II 4 GEDUMPT EEN PRACHTIG PLAATJE DIE SCHILDPADDEN IN DE GOESE VESTE, MAAR: Een schildpad als huisdier, hoe leuk is dat!? Voor even dan. Veel van deze dieren eindigen in waterpartijen in steden en dorpen. Dat is natuurlijk een prachtig gezicht. Maar hoe wenselijk is het? ,,Het zijn exoten, ze horen hier niet thuis'', zeggen twee kenners die we erover spraken. padden worden gevangen en in opvangcentra terechtkomen. Maar daar is wel extra ruimte en dus veel geld voor nodig. De Vlissingse reptielenzoo Iguana zit op dit mo ment helemaal vol. Er worden honderden schildpadden opge vangen. ,,Pas nog stond een me vrouw voor de deur met een schildpad die ze had gevonden aan de rand van een bedrijventerrein", vertelt Bom. ,,Maar wij hadden echt geen plaats meer. Gelukkig hebben we een plekje gevonden bij iemand met een grote vijver, die al een paar schildpadden had. Ze wilde er nog wel eentje bij nemen. Zo proberen we altijd een oplossing te vinden.'' Volgens Lambrikx kan het pro bleem zichzelf oplossen. Sinds 2016 is het namelijk verboden om zogeheten lettersierschildpadden (daartoe behoren de meeste schildpadden die hier in waterpar tijen leven) te verkopen in Neder land. Daarmee zouden ook dum pingen in de natuur tot het verle den moeten behoren. Bovendien is in ons land nog nooit een geboorte van een jong schildpadje in de vrije natuur vastgesteld. Daar zijn de periodes van forse hitte te kort voor, stelt Lambrikx. Door de combinatie van deze twee factoren (geen dumpingen, geen geboor tes) zou het aantal schildpadden in de natuur langzaam moeten gaan afnemen. Lettersierschildpadden worden vaak tussen de twintig en dertig jaar oud, met uitschieters tot 40. digheden. ,,Ze gedijen het best in een tropisch of subtropisch kli maat'', weet Bom. Lambrikx vult aan dat het grote delen van het jaar te koud is voor de dieren, waar door ze minder eten en inactief zijn. ,,Ze vinden hier bovendien niet het voedsel dat ze in hun na tuurlijke leefomgeving wel vin den. Het is gewoon een ongezonde situatie.'' Dan ligt ook nog het gevaar op Ze vinden hier niet het voedsel dat ze in hun natuurlijke leefomgeving wel vinden de loer dat al die duizenden schildpadden in Nederland de in heemse natuur gaan verstoren. Signalen dat dit op grote schaal ge beurt, zijn er nog niet, maar waak zaamheid is op z'n plaats. Volgens Lambrikx eten ze zo'n beetje alles wat ze tegenkomen, maar zijn met name de eitjes van amfibieën een lievelingskostje. Dat kan gevolgen hebben voor amfibiepopulaties. RAVON, de organisatie waarvoor Lambrikx werkt, brengt in kaart hoe groepen schildpadden in de Nederlandse natuur zich ontwik kelen. In Zeeland wordt nog ge zocht naar vrijwilligers die daarbij een handje willen helpen. Vangen en opvangen Bom zegt het probleem regelmatig aan te kaarten bij het ministerie. Het zou volgens hem goed zijn als alle in het wild levende schild- Een bericht in de popu laire Facebookgroep 'Muurkrant Goes' le verde een paar dagen geleden een discussie op. Iemand plaatste een foto van een schildpad in een waterpartij in de Goese Polder. De eerste reacties waren positief: 'Mooi hè!' en 'Heel gaaf dit!' Maar de teneur veran derde snel. 'Dat dier hoort daar he lemaal niet thuis', stelde iemand. 'God mag weten wat het beestje intussen onder de leden heeft'. Deze kritische noot vond bijval. Het moet haast wel gaan om een gedumpte schildpad die ooit als huisdier is aangeschaft. ,,Ik denk niet dat schildpadden uit zichzelf naar hier komen vanuit hun leef gebied in het zuiden van de Ver enigde Staten'', grapt Naomi Lam- brikx van RAVON, een kenniscen trum op het gebied van onder meer reptielen. Het staat volgens haar buiten kijf dat de dieren hier niet thuishoren in de vrije na tuur. ,,Het zijn exoten, het is onge wenst.'' Daar is directeur Ad Bom van reptielenzoo annex opvang centrum Iguana in Vlissingen het mee eens. Hij noemt het faunaver valsing. Massaal geïmporteerd Bom vermoedt dat in vijvers, slo ten en andere waterpartijen in heel Zeeland wel zo'n honderd schildpadden le ven. In Goes zit in de West vest al heel wat jaren een groep, maar ook in de Goese Polder worden de reptielen gezien. In heel de stad zijn het er misschien wel vijftien tot twintig. Volgens Bom werden de schildpadden in de jaren 80 en 90 met tienduizenden tegelijk aangevoerd in Europa. Een schild pad als huisdier, dat was leuk. Maar kleine dieren worden groot en vragen steeds meer ver zorging. ,,Als het leuke en nieuwe er af was, gooiden mensen ze maar in de sloot of de vijver'', aldus de directeur van Iguana. Hij velt daar een hard oordeel over. ,,Het is die renmishandeling. Als je van je hond af wil, breng je zo'n dier naar een asiel en dump je het niet op straat. Waarom vinden we het wél normaal als dit met schildpadden gebeurt?'' De meeste dieren lijken het best te redden in de Nederlandse wa tertjes. Toch leven ze hier volgens de kenners niet on der de goede omstan- donderdag 10 juni 2021 'Het blijft dierenmishandeling' Rob Paardekam Goes Kijk op de site bij /video Directeur Ad Bom (r) van Iguana samen met medewerker Martin Fieret, die één van de vele schildpadden die worden opgevangen vasthoudt. foto jan bos Een groep schildpadden op een eilandje in de Goese Westvest. foto marcelle davidse -Naomi Lambrikx Een roodwangschildpad. Samen met de geel- wangschildpad en de geelbuikschildpad komt deze veel voor in de Nederlandse natuur. foto shutterstock

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 28