'Cijfers leggen groot en bekend probleem bloot' 7 VOETBAL CORONATIJD 'Ik kijk dit jaar bij kroegbaas thuis' 'Ik draag m'n geluksshirt nu voor de tv' Dat blijkt uit een onderzoek van Markteffect onder zestienhonderd Nederlanders van 18 jaar en ouder dat vorige week werd gehouden. Ook een van de leukste zomeracti- viteiten denkbaar - met een grote groep voetbal kijken - wordt ver knald door corona. De stadions zijn maar voor een derde gevuld. De kroegen mogen geen beelden laten zien. Grote schermen op pleinen en in straten zijn verboden. En thuis mag je ei genlijk ook maar vier mensen over de vloer hebben. De helft van de ondervraagden denkt dat het EK minder leeft door alle aandacht rondom corona. Een op de drie Ne derlanders heeft door alle corona- sores ook zelf minder zin in het EK. De helft van de voetbalfans zegt dit jaar niet anders te kijken dan an dere jaren. 34 procent let erop dat de groep niet te groot wordt en een kwart kijkt uit of de locatie wel ge schikt is om bijvoorbeeld de 1,5 me ter in acht te houden. 86 procent kijkt dus thuis. Een op de tien gaat naar familie of vrienden en zo'n 3 procent hoopt vurig dat het tóch nog mogelijk wordt om in de ho reca de wedstrijden te volgen. Het EK wordt wél genieten, ten minste als de voorspellingen uitko men. Slechts 12 procent verwacht dat Oranje al in de poulefase sneu velt. Ondanks gemopper ziet 8 pro cent Nederland zelfs de finale win nen. Een op de vier heeft geen idee en de rest denkt dat een achtste-, kwart-, of halve finale tot de moge lijkheden behoort. Maar twee landen zijn kansrijker dan Nederland menen de geënquê- teerden; 19 procent zet zijn geld op Duitsland en 8 procent ziet Frank rijk er met de zilveren EK-beker vandoor gaan. Mocht Oranje het niet redden dan stappen de fans naadloos over op de buren, 27 procent is dan voor België en 10 procent wordt suppor ter van Duitsland. 3 procent dost zich helemaal uit als Oranjefan als de tv aangaat. 19 procent pakt slechts een oranje kle dingstuk. 7 procent heeft het huis versierd, 3 procent heeft de tuin ge transformeerd tot Oranjebasis en bij 2 procent is heel de straat een Oranjefestijn. Het gros zit dus in zijn normale kloffie te kijken. Het EK moet nog wat gaan leven, laten we het daar op houden. 61 procent wist vorige week niet eens bij wie Nederland in de poule zit (Oekraïne, Noord-Ma- cedonië en Oostenrijk). VINCENT BAX meraden Bax en Besselse boven het café voor de tv. Barman Bes- selse loopt zelfs niet even naar be neden om een tapbiertje te halen. Besselse: ,,Dan gaan ze nog denken dat ik open ben. Ik haal wel een kratje bij de supermarkt.'' PETER KLOOSTER Natuurlijk gaat hij kijken. Maar het EK voetbal 2021 wordt niet als voorgaande keren. Peter Klooster had als vrij williger bij de Supportersclub Oranje altijd kaartjes voor de wedstrijden van het Nederlands elftal. Nu greep hij ernaast. Er zijn in verband met corona veel minder kaarten. De stadions zijn maar voor zo'n derde gevuld. ,,Ik moet je heel eerlijk zeggen dat ik er niet erg achteraan heb gezeten. De wedstrijden zijn nu een soort Fieldlab met verplichte PCR- tests. Ik ben 60 jaar en volledig gevaccineerd. Ridicuul. In die heisa heb ik geen zin.'' Dus hij zit dit EK thuis in Zwa nenburg of bij vrienden voor de tv met zijn oranje zonnebril op en zijn oranje geluksshirt aan. ,,Als ik dat draag gaat het altijd goed.'' Thuis juichen is anders dan de orkaan van geluid in het stadion. „Entourage doet veel met mensen. Ik vind het nu min der leuk. Het leeft ook minder bij de mensen. Ik ben een positief mens, dus ik hoop dat er versoe pelingen komen. Maar ik vrees dat die pas komen als het EK voorbij is om te voorkomen dat er te veel mensen samen komen. Maar als we winnen krijgen we een volksfeest. Dan gaat het los.'' Vincent Bax (39) kijkt dit jaar niet in zijn stamkroeg De Potdek sel in Utrecht, maar bij de zus van kroegbaas Kris Besselse die boven het café woont, met een mannetje of vier. Zijn stamkroeg gaat op de speeldagen een uur voor aan vang van de wedstrijden van het