2 Stoelriemen vast, van nu tot ergens in augustus. Oranje op het EK, de Tour, de Olympische Spelen, Max Verstappen die strijdt om de WK-titel. We hebben er een jaar langer op moeten wachten, maar een zinderende sportzomer staat op het punt van beginnen. Formule 1 Het lijstje hing op de koelkast, tussen de kindertekeningen, de ansichtkaarten en het schema van de zwem lessen. Een opsomming was het, een eindeloze opsomming van evenementen met de data erach ter. Boven aan het lijstje stond, in chocoladeletters die van het papier smolten als je er te lang naar keek, SPORTZOMER 2020. Af en toe keek ik naar het lijstje nadat ik de koelkastdeur had dichtgesmeten. Gewoon, om me zelf even te verkneukelen. Om heel even afschuwelijk veel zin te hebben in de zomer. In de voorbe schouwing op Noord-Macedonië - Oekraïne, in het finalemuziekje (té-duh-té-téééé-té-duh-té) van Radio Tour de France, in Max- mania, in de backhandporno van Roger Federer, in de wapperende paardenstaart van Femke Bol, in dagenlang op de tribune hangen - of beter nog, op mijn eigen bank. Er kwam vorig jaar niets van die hele sportzomer terecht. Al die evenementen, ze vielen één voor één om, ze werden weggedrukt in de kantlijn van het grotere plaatje. In een pandemie is geen plaats voor massa-evenementen. Sport bleek maar sport. Het belang ervan werd gerelativeerd, gerelativeerd - en nog verder gerelativeerd tot er niets meer te relativeren was. Een luxe voor in betere tijden, klein vermaak - meer was het niet. Want wat zijn medailles waard als de ic's vol liggen? Hoe geniet je van een voortdenderend peloton als de wereld stilstaat? En is een Champions League-finale nog een Champions League-finale als het eruitziet als een trainingspotje in de Algarve? Als je de stemmen van de spelers hoort galmen in de leegte van het niets? Het lijstje verdween van de koel kast en belandde verfrommeld bij het oud papier. Net als de zin in de zomer. De dagen leken op elkaar, de gesprekken ook. Op het school plein, in de rij voor de supermarkt of in de zoveelste zoom-meeting: corona, corona, corona. Zuchtend deelden we onze zorgen over be- smettingscijfers, het vaccinatiebe leid, opa en oma en - o, de ramp - thuisonderwijs. Na een paar sportloze weken be sefte ik hoe ik wedstrijden miste. De afleiding, het vermaak, het toe leven, het meeleven, het napraten. Het bord op schoot, het even kij ken hoeveel het staat, José en Mi chel. De pas overleden schrijver A.L. Snijders schreef in zijn zkv's (zeer korte verhalen) vaak over geluk in kleine dingen. Over de mezen in de tuin, over zomaar een verkeersregelaar in Zutphen, over een vrouw die na het uitzetten van haar tv nog een uur lang nagenoot van de zindering van de plotse linge stilte. Ik denk dat hij gelijk heeft, met de toevoeging dat grote sportevenementen voor heel veel mensen tegelijk ervaringen van klein geluk brengen - en daarmee ook verbondenheid. Ook weleens fijn, in tijden van polarisatie. Nu de hoogste golven van de co- ronapandemie lijken te zijn ge trotseerd, moet de sportzomer van 2021 een soort copy-paste worden van die van 2020. We hebben iets in te halen. Een Europees kampi- EK voetbal Tour de France donderdag 10 juni 2021 GO rote aemeten nu Laat he Thijs Zonneveld Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 46