1 Marten de Roon: 'Ik sta toch niet in Oranje om mijn 4 Oranje moet waken voor eentonigheid, maar de thuisbasis voor het EK voldoet EK VOETBAL Rock-'n-roll zal het niet snel worden in het basiskamp van Oranje in Zeist, dat vrijwel is afgesloten van de buitenwereld. Maar hoe voorkom je dat de verveling toeslaat na zeker vier weken op eikaars lip, met slechts de bomen als decor? ,,We zullen creatief moeten zijn.'' REPORTAGE ouis van Gaal zag zeven jaar geleden dat de span ning een serieuze bedrei ging werd. Vlak voor de openingswedstrijd tegen Spanje oogde zijn jonge spelers groep geprikkeld en verkrampt, na een wekenlange voorbereiding op het WK in Brazilië. Op de ochtend voor de wed strijd gingen daarom spontaan de deuren open. Kinderen, vrienden, ouders, broers, zussen: ze waren even allemaal welkom in het spe lershotel in Salvador. Van Gaal liet ze stuk voor stuk uitnodigen door de KNVB-stafleden, bij wijze van verrassing voor zijn spelers. En zo kon het gebeuren dat Ro bin van Persie een paar uur voor Spanje - Nederland nog ravottend door de gangen rende met Sha- queel en Dina, zijn kinderen. Het broertje van Klaas-Jan Huntelaar, een regelrechte lookalike, hing ontspannen in de lobby. De ou ders van Jasper Cillessen kwamen gezellig op de koffie. Er werd gela chen, gespeeld en geknuffeld. In de komende weken gaan we dat bij het huidige Oranje zeker niet zien. Frank de Boer heeft am per trucs voorhanden om écht de zinnen te verzetten bij zijn spe lers, al is het maar omdat het Ne derlands elftal zich in een corona bubbel beweegt. Een cabaretier uitnodigen voor een avondje la chen? Dat wordt al lastig. Paintbal- len? Ook geen optie. Het patroon voor de komende drie weken is glashelder - en ook tamelijk eentonig. Af en toe een fietsritje naar het trainingsveld, een paar honderd meter verderop. Een wandeling naar de gym. Even ontspannen op het privé-terras van hotel Woudschoten. Onder ling een potje kaarten in de geza menlijke ruimte, of een spelletje op de Playstation. Veel meer span ning en sensatie zit er in 'Kamp Zeist' niet in. Spelletjes ,,We zullen zelf creatief moeten zijn'', zegt Daley Blind, in 2014 ook al speler van Oranje, vader van jonge kinderen. ,,Want het is in derdaad echt anders dan in Brazi lië. Zo langdurig je familie niet zien als nu, is best wel pittig. Maar tegelijk heeft de KNVB er echt al les aan gedaan om het ons naar de zin te maken. De faciliteiten zijn fantastisch - en de sfeer is onder ling ook echt heel goed. We spelen spelletjes, lachen veel. Daar zal het niet aan liggen.'' Oranje gaat, mits het de groeps- fase doorkomt, pas reizen vanaf de tweede ronde. Het zal veelvuldig blijven terugkomen in zijn hui dige thuisbasis, sowieso tot het einde van deze maand. In Zeist is er dan ook zichtbaar alles aan ge daan om een echt 'toernooigevoel' op te roepen. Woudschoten is een groot en nogal sober hotel in de bossen, maar de speciale vleugel van het Nederlands elftal is opgefleurd met grote foto's en kekke zithoek- jes. Vlakbij is in de sportzaal van de KNVB Campus een fraaie me- diazaal ingericht voor de perscon- Het is inderdaad echt anders dan in Brazilië. Zo langdurig je familie niet zien als nu, is best wel pittig ferenties, compleet met 'We the Wave'-doeken en een koffiebarre- tje. De UEFA heeft het trainings complex uitbundig versierd met de huisstijl van Euro 2020. Dat lijken details, maar op een toernooi kan ook het decor een rol spelen. Voor het WK in 1990 voel den de spelers