Veel Nederlandse links in EK-selecties van andere landen de vreemde eend Twintig eredivisionisten, Aké is 9 Via Dordrecht of AGOVV naar het EK? Het kan dus EK VOETBAL Portugees Lage trainer Wolves Geen zorgen om Benzema VOETBALFLITSEN ligt niet in de lijn der verwachting, maar een invalbeurt tegen Polen, Zweden of Spanje is voor de tech nisch vaardige middenvelder zeker niet uitgesloten. Het EK belooft een feest der herkenning te worden voor vaste eredivisiekijkers. Vooral door de internationals van Oranje natuurlijk, maar ook flink wat andere EK-gangers belandden via Nederland op dit toernooi. Een overzicht. Yvon Mvogo (PSV Zwitserland) Van de vijf spelers die het hele voorbije seizoen voor een eredi visieclub voetbalden, noteerde Yvon Mvogo (27) de meeste op tredens. De door PSV van RB Leip zig gehuurde doelman kwam 33 competitieduels in actie. Bij Zwit serland lijkt hij echter genoegen te moeten nemen met een reser verol, achter Yann Sommer, een andere ervaren keeper. Mvogo maakt zich op voor zijn tweede eindtoernooi, nadat hij op het WK in 2018 ook als stand-in fungeerde. Zwitserland begint het EK zater dag tegen Wales. Tomas Suslov (FC Groningen, Slowakije) Hij werd vorig jaar al de jongste debutant ooit in het Slowaakse nationale elftal en gaat op 19-jarige leeftijd nu ook zijn eerste eind- toernooi beleven. Tomas Suslov groeide in het seizoen bij FC Gro ningen en stelde daarmee ook zijn EK-ticket veilig. Een basisplaats Thomas Lam (PEC Zwolle, Finland) Thomas Lam (27), zoon van een Finse moeder en een Nederlandse vader, maakte vrijwel de hele cy clus deel uit van de Finse selectie. Hoewel hij geen groot aandeel had in de kwalificatie, rekent bonds coach Markku Kanerva ook tijdens het eerste eindtoernooi van zijn land op de verdedigende midden velder van PEC Zwolle. Het is voor Lam te hopen dat hij in Kopenha gen (tegen Denemarken) en Sint- Petersburg (versus Rusland en België) speeltijd krijgt. Zo kan de transfervrije Amsterdammer zich deze zomer wellicht ergens in de kijker spelen. Orkun Kök$ü (Feyenoord, Turkije) Net als Lam en Suslov debuteert ook Orkun Kök^ü op een eind- toernooi. De 20-jarige spelmaker van Feyenoord maakt deel uit van een getalenteerde Turkse lichting, die morgen bij de EK-aftrap outsi- SPRINGPLANK der Italië hoopt te verrassen. Kök^ü neemt in het Stadio Olim- pico van Rome vrijwel zeker plaats op de bank. Maar speeltijd gloort wel, aangezien de middenvelder in de voorbije oefeninterlands als in valler binnen de lijnen kwam. Kök^ü komt in de poulefase ook het Zwitserland van Mvogo en Wales met Gareth Bale tegen. Róbert Bozenik (Feyenoord, Slowakije) Kan Róbert Bozemk (21) op zijn eerste EK alsnog aantonen dat hij de ideale spits is voor Feyenoord en de nieuwe trainer Arne Slot? Dan moet hij wel speeltijd krijgen. Na een basisplaats in het oefen duel met Bulgarije ontbrak Boze mk voor de generale repetitie in de wedstrijdselectie van de Slowa- ken. Daardoor lijkt de kans groot dat de aanvaller bij zijn nationale ploeg, net als na zijn enkelblessure het afgelopen seizoen bij Feyen- oord, moet hopen op invalbeurten. Mourinho heeft '25,5 trofeeën' ORANJE donderdag 10 juni 2021 VOETBAL Wolverhamton Wanderers heeft de Portu gees Bruno Lage (45) aan gesteld als hoofdtrainer. Lage volgt landgenoot Nuno Espirito Santo op, die na vier seizoenen vertrekt bij de Portugees getinte 'Wolves', met diverse Por tugese