12 ZEELAND GREVELINGEN 'ANDERE GEBRUIKERS SNOEPEN STEEDS MEER VAN DE RUIMTE AF'/ De waterrecreatie op en aan de Grevelingen staat onder druk. Met het terugbrengen van het getij wordt de ruimte in het vrije vaarwater steeds krapper. Daarbij wordt in eerste instantie gekeken naar de belangen voor de schelpdiervisserij en de natuur. „Onbegrijpelijk", zegt Frederik van der Dussen namens de watersporters op de plas. mengebracht. ,,In het samenspel tussen ondernemers, overheden Drie jachthavens, acht watersportvereni gingen en twee surf en zeilscholen heb ben met de koepels Hiswa-Recron en het Water- sportverbond de handen ineen geslagen. ,,Dat is nog niet eerder gelukt", wijst voorzitter Van der Dussen van het initiatiefcomité op de eerste slag die is geslagen. Door deze krachtenbundeling kunnen ze ook één vuist maken tegenover de andere belangheb benden. Met een economisch be lang van zo'n 30 miljoen euro per jaar voor de regio verdient de sec tor ook een serieuze plek aan de overlegtafel, wanneer het gaat over belangrijke veranderingen en problemen met de Grevelin- gen, benadrukken ze. Schatkist Zeeuws gedeputeerde Dick van der Velde en zijn collega Anne Koning van Zuid-Holland wer den gisteren op een eiland pal voor de haven van Bruinisse ge lijk even aan het werk gezet. Ge wapend met een schep gingen ze op zoek naar een schatkist, met daarin 'De juiste koers voor de Grevelingen'. In dit zogeheten vi sie-document zet de verenigde waterrecreatie op een rijtje hoe zij de toekomst ziet voor het vaar water. De balans met de schelpdier visserij en de natuur is verstoord en moet worden hersteld, vinden de watersporters. Van der Dussen en zijn collega's riepen de over heden tijdens het boottochtje naar het 'pirateneiland' nadruk kelijk op tot een brede samen werking. ,,Samen maken we de Gebruik en verdeling van ruimte wordt onvoldoende afgestemd op de belangen van de waterrecreatie waterrecreatie. De kwaliteiten van de Grevelingen moeten we koesteren en (beter) onderhou den. Daarmee binden we be staande gebruikers en werven we nieuwe gasten." Grevelingensluis De havenbedrijven en verhuur ders zien het behoud van vol doende bevaarbaar water voor grote én kleine boten als essentieel voor de toe komst, zo staat in de visie. „Voldoende diepgang, be trouwbare bakens, hel dere routes, een Grevelingensluis zonder sto ringen en vrijheid om de wind de koers te laten bepalen, maken de Grevelingen aantrekkelijk. Daar mee zijn de kernkwaliteiten van de Grevelingen geborgd." Dat geldt niet in het minst voor het vrije vaarwater, buiten de vaargeulen. ,,Met 80 procent zeil boten, is diepgang en vrije be vaarbaarheid essentieel. Gebruik en verdeling van ruimte wordt onvoldoende afgestemd op de be langen van de waterrecreatie. An dere gebruikers snoepen steeds meer van de ruimte af." Het toe wijzen van nieuwe visgronden en nieuwe ondieptes die ontstaan bij het terugbrengen van het getij, is hen een doorn in het oog. Maar wanneer alle belanghebbenden 'de ruimte krijgen die ze verdie nen', ligt er volgens het initiatief comité een gouden toekomst weggelegd voor de Grevelingen. En ook de horeca en midden stand in de havens en plaatsen DE GREVELINGEN rond het water kunnen daar een behoorlijk graantje van meepik ken, denkt Van der Dussen. Het schuurt Zeeuws gedeputeerde Dick van der Velde is blij met de 'construc tieve houding' van de water sportsector. Hij trekt een parallel met de Kustvisie, waarin allerlei ogenschijnlijk tegenstrijdige be langen uiteindelijk ook zijn sa- en beheers- en natuurorganisa ties zal het soms in meer of in mindere mate schuren tussen partijen. Dat is logisch. Immers, de belangen lopen niet altijd syn chroon." Van der Velde wil nu zo snel mogelijk met alle belangheb benden aan tafel om te kijken hoe ze de plannen en ideeën verder kunnen uitwerken. donderdag 10 juni 2021 GO Waterrecreatie raakt in het nauw Marcel Modde Bruinisse -Frederik van der Dussen Zeeuws gedeputeerde Dick van der Velde en zijn collega Anne Koning van Zuid-Holland hebben een schatkist opgegra ven met daarin een visie op de toekomst voor de Grevelingen, opgesteld door de waterrecrea tie. FOTO'S SANDRA SCHIMMELPENNINK De Grevelingen kent 9 ha venlocaties, 8 watersport verenigingen en 3 commer ciële jachthavens. Er zijn 2 grotere zeil-en surfscholen waar ook boten, surfplanken en dergelijke worden ver huurd. De bootverhuur groeit op meer plaatsen. De havens bieden samen plaats aan 4500 bezette ligplaatsen.De Grevelingen kent 15 locaties met ongeveer 600 openbare aanlegplaatsen die door Staatsbosbeheer worden beheerd en onderhouden. De recreatie-eilanden Mos- selbank, Ossenhoek en Ar chipel zijn speciaal voor de recreatietoervaart aange legd en bieden strandjes en (zeer eenvoudige) sanitaire voorzieningen. De waterplas beslaat 140 vierkante kilo meter, maar minder dan de helft van het totale waterop pervlakte is bevaarbaar biedt voldoende diepgang. Het grootste deel bestaat uit on diepe slikken en vogelgebie- den met een hoge natuur waarde. De eiland jes in de Gre velingen zijn populair bij waterspor ters.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 36