Inloophuizen verdienen steun Achttien maanden cel voor 'babbelaar' Huissleutel kwijt De Oranjekoorts lijkt in Zeeland nog ver weg. Aan de vooravond van het EK voetbal zijn er op straat nog maar weinig versieringen en andere uitingen te zien. Dat komt nog wel, verwachten de fanatiekelingen. ,,Als Oranje straks de eerste wedstrijd wint, gaat het los." i 2 ORANJEKOORTS EK VOETBAL Commentaar De gezondheidszorg in Nederland behoort tot de beste van de wereld. Toch is niet alles goed geregeld. Neem de hulp aan mensen die kanker hebben of hebben gehad. Met het medische circuit zit het wel snor. Maar de impact van kanker is zo groot, dat mensen er ook over willen praten. Juist die mogelijkheid staat in Zeeland onder druk. Tijd dat de hele Zeeuwse zorg zich dat aantrekt. Kankerpatiënten kunnen in Zeeland terecht bij drie inloophuizen van stichting Palazzoli. Zo'n plek is een huiselijke omgeving waarin je over je ervaringen kunt praten. Er zijn inloop huizen in Oostburg, Hulst en Vlissingen. Maar ze hebben het zwaar. Ze moeten bedelen om geld en zoeken hard naar nieuwe onderkomens, onder meer op Walcheren en de Bevelanden. Ge zien de afstanden in de provincie een terechte hartekreet. Palazzoli is afhankelijk van donaties en sponsoring. Want de huizen zelf en de hulp die opgeleide vrijwilligers geven, wordt niet betaald door verzekeraars. Een landelijk probleem dat Zee land niet oplost. Daarom wordt het tijd dat Zeeuwse zorginstellingen zich ermee bemoeien. Ze hoeven echt niet alle zorg te regelen die niet wordt vergoed. Maar het is gek dat we voluit inzetten op behandeling, maar minder oog hebben voor de psychologische gevolgen van kanker. Palazzoli staat open voor samenwerking. De Zeeuwse zorg wil met projecten graag een voorbeeld zijn voor andere regio's. Laat Zeeland de rest van Nederland nou eens zien hoe we ook dit fatsoenlijk met elkaar kunnen regelen. De impact van kanker is zo groot, dat mensen er over willen praten. Die mogelijkheid staat onder druk De rechtbank in Middelburg heeft gisteren de 58-jarige J. S. uit Hoog- erheide een gevangenisstraf van achttien maanden waarvan negen voorwaardelijk opgelegd. Tegen S. was achttien maanden cel, maar dan met zes maanden voorwaarde lijk geëist. S., die heeft bekend, werd ervan verdacht tussen juli en december vorig jaar met een babbeltruc zeker zes hoogbejaarde vrouwen van hun geld en sieraden te hebben beroofd. Dat gebeurde onder meer in Arne- muiden, Sluiskil, Middelburg, Breda, Tholen en Prinsenbeek. S. deed zich voor als verwar mingsmonteur die knoppen moest controleren, als pakketbezorger, of als controleur van het gas en water. Eenmaal binnen vroeg hij de be- jaarde vrouw even naar de keuken te gaan. Hij zou wel roepen als hij klaar was. Vervolgens kwamen de bejaarden er achter dat er geld of Man beroofde hoogbejaarde vrouwen van geld en sieraden sieraden waren ontvreemd. S. was net uit de schuldsanering maar had nog een schuld bij 'een reizende familie', die snel moest worden ingelost. Van hen leerde hij ook hoe hij zich binnen moest bab belen. De sieraden die hij op die manier binnenhaalde werden verkocht aan een goudwisselkantoor. ALMANAK Verrek, was ze nou haar huis sleutel kwijt? In welke broek- of jaszak de inwoonster van Vlis- singen ook zocht, nergens kon ze haar sleutel vinden en de voordeur was toch echt pot- en potdicht. De buren hadden ook een sleutel, maar die waren het weekend weg. Ten einde raad belde ze haar moeder, die in Goes woonde met de reserve sleutel. Het duurde iets meer dan een half uur. Opgelucht opende ze de voordeur. De kat was ook blij, want die wilde héél snel de tuin in. Gehaast opende ze haar achterdeur...die niet op slot zat. Tunnel haalt tolvrije dagen in Vogels gluren vanuit je luie stoel Yerseke Vandalisme bij leegstaand pand Toen Björn Beenakker uit Kapelle druk bezig was om zijn tuin te ver sieren, kreeg hij al verbaasde reac ties van buurtbewoners. Die waren veelzeggend. ,,Ze vroegen: heb je een feestje binnenkort? Blijkbaar leeft het EK niet bij iedereen zoveel als bij een voetbalfanaat zoals ik." Ook al laat de