LINDA AKKERMANS Ex-generaal Ratko Mladic komt nooit meer vrij 6 Column Zowel Mladic (79) als de aankla ger van het J oegoslavië Tribunaal waren na de eerste uitspraak in 2017 in beroep gegaan. De 'Slager van Bosnië' was toen veroor deeld wegens onder meer geno cide, misdaden tegen de mense lijkheid en oorlogsmisdaden. Er waren toen elf aanklachten. Mladic vroeg ook deze keer om vrijspraak. Wat hem betreft deed hij tijdens de oorlog in Bosnië (1992-1995) niet meer dan zijn plicht: ,,Ik verdedigde mijn volk." Al zijn bezwaren werden echter verworpen. Dat was precies waar de nabestaanden van de slacht offers van Srebrenica op hoop ten. Sommigen van hen hadden zich verzameld op de stoep van het tribunaal, in Den Haag. „Vandaag is een historische dag voor ons", zei Munifa Subasic, leider van de Moeders van Sre brenica, voorafgaand aan de uit spraak. De aanklager wilde juist dat hij behalve voor genocide in Sre brenica (in 1995) ook veroor deeld werd voor genocide in een aantal Bosnische gemeenten in 1992. Die kans werd van tevoren niet groot geacht, omdat eerder zijn kompaan Radovan Karadzic van deze specifieke beschuldi ging werd vrijgesproken. De aanklager kreeg inderdaad niet zijn zin. In en rond Srebrenica kwamen destijds meer dan zevenduizend moslims om het leven. De Ne derlandse blauwhelmen die daar toen gelegerd waren om de bur gerbevolking te beschermen, konden niets doen om de slach ting te voorkomen. Het was de grootste massa moord in Europa sinds de Tweede Wereldoorlog. Een rap port van het Nederlands Insti tuut voor Oorlogsdocumentatie leidde in 2002 tot de val van het tweede kabinet-Kok. Mladic, in donker pak en blauwe das, kwam met een lach de zaal in. Hij hoorde daarna de uitspraak onbewogen aan. Waar hij eerder nog tekeerging tegen het Joegoslavië Tribunaal, deed hij er nu het zwijgen toe. De uit spraak werd geplaagd door tech nische problemen. Soms was de rechter moeilijk te verstaan. De straf voor Mladic is nu de finitief. Er is geen beroep meer mogelijk. Het is nog niet duide lijk in welk land hij zijn straf gaat uitzitten. Zijn zaak was een van de laatste waarover de rechters in hoger beroep nog uitspraak moesten doen. Het Joegoslavië Tribunaal is eigenlijk al opgehe ven, maar speciaal voor enkele gevallen is in 2010 het Internati onaal Restmechanisme voor Straftribunalen opgericht. Een online planner? Mij niet ge zien. Ik noteer mijn afspraken nog altijd in zo'n lekker ouderwetse papieren agenda. Maar als ik érgens een hekel aan heb dan is het aan gekras en geklieder in dat ding. Nederland weer in lockdown? Lang leve het potje Tipp-Ex dat mijn soci ale leven in ieder geval keurig netjes onder een laagje wit liet verdwijnen. De laatste tijd loopt die agenda zoetjesaan gelukkig weer lekker vol. Ging ik in het precorona- tijdperk nog wel eens zuchten van al dat gesjees van sportwedstrijd naar lunchdate, naar verjaar dag, nu noteer ik iedere af spraak met een grote glim lach. Een ware kinderfeest jesexplosie door alle inhaalpartijtjes? Kom maar door! Elke week enddag een etentje met vrienden? Heerlijk, het was ook veel te lang ge leden. Met de hele fami lie Vaderdag vieren? Dat is dit jaar geen verplich ting maar een heel fijn vooruitzicht. En zo had ik dinsdag voor het eerst sinds veel te lang dus ook weer eens een borrel, ja écht. Met collega's - Geert Wilders zou ze tuig van de richel noemen - die ik de laatste anderhalf jaar voornamelijk via een scherm zag. Via datzelfde scherm kregen we een poosje terug ook te horen dat twee van hen afscheid van de krant zouden nemen. Waarschijn lijk digitaal dus, want tja En dan zeg je tegen elkaar: het is niet anders. Er zijn ergere dingen. Vraag maar aan al die mensen die via de iPad nog even snel 'ik hou van jou' konden zeggen tegen een geliefde die door het virus snakkend naar adem voor zijn leven vocht. En die vervol gens een begrafenis zonder koffietafel en troostende ar men moesten regelen. Ddt is pas verdrietig. achterhoofd was de afscheidsborrel die er dus tóch kwam extra fijn. Af scheid nemen zonder echt af scheid te nemen: het zou nooit meer moeten mogen. koopjedeal.nl) Deals geldig tot vanavond 23:59: koopjedeal.nl/alle-deals oF scan de QR-Code Adviesprijs: £199^99 Adviesprijs: €449^00 Adviesprijs: j£89v99"~ Luxe Zweefparasol met een diameter van 3MI Optioneel verkrijgbaar met hoes of parasolvoet woensdag 9 juni 2021 GO Afscheid Ratko Mladic blijft de rest van zijn leven in de cel. Ook in hoger beroep zijn beschuldi gingen van genocide en mis daden tegen de menselijkheid overeind gebleven. De ex-ge neraal was bevelhebber van het Bosnisch-Servische leger tijdens de burgeroorlog in het voormalig Joegoslavië. Mark van Assen Den Haag Ratko Mladic is veroordeeld voor genocide. foto anp Met dat besef in het Vanaf Nu slechts Nu slechts DUTCH ORIGINALS Smart Airconditioners (tot aan 50m3) 3 instelbare functies: koelen (airco), ontvochtigen of ventileren in één V Zorgt voor een aangename en gezonde leefomgeving Programmeerbaar: zodat je woning bij thuiskomst lekker koel is Set van 2 XXL Mediterrane Olijfbomen op Stam Met echte vruchten 1+1 GRATIS Comfortabele Aluminium Loungestoelen Genieten van de zon! y/ Diameter van 3 meter biedt optimale UV-bescherming Gemakkelijk en snel in- en uit te klappen Elektrische Onkruidborstel Effectief te gen onkruid tussen stoep- en terrastegels Ligbed met GRATIS Hoofdkussen t.w.v. 19,99 Genieten in eigen tuin!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 6