Nederlands elftal dicht. Er komt toch niemand. De ho reca mogen de wedstrijden niet laten zien, ook niet op tv's die er normaliter toch al staan en ze moeten nog altijd om 22.00 uur sluiten en dan is er pas één helft gespeeld. Doodzonde vindt Bax het. De sfeer in het café met dik 150 man, bier, bitterballen en doelpunten, is met niets te vergelijken. ,,Ik nam er vrij voor. Nu leeft het veel min der. Vroeger sprak je al weken van tevoren af met vrienden. Nu niet.'' Zijn eerste prik krijgt hij deze week, dus ook wat dat betreft zou het veilig zijn. ,,Ik ga nu thuis kijken met mijn Nederlands elftal shirt aan. En ik ga nog paar avon den met Kris, de kroegbaas kij ken.'' Zondagavond zitten de ka- ,,Dit zijn bizarre getallen", oordeelt voorzitter Dahran ^oban van het Interstedelijk Studenten Overleg (ISO) over de nieuwste verkrach- tingscijfers onder studenten. ,,In een ideale situatie komen verkrach tingen en aanrandingen niet voor, maar als dat toch gebeurt dan mag ik hopen dat een onderwijsinstel ling de juiste hulp biedt. Zeker als het vergrijp op de instelling heeft plaatsgevonden." Daarnaast kan een hogeschool of universiteit na tuurlijk niet aansprakelijk worden gehouden voor vreselijke gebeurte nissen in privétijd, stelt ^oban. ,,Maar ook dan moet een student zich veilig voelen om naar een stu dieadviseur ofvertrouwenspersoon te gaan om de gevolgen te bespre ken." De Landelijke Studentenvak bond (LSVb) noemt de cijfers 'schokkend, maar helaas niet ver rassend'. Voorzitter Lyle Muns: ,,Ze leggen een groot en bekend pro bleem bloot waar veel studenten mee te maken hebben. Het rapport laat ook zien dat er nog veel werk aan de winkel is bij onderwijsin stellingen." Amnesty is al een poos bezig met een campagne dat seks gebaseerd moet zijn op gelijkwaardigheid, vrijwilligheid en instemming. Vanaf deze week richt de campagne van de organisatie zich ook op uni versiteiten en hogescholen. Activis ten gaan met hun eigen onderwijs instellingen in gesprek. Zij vragen de instellingen een manifest te on dertekenen waarin zij beloven hun studenten betere bescherming te bieden bij seksueel geweld. De ISO-voorzitter snapt de wens van Amnesty International om we derzijdse instemming bij seks be spreekbaar te maken. ,,Tegelijk moet preventieve voorlichting al op de middelbare school beginnen. Nu leer je daar alleen maar hoe je geen soa moet oplopen en niet zwanger kan worden. Sowieso hebben hoge- Als het gebeurt, mag ik hopen dat een onderwijsinstelling de juiste hulp biedt scholen en universiteiten veel min der een opvoedingsrol, aangezien studenten vaak al meerderjarig en seksueel actief zijn. Maar instellin gen kunnen nog steeds het gesprek over seks met wederzijdse instem ming aanwakkeren." Demissionair justitieminister Grapperhaus werkt aan een wets voorstel waarin iemand strafbaar is wegens verkrachting als deze wist dat de ander geen seks wilde en toch heeft doorgezet. Dwang, ge weld en bedreiging zijn strafver zwarende factoren, maar niet lan ger vereist voor een veroordeling. Slachtofferhulp Nederland staat klaar als u zelf te maken heeft gehad met ongewenste seksuele handelingen. Bel 0900-0101 (gebruikelijke belkos ten) of ga naar slachtofferhulp.nl. woensdag 9 juni 2021 We gaan tóch Oranje kijken! Driekwart van de Nederlanders gaat het EK voetbal volgen. En 86 procent daarvan kijkt dat thuis op de eigen televisie. Co rona vergalt de pret een beetje. Gelijktijdig blijft de hoop dat Oranje de wedstrijden wint. En een enkeling verwacht dat over een paar weken het verbod op kijken in de horeca of op pleinen ingetrokken wordt. Ton Voermans Utrecht Kris Besselse (l), Vincent Bax (m) en Wouter Rijpstra bouwen dit EK samen een feestje. foto marlies wessels Peter Klooster. FOTO MARCO OKHUIZEN Studentenorganisaties zijn ge schokt over het onthutsend hoge aantal verkrachtingen van studenten. Een op de tien vrou wen is slachtoffer, bij mannen een op de honderd. Edwin van der Aa Amsterdam - Dahran Qoban, ISO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7