Oranjegekte nog op zich wachten, Beenakker pakte al flink uit. ,,Eindelijk kan het weer. Deze keer wilde ik een leuk tunnel tje naar de voordeur maken. Som mige mensen zeggen: het is wel een beetje té. Maar mijn drie zoontjes vinden het allemaal fantastisch." Kat uit de boom kijken Hij is een uitzondering. Nog maar weinig Zeeuwen kleuren hun huis tijdelijk oranje, ondanks dat het Nederlands Elftal voor het eerst sinds zeven jaar weer meestrijdt op een eindtoernooi. Veel mensen lijken de kat uit de boom te kijken: eerst maar eens zien wat de man nen van Frank de Boer presteren. Daar moet je bij de bewoners van de Van Teijlingenstraat in Oost-Souburg niet mee aanko men. Zij hebben met z'n allen hun straat al uitbundig versierd. Hon derden meters aan vlaggenlijnen zigzaggen door de lucht. ,,Dit doen we altijd met het EK en WK. Het is gewoon leuk. Of Oranje nu goed presteert of niet, we doen het ge woon", zeggen Angélique en Ben Boers. ,,Dit is de allerleukste straat van Oost-Souburg. Diverse bewo ners hebben ook een bar in de tuin. Je kunt in de straat een kroegen tocht doen." Lichte verhoging Bij feestwinkel Party Max in Hulst loopt het nog niet storm met de verkoop van EK-artikelen. ,,Het was heel rustig, maar het begint nu wel op gang te komen", zegt Eric Buysse. ,,Oranjekoorts? Eerder een lichte verhoging. Maar ik voel dat het oploopt. Als ze straks de eerste wedstrijd winnen, gaat het los" Hij heeft in elk geval meer dan genoeg in huis. ,,Qua inkoop ga ik ervan uit dat ze de finale halen, zo dat ik niet voor verrassingen kom te staan. Omdat we dicht bij de grens zitten, heb ik net zoveel Bel gië- als Nederland-artikelen. Bij de Belgen is Kevin De Bruyne veruit het populairst. Daar heb ik dus heel veel T-shirtjes van." De meeste cafés houden zich ge deisd, omdat ze geen tv-schermen mogen plaatsen. Toch heeft café Lazarus in Sint Jansteen de zaak versierd. ,,We zijn normaal een echt EK- en WK-café, want het leeft hier heel erg", zegt Daniella de Kind. ,,Om het zomaar voorbij te laten gaan, dat kon ik niet over mijn hart krijgen. Daarom hebben we toch maar versierd. En wie weet komen er tijdens het toer nooi nog wat versoepelingen." Sfefwsraj donderdag 10 juni 2021 II Ad Roos Middelburg Tip? redactie@pzc.nl TERNEUZEN Doorgang door de Wes- terscheldetunnel is, naast drie reguliere tolvrije dagen, dit jaar nog vijf dagen gratis. Daarmee haalt de tunnel de tolvrije dagen in die tijdens de lockdown niet doorgingen. De extra tolvrije dagen zijn op de zaterdagen 26 juni, 28 augustus, 25 septem ber, 4 december en 18 de cember. De tunnel schrapte de afgelopen tijd de gratis passages omdat tijdens de lockdowns ver- keersverplaatsingen juist ontmoedigd werden. Daarnaast zijn er reguliere tolvrije dagen op 11 sep tember, 30 oktober en 27 november. BRESKENS Van dichtbij zien hoe dui zenden sternen, plevieren en kluten hun kostje bij eenscharrelen en voor hun jongen zorgen of wat ze 's nachts uitvreten? Het kan vanaf nu vanuit je luie stoel, dankzij een webcam op één van de zes broed- eilanden in natuurgebied Waterdunen bij Breskens. De camera is geplaatst om zonder de vogels te storen onderzoek uit te voeren naar de grote stern. Af en toe wisselt het beeld of wordt er plotse ling ingezoomd, zodat de onderzoekers de ringen om de poten kunnen afle zen. De beelden zijn 24 uur per dag te zien op de homepagina van stichting Het Zeeuwse Landschap. Een leegstaand appar tementengebouw aan de Azalealaan in Yer seke wordt morgen uit voorzorg afgezet met hekken. Dat laat eige naar Beveland Wonen weten. Aanleiding is vandalisme: in de nacht van dinsdag op woens dag werd brand gesticht bij één van de deuren. Volgens de corporatie viel de schade mee. Mo menteel wordt een as- bestinventarisatie ge houden. Het pand moet nog voor de bouwvak zijn gesloopt. In septem ber worden acht prefab woningen van 't Vrije Woonblok op de plek gebouwd. 'Als Oranje Rolf Bosboom Oost-Souburg Björn Beenakker met zijn zoontje Jaey: Sommige mensen zeg gen: het is wel een beetje té.". foto marcelle davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 26