blijkt te zijn? 'Bruto moet netto worden bij mijn volgende baan' Prikwijzer: wanneer ben jij aan de beurt en welk vaccin krijg je? 19 Hoeveel verdien je? €7000 Verdient Leo genoeg? doel. „Schrijf bizarre gedragingen op. Als je stappen wilt zetten naar het hogere management, is het belangrijk met concrete voorbeel den te komen.'' TIP 3 Vorm een bondje met collega's Waar de narcist de scepter zwaait, ontstaat tweedracht. ,,Een deel van de collega's zal hem aardig vinden, of heeft belang bij hem. Hen noem ik de vazallen.'' Een ander deel is juist kritisch. ,,Daardoor ontstaat er wantrouwen en een vervelende sfeer in het team.'' Toch kunnen collega's elkaar ook steunen en hel pen bij het omgaan met een narcis tische baas. ,,Samen klagen bij het hogere management heeft boven dien meer effect. Als je dat in je een tje doet, is de leidinggevende eerder geneigd te denken dat het probleem aan jou ligt.'' TIP 4 Schakel de baas van je baas in Een van de weinige kansen die je hebt om van de narcistische mana ger af te komen, is naar de baas van je baas gaan. Onder het bewind van een narcistische leider is het perso neelsverloop én het ziekteverzuim hoog. Van de negentien werkne mers die Vlottes voor het boek interviewde, vertrokken er uitein delijk vijf. Slechts in drie gevallen greep het hoger management in. ,,Het is vaak heel lastig, omdat deze hogere leiders zijn gedrag niet zien. Of omdat ze toch achter deze mana ger blijven staan.'' Want een narcist kan ook een po sitieve bijdrage leveren op de werk vloer. ,,Narcisten zijn bijvoorbeeld goede verkopers'', zegt Vlottes. ,,Ze zijn charismatisch en charmant. Ze werken met veel overtuiging. Ze geloven in hun eigen ding.'' Vertrekt je narcistische baas uit eindelijk wel, dan leidt dat meestal tot euforie op de werkvloer. En de baas zelf? Die vindt meestal snel weer een nieuwe baan. ,,Dat is het erge. Een nieuwe organisatie is vaak weer heel blij met deze charismati sche man vol plannen en ideeën. Zo herhaalt dit probleem zich voortdu rend. Deze managers laten bij tig bedrijven een puinhoop achter.'' Helpt het om het nieuwe bedrijf te waarschuwen dat het te maken heeft met een wolf in schaapskle ren? ,,Tsja, meestal is de nieuwe organisatie heel blij met hem en willen ze geen kritiek horen.'' TIP 5 Ga zelf weg Hij maakt je klein, je doet het nooit goed, successen trekt hij naar zich toe en fouten komen door jou. Dat maakt het werk stressvol, ziet Vlottes. „Geïnterviewden hadden last van hartkloppingen, depressies, burn-outs en slecht slapen. Zelfs jaren nadat ze weg waren bij het bedrijf, kregen ze nog hartklop pingen als ze terugdachten aan die periode.'' Een nieuwe baan zoeken is dan de enige optie. ,,Maar dat lukt, bij voorbeeld door financiële overwe gingen, niet altijd.'' Een deel van de werknemers besluit te blijven. ,,Kweek eelt op je ziel'', adviseert Vlottes. En vlei je baas. ,,Een narcist heeft bewondering nodig. Om het jezelf makkelijk te maken, helpt het daarin mee te gaan.'' Een narcist zal niet snel verande ren, weet Vlottes. ,,Hij heeft zelf geen last van zijn narcisme. Hij is juist tevreden met zichzelf.'' Dat wordt nog eens versterkt doordat hij anderen verantwoordelijk houdt voor zijn falen. Bovendien zal hij geen hulp zoeken. Narcisme neemt dan ook niet af, blijkt uit