Mariëtte Hamer zet dwarse partijleiders in duo's bij elkaar NIEUWS 3 Boeren en bedrijven gedwongen om minder CO2 te produceren FORMATIE TEGENSTELLINGEN donderdag 10 juni 2021 De spanning loopt vandaag op in de kabinetsformatie nu informa teur Mariëtte Hamer de moeilijk ste drie koppels bij elkaar zet. Hoofdrolspelers van de drie grootste middenpartijen moeten vertellen hoe onover brugbaar de tegenstellingen werkelijk zijn. Jan Hoedeman Peter Winterman Den Haag De uitnodiging was sec, zonder agenda, vertelt een betrokkene. Achtereenvolgens zijn politiek lei ders Wopke Hoekstra (CDA) en Jesse Klaver (GroenLinks) uitgeno digd. Het tweede complexe duo is D66'er Sigrid Kaag met Christen Unie-voorman Gert-Jan Segers, ge volgd door VVD'er Mark Rutte met PvdA'er Lilianne Ploumen. ,,Heb je ooit zo'n kabinetsforma tie meegemaakt?'' zegt een inge wijde van een van de progressieve partijen. Er heerst onbegrip over de onbeweeglijkheid, het niet met el- kaar willen praten. ,,Complex'', schetste Rutte gisteren de situatie. ,,De vraag wie met wie is nog niet opgelost.'' Precies daar wil Hamer nu vanaf. Ze probeert een door braak te bereiken door de duim schroeven aan te draaien. Na weken om elkaar heen te heb ben gedraaid moeten de hoofdrol spelers die het meest uiteen liggen vandaag met elkaar in gesprek. Hoekstra stelde vorige week dat het niet voor de hand ligt dat hij met twee linkse partijen aan tafel gaat zitten. Rutte toonde daar begrip voor. ,,Hoekstra heeft als enige nog steeds niet gezegd dat hij wil rege ren'', zegt een liberaal. In de CDA-achterban wordt het moeilijk gevonden in zee te gaan met GroenLinks. De verwachting is dat Hoekstra de overbodigheid van een tweede linkse partij zal schet sen aan Klaver. Die op zijn beurt de noodzaak daarvan wil aantonen. D66 is als grootste verkiezings winnaar niet meteen geneigd nog eens vier jaar met de ChristenUnie aan tafel te gaan. Kaag zou graag een progressiever beleid voeren op de immateriële onderwerpen, waar de CU D66 de afgelopen jaren op de rem liet staan. En Segers hoeft niet zo nodig, hij heeft al meermalen benadrukt dat hij de tiende partij is: anderen zijn aan zet voordat hij be weegt. In de campagne heeft hij bo vendien gezegd dat hij zijn zetels zal inzetten om D66-initiatiefwet- ten te blokkeren. Het is niet zo dat Ploumen de deur naar Rutte helemaal heeft dichtgegooid, maar er kan nog geen mens door de huidige kier. Ze heeft nog steeds onvoldoende vertrou wen in de VVD-leider en weegt zijn plannen met de andere be- stuurscultuur als te mager. In libe rale kring werd gisteren opgemerkt dat Ploumen niet zal worden ver rast met nieuwe voorstellen. Ondanks de ogenschijnlijke on beweeglijkheid van zes partijen, hopen betrokkenen dat Hamer aan het einde van de week met een stuk kan komen. Vandaag moeten onder meer de duo's Sigrid Kaag (D66 )/Gert-Jan Segers (CU) en Lilianne Ploumen (PvdA)/ Mark Rutte (VVD) in gesprek over hun tegenstellingen. foto anp, epa, robin utrecht, phil nijhuis Het demissionaire kabinet komt nog deze maand met een extra pakket klimaatmaatregelen. Dat is nodig om te voldoen aan het klimaatvonnis in de Urgenda- zaak, zo melden Haagse bron nen aan deze krant. Boeren, be drijven en kolencentrales moe ten sneller CO2 besparen. Peter Winterman Den Haag De kersverse staatssecretaris van Klimaat, Dilan Yesilgöz (VVD), be sluit binnenkort over een nieuw klimaatplan. In dat plan staan maatregelen om nog dit jaar mini maal 5 megaton minder CO2 uit te stoten - dat is bijna evenveel als alle Nederlandse dieselauto's in 2019 uitstootten. Mogelijk sluiten meer kolencentrales, worden meer boe ren uitgekocht en