Wat neemt u mee naar het nieuwe normaal? Hoera! Steeds meer landen in Europa kleuren geel te boeken deze zomer. Maar hoe veilig is het en waar moe houden? ,,De situatie lijkt stabieler iiaSJ^ÜÊ^WNllUl 4 CORONA ZOMERVAKANTIE u at'lTrf l h i Eerlijkheidshalve: als het ge heel zonder risico's was, dan had een land wel het stempel groen gehad. Maar goed, de reali teit is dat hoewel steeds meer lan den corona onder controle krijgen, we voorlopig nog niet verlost zijn van het virus. „Voorlopig mogen we al heel blij zijn als een land geel kleurt'', zegt Frank Oostdam, top man van de brancheorganisatie van reisbedrijven ANVR. ,,Geel wil zeggen wees waakzaam maar een negatief reisadvies geldt er dan niet meer. En ja, naar die landen kunnen we weer veilig reizen'', voegt hij eraan toe. Wat scheelt: reizigers hoeven na terugkeer geen coronatest te laten zien én quaran taine is ook niet nodig. Goed nieuws dus voor al die mensen die deze zomer een vakantiebestem ming in Europa op het oog heb ben. En het aantal mogelijke be stemmingen groeit hard. Deze week zijn Duitsland, delen van Italië en Oostenrijk al op geel ge zet, en vanaf vandaag geldt dat ook voor Luxemburg, Polen, Tsjechië en Slowakije. Oostdam verwacht dat Frankrijk, Spanje en Grieken land snel zullen volgen. ,,Mits je je aan de coronamaatregelen houdt die op je bestemming gelden, dan kun je in gele landen prima vakan tie vieren'', is de boodschap van Oostdam. 2 Waar moeten we dan rekening mee houden? Laat je niet alleen leiden door de kleurcode van een land, is het advies van de ANVR-topman. Kijk van tevoren goed welke beperkende regels of verplichtingen er gelden in het land van bestemming. ,,Oriënteer je vooraf op aanvul- lende maatregelen, zoals bijvoor beeld de regels rond een testver plichting. Controleer bijvoorbeeld of je kinderen getest moeten wor den.'' En, zo klinkt het, houd er reke ning mee dat dit een behoorlijke uitzoekklus kan zijn. Bovendien kunnen die regels over een paar weken weer anders zijn. ,,Het is een soort informatiejungle waar mensen in verdwijnen'', merkt Oostdam. Dat merken de reisorga nisaties ook aan de hoeveelheid vragen die leven bij consumenten. Hoe vervelend en lastig ook voor consumenten én reisorganisaties, er valt volgens de ANVR-voorzit- ter op het moment niks aan te doen. ,,We zitten in een over gangsfase en daar zullen we door heen moeten." Die wirwar aan informatie doet het vertrouwen van vakantiegan gers weinig goeds, zien reisorgani saties. Nadat het kabinet halver wege mei besloot het generieke advies (heel de wereld op oranje) te vervangen door een bestem mingenadvies waar landen of ge bieden individueel worden beoor deeld, veerde het aantal boekingen op. Maar de laatste tijd vlakt dat weer af. ,,Mensen stellen hun defi nitieve reisplannen uit'', conclu deert Oostdam. IN QUARANTAINE DAG 452 Ik zat deze week in m'n tuin met vijf volwassenen en twee kleintjes te eten: dat mag weer en dat was fijn. Maar toen ik rondkeek, reali seerde ik me dat slechts twee van ons (half) waren ingeënt. We waren zo een fijne samenvatting van de toe- stand in het land. Mijn ex en ik waren de half-gevaccineerden, mijn vrouw en de twee grote kinderen behoren tot de massa die nog opgeroepen hoopt te worden of hun eerste vacci natie moet krijgen. We dronken een wijntje en een biertje en op zeker moment, toen de emoties daarom vroegen, werd een knuffel gegeven. Maar we wisten dat het daarvoor fei telijk nog te vroeg was. Alles waar we naar toe leven, een volgend studiejaar, een vakantie, nieuw werk, staat nog onder het kopje 'voorbehoud': als het mag, als het kan, als we weer teruggaan naar kantoor, als dat coronapaspoort af komt. Voor mijn vrouw is er ook ge woon nog angst. Haar agenda staat al weer vol werkafspraken, maar ze kent genoeg veertigers die al maan den last hebben van de naweeën van hun coronabesmetting. Wat nou als ze nét voor de eindstreep ziek wordt? Mijn grote kinderen zijn nog wel op lettend, maar kunnen vooral niet wachten tot al het gedoe voorbij is. Ik denk dat we vorig jaar misschien wel met meer bravoure de zomer in gingen dan nu. Er was nog niet eens een vaccin, maar we hadden corona overwonnen. Wisten wij veel! Ter wijl we nu waarschijnlijk echt aan de eindsprint bezig zijn. De vraag is: wat wordt het eind punt? Misschien wordt het nooit meer zoals het was, maar misschien ook verrassend normaler dan we op het hoogtepunt van de pandemie dachten. Toen spraken we verwach- Ja, dat wordt een interessante realitycheck over een paar maanden tingsvol over 'het nieuwe normaal' dat zou aanbreken. Minder vliegen, altijd thuiswerken, groener leven, minder stress, meer gezondheid, meer aandacht voor elkaar. We zou den iets moois halen uit deze enge tijd. Nieuwe inzichten zouden ons verder brengen en gelukkiger maken. Ja, dat wordt een interessante realitycheck over een paar maanden. Krijgen we dat echt voor elkaar? Mooi moment om een vraag aan u voor te leggen: wat wilt u meenemen naar het nieuwe normaal? Wat is het goede dat u uit de ellendige lock- down wilt behouden? Kunt u dat in max 40 woorden opschrijven? donderdag 10 juni 2021 s naar Rome even Balcon 5ECATDRI Natasja de Groot Den Haag Kunnen we met een gerust hart een 'gele' bestemming boeken? Frank Poorthuis Frank Poorthuis schrijft over het gezinsleven tijdens corona. Reageren: frankpoorthuis@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4