onderzoek van Vlottes. ,,Kenmerkende symp tomen van grootheidswaanzin, ge brek aan empathie en een buiten sporige behoefte aan bewondering blijven bestaan of verergeren zelfs bij het ouder worden.'' Kijk op pzc.nl/prikwijzer ,,Bruto 13.400 euro. Netto is dat 7000 euro. Daar komen aan het einde van het jaar nog bonussen bij. Ga uit van 50.000 tot 100.000 euro bruto. Mijn salaris is redelijk rap gegroeid. Mijn eerste salaris was 1300 euro netto. Ik ben begonnen bij een logis tieke dienstverlener, ben daarna al snel de corpo rate wereld ingerold en sinds een jaar werk ik in de software development.'' ,,Dat is vooral veel netwerken, voornamelijk via LinkedIn. Ik heb vaker een jobwissel gedaan omdat ik benaderd ben dan dat ik zelf ergens mijn cv heb achtergelaten. En zal ik je eens wat vertellen: ik heb alleen een mbo-diploma. Daardoor ben ik het ook weleens niet geworden, vooral in de fase waarin ik de stap maakte naar een jaarsalaris van 70.000 tot 90.000 euro. Dan willen ze weten hoe ik dit werk kan doen zonder diploma. Nou, dat is hard werken en je hersens gebruiken. Zelfontwikkeling, cursus sen, veel boeken lezen.'' „Natuurlijk. Het zou een beetje raar zijn als ik niet tevreden was, maar het mag meer worden. Ik beleg met ETF's: Exchange Traded Funds. Die volgen de koers van een beurs of groep aandelen. Ik investeer ook in vastgoed. Uiteindelijk wil ik coach worden.'' ,,Tuurlijk. Mijn strategie is altijd geweest: m'n bruto moet m'n netto worden bij de volgende baan. Dat is redelijk agressief, maar het heeft altijd gewerkt.'' ,,Ik heb altijd gezegd dat ik rond m'n 40ste ceo wil zijn, omdat ik de wereld wil bewijzen dat ik het kan. In groep 4 had ik astma, daardoor miste ik veel lessen en bleef ik zitten. Vervolgens kreeg ik bij de Cito-toets havo-vwo-advies, maar omdat ze von den dat ik een achterstand had, adviseerden ze me het vmbo. Daar verveelde ik me, ik deed er niet veel. Op m'n 18de kreeg ik diabetes, weer een tegenslag. Toen dacht ik: ik ga werken en dan zal ik bewijzen dat ik het kan met een mbo-diploma.'' - Babette Rijkhoff Stuur een mailtje! werk@dpgmedia.nl PC DONDERDAG 10 JUNI 2021 ILLUSTRATIE NOZZMAN Narcisme in organisaties van Alice Vlottes is verschenen bij Van Duuren Management (€25). In de Nederlandse vaccinatiestrategie zijn mensen onderverdeeld in verschiLlende groepen. Wanneer je aan de beurt bent en welk vaccin je krijgt, hangt af van je leeftijd, beroep en of je in een kwetsbare groep valt. Ben je benieuwd wanneer jij gevaccineerd wordt? Beantwoord onderstaande vragen en Prikwijzer geeft het antwoord. Je antwoorden worden niet opgesLagen. Vandaag: Leo (30) werkt als chief revenue officer voor een softwarebedrijf. c Wat verdien je? c Hoe doe je dat, steeds een ander vakgebied? c Ben je blij met wat je verdient? c Heb je over je salaris onderhandeld? c Hoe zie jij je toekomst? Leeftijd: 30 Aantal jaar werkervaring: 10 Aantal werkzame uren per week: 40 Opleiding: mbo Functie: algemene directie Branche: IT Volgens de Salariswijzer is het gemiddelde salaris voor zijn functie 5486 euro bruto. ,,Het is een soort schaakspel. En schaken is een van m'n hobby's.'' Hoe zit het met jouw salaris? nationalevacaturebank.nl/salariswijzer Meedoen met deze rubriek?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 19