'Navalny-eenheid vergiftigde ook een schrijver' NIEUWS 13 Onenigheid over bouw van een miljoen nieuwe woningen Nederland moet tot2030 zo'n 900.000 woningen bouwen om het woningtekort op te lossen, stelt demissionair minister Ollongren in een brief aan de Tweede Kamer. Woningmarktdes kundigen zetten vraagtekens bij de noodzaak. Volgens minister Kajsa Ollongren gaat het de goede kant op met de woningbouw in Nederland. De af gelopen kabinetsperiode zijn er jaarlijks 75.000 huizen gebouwd en dat aantal zou de komende jaren moeten oplopen naar 120.000 nieuwbouwwoningen per jaar. Ol- longren dringt er in een Kamerbrief op aan extra te investeren, zodat er nog eens 30 procent meer bouwlo caties bij komen. De Kamerbrief met een nationale woningbouwkaart verschijnt kort nadat het Economisch Instituut voor de Bouw (EIB) pleitte voor nieuwbouwprojecten in weilanden rond de steden met de grootste wo ningnood. Bij boerenorganisaties schoot dat in het verkeerde keelgat en ook het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL) is kritisch. ,,Het EIB heeft meteen gekeken naar weilandlocaties, maar in de steden en aan de rand van steden liggen nog genoeg onbenutte mo gelijkheden. Daarnaast moet je wo ningbouwplannen breder bekijken: wat voor waterproblematiek is er in de omgeving, wat voor bodem ligt er, zijn er genoeg recreatiemoge lijkheden voor bewoners? Dat hoort óók bij stedelijke ontwikke ling", zegt David Hamers van het PBL. In het groen In de politiek zal er niet snel over eenstemming zijn over de vraag waar de extra woningen moeten komen: VVD en CDA voelen wel wat voor bouwen in het groen, maar onder meer D66 en Groen Links willen dat de woningen vooral in de steden komen. 'Het getal van een miljoen wo ningen tot 2030 lijkt een vaststaand gegeven te zijn geworden', staat in een PBL-rapport. 'Vanuit een com- municatief oogpunt is dat handig: het getal straalt een zekere urgentie uit. Maar er is een behoorlijke waar schijnlijkheid dat tot 2030 aanzien lijk minder dan een miljoen extra woningen nodig zijn.' Schattingen zouden wijzen op grofweg 500.000 tot 750.000 nieuwe huizen. Financiële oorzaken Het is koren op de molen van jour nalist en financieel commentator Hans de Geus. Hij gooide onlangs met zijn boek Hoe ik toch huisjesmel ker werd de knuppel in het hoen derhok. ,,Mijn stelling is dat er mis schien wel een woningtekort is, maar niet een groter tekort dan de afgelopen dertig jaar en het tekort veroorzaakt ook niet de woning nood en woningarmoede die we in Nederland momenteel kennen. Die heeft namelijk financieel-economi- sche redenen: de rente is ontzet tend laag, waardoor mensen meer kunnen lenen en beleggers met hun geld naar vastgoed vluchten. Dat wakkert de vraag naar huizen aan en zo stijgen de prijzen. Vervol gens kunnen doorstromers met de overwaarde nóg meer geld bieden op een volgend huis. Het is een pi ramidespel dat een tweedeling ver oorzaakt tussen de bezittende klasse en huurders." De Geus kreeg de laatste weken bij val van CBS-hoofdeconoom Peter Hein van Mulligen, die de ernst van het woningtekort in twijfel trekt. Ook De Nederlandsche Bank is kri tisch op het Nederlandse woonbe leid en probeert de focus bij de on betaalbaarheid van huizen te ver leggen van nieuwbouw naar fiscale maatregelen. Uit een studie kwam vorig jaar naar voren dat de hoge fi nancierbaarheid dankzij de lage rente de hoge huizenprijzen ver oorzaakt, niet het woningtekort. DNB-president Klaas Knot vindt dat de hypotheekrenteaftrek verder i Doorstromers kunnen met de overwaarde nóg meer geld bieden moet worden afgebouwd om in ie der geval één financiële prikkel, die woningbezit aanjaagt, weg te halen. Econoom Mirjam Bani van ING pleitte er onlangs voor de winst bij de verkoop van een woning te be lasten en de overdrachtsbelasting van 2 procent voor jonge kopers weer in te voeren, omdat de af schaffing daarvan de vraag naar koopwoningen verder zou aanja gen. De bouwwereld is juist wél over tuigd van de noodzaak van een mil joen nieuwe huizen in tien jaar tijd. ,,Ik ben blij dat de minister de plan capaciteit