Freedom Day is plots uiterst onzeker door Indiase coronamutant Meer Europese landen gaan op 'geel' 9 moeten een duidelijk signaal zijn aan toeristen. Vorig jaar liep Frankrijk 28 miljard euro aan toe- risme-inkomsten mis door corona en reisverboden. Dit jaar hopen velen op een inhaalrace. De Franse staatssecretaris voor Toerisme, Jean-Baptiste Lemoyne, was gisteren in Nederland. Hij sprak er met de Nederlandse rege ring en met reisorganisaties om, zoals hij zelf tweette, 'Frankrijk als vakantiebestemming te promo ten'. In eigen land komen Franse ondernemers met ludieke acties om toeristen te lokken. Wie naar de Provence gaat, kan bijvoorbeeld voor 100 euro aan tegoedbonnen krijgen. In Lyon bieden hotels een gratis tweede nacht aan. Franse campings zijn vol ver trouwen. De reserveringen voor juli, augustus en september zitten al op hetzelfde niveau als in 2019, meldt campingfederatie FNHPA. De Franse vliegvelden zijn er daarentegen nog niet gerust op. Er is kans op 'helse wachttijden' door extra coronacontroles, zei Augus- tin de Romanet, topman van de twee grote luchthavens bij Parijs. Hij heeft de Franse regering daar om gevraagd alle reizigers uit Schengenlanden (dat zijn bijna alle EU-landen, inclusief Neder land) ongecontroleerd het land binnen te laten. ,,Sinds het begin van de coronacrisis worden alle vluchten uit Schengenlanden vrij wel systematisch gecontroleerd. Dat lijkt me haaks staan op een goede doorstroming'', aldus De Romanet op de Franse radio. Coronapas Frankrijk introduceerde gisteren overigens ook officieel zijn digitale coronapas: een app voor op de tele foon. Daarop staat een QR-code die laat zien of je gevaccineerd of getest bent. Die code moet ieder een van 11 jaar en ouder laten zien bij evenementen met meer dan duizend bezoekers. Die verplich ting geldt ook voor buitenlandse toeristen.Vanaf 1 juli wordt de Eu ropese digitale coronapas in heel de EU een 'reisbewijs'. Premier Boris Johnson wil offici eel niets weten van uitstel van het schrappen van de laatste corona beperkingen op 21 juni, maar staat onder steeds grotere druk om het Verenigd Koninkrijk langer in een halve lockdown te houden. We tenschappers maken zich ernstig zorgen over het oprukken van de Indiase variant van het coronavi rus, die besmettelijker en hard nekkiger is dan eerdere mutaties. Professoren Chris Whitty en Patrick Valance, beiden arts, waar schuwen de regering voor de ge volgen als Johnson vasthoudt aan Freedom Day. Zonder vertraging van minimaal twee weken vrezen ze dat de ziekenhuizen opnieuw volstromen. Hun schets van een aanstaande ramp zorgt voor een behoorlijk bedrukte stemming. Het doemscenario van een nieuwe golf kwam wel op een vreemd moment: het vaccinatie programma loopt gesmeerd. Vo rige week maakte de overheid be kend dat maar liefst veertig mil joen Britten, 60 procent van de be volking, minimaal één dosis had den gekregen. Belangrijker nog, slechts één persoon overleed in die tijdspanne aan corona. In zieken huizen liggen nog maar 932 men sen met klachten, een fractie van de bijna 40.000 patiënten in fe bruari. Achter dit zonnige beeld schuilt een meer sinister wolkendek. De prognose om het land op 21 juni volledig van het slot te halen, was bepaald op basis van minder ge vaarlijke varianten. Om groeps- immuniteit te creëren was voor het originele virus uit Wuhan een vaccinatiegraad van 67 procent no dig. Voor de besmettelijkere Kent- variant lag dat aantal op 75 procent. Om de mutatie uit India onder controle te krijgen, moet minimaal 83 procent van de bevolking zijn ingeënt. Resistenter De Indiase variant toont zich ook resistenter tegen de huidige vac cins. Na één dosis bieden die hooguit 33 procent bescherming. Twee prikken zijn volgens experts nodig om een nieuwe epidemie te voorkomen. In het Verenigd Ko ninkrijk is slechts 40 procent van de inwoners tweemaal ingeënt. Wetenschappers Whitty en Va lance, door critici omschreven als 'professor Rampspoed en Ellende', zien daarom het liefst dat eerst alle inwoners ouder dan 