zich als gevangenen in een Kroatisch kasteel. Op het EK van 2012 werd Oranje soms gek van de eindeloze vliegreizen. En in de podcast van de NOS vertelde Sander Westerveld recent nog hoe hij als keeper het EK van 2000 in eigen land beleefde. Oranje genoot destijds van het thuisvoordeel in de Arena en de Kuip, maar het toenmalige basis kamp in Hoenderloo was ook saai en eentonig. Het gevoel van een groots avontuur in het buitenland, zoals dezelfde generatie spelers dat beleefde op het WK in Frankrijk in 1998, ontbrak ook. ,,In Hoenderloo kenden we elk hoekje van het ho tel'', aldus Westerveld. ,,Oranje kwam daar al jaren. In de omge ving was ook amper iets te doen.'' Het zal vast geen noemenswaar dige rol hebben gespeeld bij de dramatische penaltyreeks tegen Italië, in de halve finale. Maar toch, ook het huidige basiskamp in Zeist is niet per se inspirerend voor een groep van 25 jonge man nen in de bloei van hun leven. In Rio de Janeiro kregen de spe lers in 2014 daags na wedstrijden vaak een middag vrijaf van Van Gaal. Ze waren vrij om even naar het strand te gaan, koffie te gaan De 'golfbreker van Bergamo' heeft als specialiteit het onschadelijk maken van aanvallen. De kritiek die hij al sinds zijn debuut bij Oranje in november 2016 kreeg, pareerde hij nimmer. Sterker nog, Marten de Roon vertelde geregeld dat hij wel begrip kon opbrengen voor de discussie over zijn positie en dat er ongetwijfeld meer aan sprekende spelers te vinden waren. Maar nu het EK op punt van be ginnen staat, lijkt de ex-speler van Sparta, Heerenveen en Middles brough het punt bereikt te hebben dat het klaar moet zijn. Toen het ging over de dertien keer dat hij balverlies leed tegen Georgië, liet De Roon zijn tanden zien. De con clusie 'wat doet De Roon eigenlijk in Oranje' hoeft wat de middenvel der betreft niet meer met hem be sproken te worden. De Roon (30): „Gelukkig leeft die vraag bij jullie, niet bij de bonds coach. Het gaat al zo vanaf het mo ment dat ik bij Oranje kwam. Ik voel me erg gewaardeerd door de staf en mijn medespelers. Maar ik lees bewust niet veel meer. Die kri tiek raakt me zelf niet, maar mijn omgeving stoort zich er wel aan. Dertien keer balverlies tegen Geor gië, dat pikt de media er dan uit. ,,Ik heb de wedstrijd teruggeke ken. Er was een periode van vijf minuten waarin ik inderdaad vier slordige passes had. Maar ik had ook de nodige balveroveringen en wilde dan meteen vooruit spelen. Ik probeerde bijvoorbeeld eenmaal Dumfries weg te steken en dat lukte net niet. Dan dertien keer balverlies benoemen, dat is altijd makkelijk. Ik baal echt wel van de slordigheden en van de kans voor hun middenvelder, die ik had laten lopen. Maar ik heb het zelf geana lyseerd en volgens mij speelde ik een degelijke wedstrijd.'' Aanstormend talent De roep om Ryan Gravenberch klonk zondag in de Grolsch Veste voor het eerst tijdens een officiële persconferentie. De jonge Ajacied zou op de plek van De Roon moe ten spelen, meent een deel van de pers. ,,Ik ben het gewend. Eerst was het Davy Pröpper die moest spelen. donderdag 10 juni 2021 GO Veel voetbal in Kamp Zeist, weinig vertier Sjoerd Mossou Zeist - Daley Blind Van Persie tijdens het WK van 2014 met zijn kinderen. foto pim ras Oranje telt af naar het ope ningsduel met Oekraïne. Marten de Roon zal normaal gesproken starten. De vraag of dat terecht is, daar is de middenvelder van Atalanta nu wel klaar mee. Mikos Gouka Zeist

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 48