verder omhoog wil", zegt Piet Adema, voorzitter van brancheorganisatie Woningbouw- ersNL. ,,Ik vraag me alleen af hoe hard de plannen worden. Dat is bij de overheid nog wel eens een pro bleem. Op het moment dat de be stemmingsplanprocedure ingaat, komen de huizen er wel, maar er zijn ook vaak plannen die niet uit gevoerd worden, omdat er te veel verzet ontstaat, bijvoorbeeld tegen bouwen in het groen." Gigantisch Wat dat laatste betreft denkt Adema niet dat het per se het een (bouwen in het groen) of het ander (bouwen in de stad) moet zijn. ,,Ik zou het mooi vinden als gemeenten lokaal afspraken maken met pro jectontwikkelaars, waarbij ze bij voorbeeld zeggen: als je zestig hui zen in de stad weet neer te zetten, krijg je ook het recht op veertig hui zen in het groen. Het is duidelijk dat vanwege de ruimte aannemers de voorkeur hebben voor bouwen in het groen. Het is allebei hard no dig om aan de gigantische vraag naar huizen te voldoen." Dat blijkt uit onderzoek van de Russische nieuwssite The Insider in samenwerking met het Britse onderzoekscollectief Bellingcat en de Amerikaanse televisiezender CNN. Bykov, een van Ruslands prominentste intellectuelen en ver klaard tegenstander van president Vladimir Poetin, overleefde ternau- wernood, nadat hij ziek werd tij dens een lezingentour in april 2019. The Insider beweert dat dezelfde le den van de Russische veiligheids dienst FSB die Navalny jarenlang hebben gevolgd, ook Bykov een jaar lang achterna zaten. De nieuwssite noemt twee FSB'ers bij naam. Zij kwamen veelal rond dezelfde tijd aan op locaties waar ook Bykov heen ging en vertrokken vrijwel te gelijkertijd met hem. Logboeken De onderzoekers gebruikten log boeken van vliegreizen en gegevens van telefoongesprekken om de be wegingen van de officieren te vol gen. De gegevens zouden ze heb ben verkregen op de 'zwarte markt', waarschijnlijk via personen binnen de veiligheidsdiensten zelf. Bykov begon zich op 16 april 2019 misselijk te voelen op de luchtha ven van Jekaterinburg, vertelt zijn echtgenote tegen The Insider. Toen het vliegtuig opsteeg, begon hij te braken, zwaar te ademen en hevig te zweten. Volgens de nieuwssite heeft Bykov zelf beweerd dat zijn symptomen erg leken op de ver schijnselen die Navalny beschreef. Bij de landing bracht een ambu lance Bykov naar een ziekenhuis, waar hij enkele dagen in een kunst matige coma werd gehouden. Daar hebben collega-schrijvers met de autoriteiten gesoebat om hem per medisch vliegtuig naar Moskou te laten vervoeren. Uiteindelijk lukte dat en kwam de auteur weer bij bewustzijn in een kliniek in Moskou waar hij tien da gen later werd ontslagen. Bykovs ontslagbrief uit het ziekenhuis stelde dat zijn plotselinge ziekte »Zij kwamen veelal rond dezelfde tijd aan op locaties waar ook Bykov heen ging had te maken met een voedselver giftiging. The Insider schrijft dat er moge lijk vergif op Bykovs kleding is aan gebracht, toen hij niet in zijn hotel kamer in Novosibirsk was. Opvallend is dat het Domina Ho- tel in Novosibirsk, waar Bykov en zijn vrouw van 13 tot 15 april verble ven, ook het onderkomen zou zijn waar Navalny en zijn medewerkers oorspronkelijk van plan waren te verblijven tijdens een rondreis door Siberië in augustus 2020. Navalny zag daarvan af, nadat zijn mede werkster Maria Pevtsjich ver moedde dat de FSB hen daar in de gaten hield. Volgens de nieuwssite moet het hotelpersoneel hebben geweten wat er destijds met Bykov is ge beurd. ,,Het is moeilijk voor te stel len dat de gifmengers de kamer zouden zijn binnengekomen zon der de hulp van het hotelperso neel.'' Het hotel weigert commen taar te geven op het onderzoek. donderdag 10 juni 2021 'Woningtekort niet oorzaak van huidige woningnood' ^Nieuwbouw in Eindhoven. ESMARTENS/DCI MEDIA Stefan ten Teije Den Haag De bekende Russische schrijver Dmitri Bykov is in april 2019 waarschijnlijk vergiftigd door dezelfde veiligheidsagenten die ook oppositieleider Aleksej Na- valny vorig jaar augustus het ze nuwgif novitsjok toedienden. Joost Bosman Moskou

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13