spelers in de selec tie. Met zijn laatste club, Benfica, werd Lage in 2019 kampioen. VOETBAL De Portugese coach José Mourinho (foto) heeft naar eigen zeg gen 25,5 trofeeën veroverd in zijn trainerscarrière. ,,Die halve trofee is de finale die ik niet speelde met Totten ham", zei hij tegen The Sun. Mourinho bereikte afgelo pen seizoen met de Spurs de finale van de League Cup, maar bij die finale op Wembley was hij al geen coach meer. VOETBAL De Franse bondscoach Didier De- schamps denkt niet dat de knieblessure die Karim Benzema dinsdag tegen Bulgarije heeft opgelopen de spits lang aan de kant gaat houden. „Zoals het er nu uitziet, is het niets dra matisch." Of Benzema er in het openingsduel tegen Duitsland bij is, is onzeker. Binnen de nationale voet balploeg van Spanje is in de aanloop naar het EK een tweede speler positief getest op corona. Na Ser gio Busquets heeft ook Diego Llorente het virus. Trainer Filippo Inzaghi heeft in Brescia, uitkomend op het tweede niveau van Italië, een nieuwe club ge vonden. Een van de belangrijkste sponsors van de Copa América, Mastercard, wil niet dat zijn logo zichtbaar is tijdens het evenement dat zondag in Brazilië moet beginnen. Het verzet in het land tegen het toernooi is groot, omdat de vrees be staat dat de pandemie zich nog verder zal uitbreiden. Eredivisie voedt Johan Inan Rotterdam niet alleen Oranje Orkun Kök$ü (r) feliciteert zijn Feyenoord-ploeggenoot Róbert Bozenik na een doelpunt. Op het EK kunnen ze tegenstanders wor den, mochten Slowakije en Turkije de poulefase overleven. foto pim ras Wie de selectie van andere EK-deelnemers doorspit, komt 37 spelers tegen die ooit hun voetballerssalaris ver dienden in Nederland. Sterker nog: de ere- en eerste divisie bleken soms een springplank naar de top. Oekraïner Olek- sander Zintsjenko (PSV) en de Engelse Mason Mount (Vi tesse) troffen elkaar vorige maand nog in de CL-finale. De Deense oud-Ajacieden Christian Eriksen, Nicolai Boi- lesen en Kasper Dolberg, de Zweedse spitsen Alexander Isak en Marcus Berg, voorma lige Twente-aanvallers Marko Arnautovic en Enes Ünal; ze zijn vanaf morgen allemaal te bewonderen op het EK. Sommigen voor het eerst, an deren voor het laatst. Bij Bel gië beginnen Jan Vertonghen, Thomas Vermaelen, Toby Al- derweireld (ex-Ajax), Dries Mertens (ex-PSV) en Nacer Chadli (ex-Twente) aan hun vierde of vijfde eindtoernooi. Bijzonder: de laatste twee be gonnen hier in Nederland bij AGOVV. Van de eerste divisie naar het EK; ook Robin Go- sens kan daarover meepraten. Zes jaar geleden debuteerde hij in het profvoetbal voor FC Dordrecht. In 2021 staat de linksback met Duitsland op het EK. En zo waren zeventien niet-Nederlandse EK-gangers ooit actief in 'onze' Keuken Kampioen Divisie. Michal Sadilek (Tsjechië) en Halil Dervisoglu begonnen het seizoen bij PSV en FC Twente. Zo komt het to taal aan EK-gangers die afgelopen seizoen één of meerdere eredivisie speelden op twintig. Van de 25 over gebleven Oranje-spelers, was er slechts één nooit actief voor een Ne derlandse werkgever: Nathan Aké. Bondscoach Frank de Boer haalde meer dan de helft van zijn Oranje selectie uit de eredivisie. Zes inter nationals speelden dit seizoen voor Ajax (Quincy Promes voor de winter stop), terwijl PSV en AZ elk drie man aan de nationale ploeg afstaan. Van Feyenoord komt alleen Steven Berg huis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 53