50 jaar hun tweede injectie krijgen, voordat premier Johnson de Britten hun vrijheid teruggeeft. In Noordwest Engeland besloten lokale overhe den gisteren al een 'zacht' uitreis verbod af te kondigen. Burgemeester Andy Burnham van Groot Manchester ziet ook het virus opvlammen. In sneltrein vaart verandert de regio van een van de veiligste gebieden in de grootste virusbrandhaard van het land. In het naburige Bolton zorgde een eerdere piek tot een ongekend initiatief om oudere vaccinweigeraars over de streep te trekken. Het project is een succes. In Manchester, waar net als in Bolton een relatief grote groep Britten van Pakistaanse en Indiase afkomst wonen, wil Burnham daarom van de overheid extra hulp, om zo snel mogelijk de mil joenenbevolking van een tweede dosis te voorzien. Anders zouden de ziekenhuizen de toestroom van patiënten binnen afzienbare tijd niet meer aankunnen. Alarmbellen Met slechts 5683 besmettingen vo rige week lijkt het op het eerste ge zicht mee te vallen, maar de statis tieken doen wel degelijk de alarm bellen rinkelen. Een toename van 68 procent in zeven dagen, volle dig toegeschreven aan de nu domi nante Indiase variant, geeft aan hoe makkelijk de situatie uit de hand kan lopen. Een explosie van 'gewone' opnames voor medische spoedgevallen maakt het zorgstel sel fragieler dan vorig jaar. Het goede nieuws is dat de In diase mutatie het vaccinatiepro gramma niet in de war schopt. Wel moet iets meer tijd worden inge ruimd om de meest kwetsbare groepen te beschermen: zo'n 700.000 mensen. Volgens de krant The Times gaf een minister toe dat de regering de boodschap heeft begrepen. Het land blijft niet voor eeuwig half op slot, maar de bevolking moet 'tus sen de twee weken en een maand' langer wachten voordat de mond- maskers af mogen. Zolang Freedom Day maar voor het begin van de schoolvakanties wordt afgekon digd. Johnson wil de mooie zomer niet verpesten. Vanaf morgen wordt het in elk geval mogelijk naar (delen van) Italië, Duitsland en Oostenrijk - bij Nederlanders populaire zo mervakantiebestemmingen - te reizen. Hoewel Frankrijk toeristen weer met open armen wil ont vangen, blijft het reisadvies voor dat land op 'oranje' (alleen noodzakelijke reizen) staan. Dat toeristen er volgens de Franse autoriteiten welkom zijn, is vol gens ingewijden geen crite rium. ,,Het risico voor de volks gezondheid van Nederlanders is voor ons leidend, niet of een land de grenzen weer opent.'' Het ministerie van Buiten landse Zaken past de reisadvie zen aan nu het aantal corona besmettingen in steeds meer landen daalt. Daarvoor wordt het departement geadviseerd door het RIVM. Het instituut hanteert per land het aantal van maximaal 150 besmettingen per 100.000 inwoners. Zit een land of regio daarboven, dan is het reisadvies oranje. Bij de landen die vandaag 'op geel' gaan, kan het zijn dat in een regio nog wel meer besmettingen zijn. In an dere gevallen gaat bij zo'n lokale piek aan besmettingen dan maar een deel van het land 'open', terwijl de rest van het land op oranje blijft. Het ministerie waarschuwt reizigers wel dat de kleurcode ook weer kan veranderen. Zo werden half mei vakanties naar de Griekse eilanden weer mo gelijk, terwijl de eilanden in de Zuid-Egeïsche Zee (waaronder Rhodos) een paar weken later weer op 'oranje' gingen. Het aantal besmettingen was er te hoog. iMjjjj woensdag 9 juni 2021 GO toerist! Wetenschappers in het Ver enigd Koninkrijk maken zich grote zorgen over het oprukken van de 'Indiase variant' van het coronavirus. Het beloofde einde van de lockdown op 21 juni wordt uiterst onzeker. Geert Langendorff Londen Het aantal coronabesmettin gen nam in slechts zeven dagen toe met 68 procent. Een toena me die volledig aan de Indiase variant wordt toegeschreven. DEN HAAG Het reisadvies voor een aantal landen in Eu ropa gaat vandaag naar 'geel', waardoor Nederlandse vakan tiegangers geen coronatest hoeven doen bij terugkeer in ons land en niet in quaran taine hoeven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9