennistoernooi in het Kroatische Bol de kwartfi nales gehaald. De als tweede geplaatste Neder landse zag haar opponente Katarina Zavatska uit Oe kraïne in de tweede set op geven. Rus leidde op dat moment met 6-1, 2-0. -Sarina Wiegman Shanice van de Sanden (groen hesje) op de training van de Leeuwinnen in Italië. Eén van de sterren van het EK in eigen land moet nu wellicht vrezen voor haar plek in de selectie voor Tokio. foto epa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 54