5 Zeeuwse kunstenaar Paul de Nooijer in canon van Nederlandse fotografie Carédo Paul de Nooijers werk ken je, ook al weet je misschien niet meteen waarvan. Op MTV Europe waren filmpjes als Stop the Greenhouse Ef fect en andere clips heel vaak te zien, begin jaren 90. Hij kreeg uit nodigingen uit Hollywood en werkte maanden in Los Angeles te gen vorstelijke vergoedingen. Maar hij koos ervoor terug te gaan naar Zeeland. Hij maakt veel liever vrij werk dan commercials of filmpjes in opdracht. De grasstrijker heet de foto van Paul de Nooijer die is opgenomen in een eregalerij met werk van Ne derlandse fotografen. Op de foto uit 1977 zie je hem in een huiskamer een grasplag strijken. ,,Ik was net gestopt als reclamefotograaf en ging aan de slag met vrij werk." Hij was zzp'er in de kunst, werkte zonder opdrachtgever. Hij had een beeld in zijn hoofd van een man die problemen thuis te lijf gaat met een strijkijzer en *j| bouwde een set. kenners nu ook stellen dat dit 'één van de foto's is die 'betekenisvol is voor de ontwikkeling van de Ne derlandse fotografie'. ,,Het is een mooie erkenning, maar eigenlijk heeft mijn vrouw Fran^oise de foto gemaakt, zij drukte af en zette me op de foto." Verbannen De Nooijer woonde eind jaren 70 in Eindhoven en zijn huis was zijn atelier voor foto's en films. „De ene keer was de huiskamer mijn fotostudio of filmset, de an dere keer één van de kamers boven. Mijn vrouw Fran^oise verbande me geregeld uit de ene kamer en dan nam ik de volgende over." ,,Toen ik met De grasstrijker bezig was, wist ik al, dit wordt een bij zonder beeld", vertelt De Nooijer. Maar hij vindt het mooi dat kunst- Walnoten Paul de Nooijer (1943) werkt als kunstenaar nauw samen met zijn vrouw Fran^oise en zijn zoon Menno (1967). In de documentaire Het laatste kunstje van re gisseuse Jacomien Kodde Toen ik met De grasstrijkerbezig was, wist ik al, dit wordt een bijzonder beeld -Paul de Nooijer, kunstenaar uit 2016, is te zien hoe Paul worstelt met prostaatkanker. Zoon Menno timmert in de film al een doodskist en roept uit het raam naar zijn va der, 'hij is klaar hoor'. Door experi mentele behandelingen is de ziekte een tijd wonderwel onder controle gehouden. ,,Voorlopig drogen we alleen walnoten in mijn kist." Terugval ,,Helaas had ik zes maanden gele den een terugval. De medicijnen die het tot dan supergoed deden, werkten niet meer", vertelt De Nooijer. Net rond de oorspronke lijke openingsdatum van de 'Erega lerij van de Nederlandse fotokunst', afgelopen januari, ging het hem slecht. ,,Ik ben blij dat het nu met nieuwe middelen weer iets beter lijkt te gaan." Paul en Menno de Nooijer werken momenteel volop aan een nieuwe film en aan twee overzichtsboeken met foto- en filmwerk. De Nooijer is snel moe, maar ge niet van wat lukt. „Gisteren liep ik met fotografen Vincent Mentzel en Ad van Denderen over de expositie. Het is prachtig dat ik nu onderdeel ben van 180 jaar Nederlandse top- fotografie. Ook al heeft Fran^oise de foto gemaakt." donderdag 10 juni 2021 GO 'Mooi dat ik een ereplek krijg, maar ik heb de foto niet gemaakt' Koning Willem-Alexander heeft gisteren de 'Eregalerij van de Nederlandse fotografie' ge opend. Eén van de 99 iconische foto's is van kunstenaar Paul de Nooijer uit 's-Heer Abtskerke. Maar die foto in het Nederlands Fotomuseum in Rotterdam is helemaal niet door hem ge maakt, biecht hij thuis in zijn tuin op. Arie Westeneng 's-Heer Abtskerke mmt m, J <<L- De grasstrijker, foto van kun stenaar Paul de Nooijer die in de eregalerij van de Nederlandse fotografie hangt in Fotomuseum Rotterdam. foto paul de nooijer Direct aan de rand van het centrum van Goes op de locatie van het oude GAK gebouw, realiseert Carédo 30 slimme, veilige en toekomstbestendige woningen voor actieve 50-plussers, die een hoge kwaliteit van leven en comfortabel ouder worden optimaal willen combineren. Zaterdag 12 juni houden wij hier een informatiedag voor alle geïnteresseerden. U kunt die dag kennis maken met het project. Ook leiden wij u rond in het oude gebouw, zodat u alvast gevoel kunt krijgen van bijvoorbeeld de bezonning en de zichtlijnen van de toekomstige appartementen. Natuurlijk houden we rekening met alle geldende coronaregels. Mocht u onverhoopt even moeten wachten voor een gesprek of rondleiding, dan hebben wij alvast gezorgd voor een hapje en een drankje. De inloopdag is van 0900 uur tot 1700 uur. Wilt u zeker zijn van een plekje? Reserveer dan uw tijdsslot via informatie@comfortwonen.com of via 0113-794 551. Tot zaterdag! comfortwonen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 29