moeten bedrij ven besparen op hun energie. Volgens Haagse bronnen staat het kabinet onder grote druk om extra maatregelen te nemen. Ur- genda-directeur Marjan Minnesma dreigt opnieuw naar de rechter te stappen als het kabinet niet snel werk maakt van extra klimaatacties. Als er te weinig gebeurt, kan Min- nesma een dwangsom eisen. Coalitiepartij D66 is vóór nieuwe maatregelen. ,,De rechter heeft in het Urgenda-vonnis bepaald dat we in 2020 én in dit jaar 25 procent minder CO2 moeten uitstoten ten opzichte van 1990'', zegt D66-Ka- merlid Raoul Boucke. ,,Dat doel gaan we nu niet halen. Om te vol doen aan het vonnis van de rechter, moeten we nog voor de zomer in actie komen. Het kabinet is demis sionair, maar klimaatverandering is dat niet.'' Als het aan D66 ligt, worden be drijven gedwongen om energiebe sparende maatregelen te nemen, die zich binnen vijf jaar terugver dienen. ,,Die wetgeving is er al e Kabinet overweegt ook om de nieuwe kolencentrale uit 2015 op de Maasvlakte te sluiten sinds 1993, maar is nog een dode letter'', stelt Boucke. Hij oppert ook om het waterpeil in veengebieden te verhogen en versneld veeteeltbe drijven uit te kopen. ,,Daarmee pak je óók het stikstofprobleem aan.'' Een serieuze optie die ook op ta fel ligt, is de sluiting van meer ko lencentrales. Eind 2019 sloot al de Amsterdamse Hemwegcentrale. Het kabinet overweegt in ieder ge val ook de Riverstone-kolencen- trale op de Maasvlakte - die was ge opend in 2015 - vervroegd te slui ten. Daarvoor zou het kabinet 200 miljoen euro moeten neertellen. Dankzij corona en een warme winter lukte het vorig jaar bijna om het doel van 25 procent CO2 -reduc tie te halen. Maar dit jaar gaat dat bij lange na niet lukken, verwacht Ur- genda-baas Minnesma. ,,De econo mie trekt aan en dat zien we terug in de CO2-uitstoot'', zegt Min- nesma. Nadat de Hoge Raad eind 2019 Urgenda in het gelijk stelde, zei Minnesma nog dat ze niet van plan was om een dwangsom te eisen. ,,Maar die optie ligt nu wel op tafel'', Staatssecretaris van Klimaat, Dilan Yesilgöz. foto anp zegt ze. ,,Net als de optie om een nieuwe rechtszaak te beginnen, om de overheid te dwingen het kli- maatdoel van 2030 te halen. Daar voor moet je nü al meer doen. In Duitsland en Frankrijk hebben rechters regeringen al opgedragen dat te doen.'' Minnesma heeft vorige week maandag gesproken met premier Rutte en staatssecretaris Yesilgöz. Volgende week staat nóg een ge sprek met het duo op de agenda. ,,Het is fijn dat Rutte naar mij luis tert, maar hij moet meer doen'', vindt Minesma. ,,In het buitenland houdt hij prachtige tranentrek kende verhalen over het klimaat, maar in Nederland hoor je hem er niet over. Ik vind dat een beetje schizofreen.'' Vorige maand werd een PvdA- motie aangenomen om uiterlijk 1 juli aan de Tweede Kamer te laten weten wat het kabinet gaat doen om het Urgenda-vonnis te halen. ,,Daar zal het kabinet naar luiste ren'', zegt een VVD-bron. De partij van Rutte wil vooral stappen ma ken in de industrie, zonder consu menten op kosten te jagen. D66 wil dat het demissionaire kabinet ook meer doet om het kli- maatdoel van 2030 - 49 procent CO2-reductie - te halen. Dat kan bijvoorbeeld door sneller windmo lens op zee te bouwen. Verder wil D66'er Boucke dat nu al wordt be gonnen met de aanleg van lei dingen voor groene waterstof. ,,We moeten niet langer nieuwe rechts zaken afwachten waar de rechter ons dwingt om consistent klimaat beleid te voeren'', zegt Boucke. ,,We moeten zelf aan het stuur gaan zit ten, dat is de rol van de politiek.'' GO Snel extra maatregelen om uitstoot terug te dringen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3