Bolus Minister wil garnalenvissers uit de buurt van de Voordelta Weer minder Zeeuwen besmet met corona 2 WILLEM VAN DAM Column Doen we vaak. Als we naar fa milie, vrienden of kennis sen buiten de provincie gaan, nemen we meestal een paar verse bolussen mee. Vinden ze lekker. Dan hummen ze 'mmmm' en beginnen ze naar hun oor te zwaaien. 'Mmmm'. En hup, daar zetten ze hun tanden weer in de gebitsverwoestende zoeternij. 'Echte Zeeuwse', zeggen we er al tijd bij. Alsof ze daardoor nóg lek kerder gaan smaken. Reinhoudt (1946-2020) zong der tig jaar geleden al: Een bolus bie de koffie, da's 't lekker ste dat a t'r is. Een bolus bie de koffie, aars glove ik nie dat het zitterdag is. Een bolus bie de koffie, die oart 'r bie da's waer En bie het twidde kommetje een echte babbelaer. Culinair journaliste Mara Grimm krijgt er kennelijk ook geen ge noeg van: zij vroeg zich onlangs in Het Parool af waarom de Zeeuwse bolus (ook wel draaikoek, drolle, jikkemiene en stropiedraoier ge noemd) niet tot nationale trots wordt uitgeroepen. Met diezelfde vraag op zijn notitieblokje raad pleegde PZC-verslaggever Luc Oggel deze week een paar gere nommeerde bolusbakkers. Enigs zins teleurgesteld keerde hij ter redactie terug: onze bolus zal het nooit tot nationale lekkernij schoppen. Friezen maar pronken met hun suikerbrood, laat de Limburgers hun vlaaien maar uitventen, laat de Brabanders maar opscheppen over hun worstenbroodjes. Die bolussen houden we lekker voor onszelf. DE STELLING Vandaag: Ieder kind moet gevaccineerd worden 1410 stemmen Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters OOK PARTICULIEREN STEERS VAKER GEHACKT Namen Zeeuwen op monument Holocaust Overname van Kloosterboer door branchegenoot ZOUTELANDE Eerste Oogcafé op Walcheren Door de uitspraak van de Utrechtse rechtbank bleef een vaar- en visver bod voor een groot zeegebied rondom de Bollen van Ooster en de Bollen van het Nieuwe Zand be perkt tot de winter van 2017-2018. De minister stelde het vis- en vaar- verbod in om de stand van de kwakkelende zwarte zee-eend wat op te vij zelen. Die zou heel snel ver stoord worden. Volledige rust op de zandplaten in de Voordelta, zeker in de winter, is volgens het ministe rie het beste recept voor het herstel van de populatie naar ruim 9700 exemplaren. Volgens de vissers is afsluiting onnodig en schadelijk. De vissers, verenigd in een drietal producentenorganisaties, vrezen ook het ergste als de Raad van State dat vis- en vaarverbod zou herstel len met een hoger-beroepsuit- spraak. Vooral de garnalenvissers zullen daarvan de dupe worden, zei woordvoerder Hans van Geesber- gen. ,,De sluiting van de Bollen duurt in principe van november tot april. Alleen de garnalenvissers mo gen tot 15 december door vissen, maar dat helpt ze weinig. Boven dien gaan steeds meer zeegebieden op slot, zoals rondom de windpar- ken. Zo blijft er voor de visser wei nig meer over.'' 'Storingsgevoelig' Tijdens de rechtszaak in Den Haag wilde rechter en staatsraad Jaap Hoekstra weten, óf en zo ja welke maatregelen nodig zijn om het aan tal zwarte zee-eenden weer op peil te krijgen. Volgens de zee-eenddes- kundige van de minister is de zwarte zee-eend één van de meest storingsgevoelige eendensoorten. ,,Als de vogels al op een kilometer afstand een schip of andere ver stoorder zien, vliegen ze massaal op en blijven ze uren weg. Soms wel een halve dag. Als ze terugkomen en ze zien weer een schip, begint het van voren af aan. Zo kunnen ze niet genoeg te eten vinden. Ze eten vooral spisula's (geknotte strand schelp). Uit onderzoek blijkt dat de eenden het best floreren in een rus tige omgeving. Om die reden wil len we het gebied op en rond de Als de vogels al op een kilometer afstand een schip zien, vliegen ze massaal op Bollen in de winter afsluiten voor elk scheepvaartverkeer." 'Dalende trend niet waar' Van Geesbergen zei namens de vis sers over heel andere onderzoeken te beschikken, waaruit blijkt dat rust geen belangrijke factor is voor het aantal zee-eenden in een ge bied. ,,Volgens de minister is al ja ren sprake van een dalende trend. Dat is helemaal niet waar. De een denstand fluctueert elk jaar be hoorlijk. Niet bekend is wat daar de diepere oorzaken van zijn. De vo gels zijn hier immers alleen in de winter. Ze broeden in het noorden. Bovendien vissen de garnalenvis- sers op garnalen en niet op de schelpen die de eenden eten." Corona lijkt ook in Zeeland over het hoogtepunt heen. De daling van het aantal mensen dat besmet is met het virus, zet gestaag door. De GGD Zeeland stelde afgelopen week 215 besmettingen vast. Een week eerder testten nog 323 Zeeu wen positief en de week daarvoor 564. Het aantal mensen dat zich laat testen, daalt ook met de week. Op het hoogtepunt van de derde golf lieten ruim 12.000 Zeeuwen zich testen. Het aantal besmette Zeeuwen oversteeg de duizend per week. Ook het vaccineren gaat nu hard. Bijna dagelijks worden nieuwe ge boortejaren uitgenodigd. De GGD verwacht deze week in Zeeland ruim 32.000 mensen te vaccineren. In totaal zijn er tot en met 6 juni 217.057 eerste en tweede prikken gezet op de diverse locaties van de GGD Zeeland. Er staan nog bijna 140.000 afspraken gepland. De cijfers van de GGD geven geen compleet Zeeuws beeld. Naast de GGD hebben ook instel lingen en huisartsen mensen ge prikt. Die zijn niet meegenomen in dit overzicht. Het aantal gevacci- neerden ligt in werkelijkheid ho ger. wat vrienden in de Randstad op bezoek. Met een zak vol op am bachtelijke wijze bereide bolus sen. Ook één voor mij? Geen sprake van! Het hoge woord moet er nu maar uit: ik vind die kleffe, plakkerige mierzoete troep niet om te vreten. 'Echte Zeeuwse', zeggen we er altijd bij donderdag 10 juni 2021 De Zeeuwse troubadour Engel Jammer? Ach, waarom? Laat de Reageer op pzc.nl Gisteren: Overbieden op een huis, mij niet gezien. 2ARA, H*M, ZALAM&O... JARENL.ANS MAAKTE ZE ER BE6RASEN NAAR OVER AMSTERDAM Op 19 september wordt in Amsterdam het Natio naal Holocaust Namen monument onthuld. Daarop staan de namen van alle ruim 102.000 Ne derlandse slachtoffers van de Holocaust en van de vervolging van de Sinti en Roma tussen 1940 en 1945. Bijna tweehonderd Zeeuwen worden op het monument herdacht. Voor de provincie is dat reden om de openingsbij eenkomst in Amsterdam te sponsoren. Daarvoor is dinsdag 5000 euro uit getrokken. VLISSINGEN De directie van de Kloos terboer Group is akkoord met een overname door Lineage Logistics, een van de grootste wereld wijde branchegenoten van het bedrijf. Klooster boer is de uitbater van elf koelvrieshuizen in Neder land (waaronder Vlissin- gen), Frankrijk, Duitsland, Canada en Zuid-Afrika en heeft 900 mensen in dienst. Het hoofdkantoor staat in Rotterdam. Welke gevolgen de overname heeft voor het personeel van het familiebedrijf is nog onduidelijk. ,,De ver wachting is dat de over name goed is voor de werknemers", zegt een woordvoerster van Kloosterboer. Voor slechtziende en blinde mensen is het niet altijd makkelijk om 'gezien' te worden door anderen. Daarom is het Oogcafé zo belangrijk en ook Walcheren heeft nu zo'n Oogcafé. Om er varingen uit te wisselen, samen op pad te gaan en een sportieve activi teit te spelen die ge schikt is voor zowel slechtzienden als zien den. Het eerste Oogcafé Walcheren is op woens dag 18 augustus van 13.30 tot 16.00 uur, in de Soute Schakel aan de Westkapelseweg 24c in Zoutelande. Aanmelden kan via oogcafewalche- ren@gmail.com. Als het aan minister Carola Schouten (Landbouw, Natuur en en Voedselkwaliteit) ligt, blijven de Zeeuwse en Zuid-Hollandse garnalenvissers weg uit de Voor delta. Ze vroeg de Raad van State gisteren een rechterlijke uitspraak in het voordeel van de vissers zo snel mogelijk terug te draaien. Jan van Ommen Den Haag -Zee-eenddeskundige van de minister De Raad van State doet binnen enkele weken uitspraak Ab van der Sluis Vlissingen Volgende week gaan we weer bij

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 2