Als de mens niet ingrijpt, neemt de natuur terug wat van haar was Eindelijk weer een bieb(je) in Schoondijke 6 Woningschaarste in Sluis De woningmarkt is een heet hang ijzer in de gemeente Sluis. De pro blemen zijn bekend. Veel huizen worden gekocht als tweede woning, of worden door beleggers opge kocht en vervolgens verhuurd aan toeristen. Het drijft de huizenprij zen enorm op. 'Simpele' rijtjeshui zen die voor vier ton worden ver kocht, niemand kijkt er nog van op. Vooral starters en senioren zijn de dupe: voor hen is er bijna geen aan bod. De Sluise coalitiepartijen VVD, Onafhankelijk West, CDA en Nieuw Gemeentebelang hielden onlangs een themabijeenkomst over wonen in de gemeente. Arno van den Hemel schetste namens de dorpsraad het probleem in Groede. Ouderen kunnen geen nieuwe wo ning vinden, waardoor gezinnen de huizen van ouderen niet kunnen kopen. De doorstroming stropt daardoor. 'Velen willen hier wonen' Ook makelaar Jan de Dobbelaere kwam aan het woord. Hij haalde voorspellingen aan over krimp in West-Zeeuws-Vlaanderen. ,,De werkelijkheid is vaak anders dan prognoses. Daarin is geen rekening gehouden met corona, de gebouwde vakantiewoningen in onder meer Cadzand en toekomstige ontwikke lingen als Waterdunen." Voor De Dobbelaere is de oplos- sing simpel: bouwen, bouwen en nog eens bouwen. „Belgen willen zich hier vestigen, net als medewer kers van horeca en toerisme. De werkgelegenheid in de Kanaalzone is in ontwikkeling. In de Randstad is krapte op de woningmarkt, men sen komen graag naar hier. Mensen kunnen sinds corona op afstand werken en ze willen ruimte. Een re cent voorbeeld: in Vlissingen zijn tachtig huizen verkocht in twee we ken tijd, waarvan zestig procent aan mensen buiten Zeeland." IJzendijke als voorbeeld De verouderde woningvoorraad in Sluis is nog een reden dat er ge bouwd moet worden, vindt De Dobbelaere. De huidige situatie is ondoenlijk. Als een huis in de ver koop gaat, heeft de makelaar binnen twee weken tientallen aanvragen. De werkelijkheid is vaak anders dan de prognoses Huizen gaan voor 30.000 euro bo ven de vraagprijs over de toonbank. Er is zelfs zo veel schaarste dat De Dobbelaere momenteel geen aan bod heeft. Vooral voor starters en senioren moet gebouwd worden. Daarbij kan een voorbeeld worden genomen aan wijk De Groote Jonkvrouw in IJzendijke. ,,135 woningen, met rij tjeshuizen, twee-onder-een-kap- woningen en vrijstaande huizen. Ze waren snel verkocht, vooral aan jonge gezinnen. De leefbaarheid in het dorp is enorm toegenomen. Scholen en verenigingen zitten vol." ,,Zo goed als op de kop af 25 jaar ge leden, 4 juni 1996 kocht ik dit huis", zegt Theo Aernoudts uit Aardenburg, de eigenaar van het huis. ,,Eigenlijk wilde ik het eerst opknappen maar het bleek te slecht. ik heb er twee jaar gewoond en in die tijd ontdekte ik steeds meer bouwkundige problemen. De fundering is niet goed, een deel van het huis is verzakt, waardoor er scheuren zijn ontstaan. Als de basis niet goed isEn dan nog. Je zit ook met duurzaamheid en iso- latiewaarde, dat soort zaken. Ik heb een jaar of tien geleden wel een sloopvergunning aangevraagd en gekregen maar ik heb besloten dat niet te doen. Het is nu mijn na- tuurterreintje." Op het erf staat onder de rode beuk en de sequoia, een aanhanger waar de varens op groeien. In de tuin naast die van Aernoudts, rijdt een robotmaaier over een gazon als een biljartlaken. Het contrast kan amper groter. ,,Wat de buren ervan vinden? Als je je druk moet maken om wat de buren vinden, heb je geen le ven. Mensen vinden natuur mooi, als het bij een ander is en ze er geen last van hebben zoals scha- Wat de buren ervan vinden? Als je je druk moet maken om wat de buren vinden, heb je geen leven duw, vallende blaadjes enzovoorts. De katten van de buren, die zijn er wel blij mee." Dat zijn huis fotogeniek is, dat weet hij zelf ook wel. Foto's maken vanaf de straat vindt hij prima. Zo lang het daar maar bij blijft. Bang als hij is dat zijn huis een trekpleis ter wordt voor urbexers. Urbex (Ur ban Exploration) is een hobby waarbij foto's gemaakt worden van vervallen plekjes als verlaten fa brieksterreinen, woningen, boer derijen of schuren. 'Leave nothing but footprints' (laat niets achter, be halve voetafdrukken), luidt de slo gan voor urbexers maar Aernoudts heeft andere ervaringen. ,,Ik kwam een kacheltje tegen dat bij mij van daan kwam, glas-in-lood ook. Het ging ze alleen maar om het lood. Ik heb er nog eens een bordje neerge zet waarop stond dat hier spechten woonden. Dat bordje was na een dag al gestolen. Ik bedoel maar." ,,Na het broedseizoen ga ik weer wat snoeien. Niet te erg. Ik wil ook de mystiek behouden. Mensen hebben bepaalde fantasieën als ze dit huis zien. Dat had ik vroeger met een bepaald landhuis ook. Ja renlang maakte ik me daar een voorstelling van hoe het binnen zou zijn. Toen het te koop kwam, heb ik de kans gegrepen en de ma kelaar een rondleiding laten geven. Het viel zo tegen. Echt jammer, weg fantasie. Mensen hebben dat met dit huis ook. Ze noemen dit het Eftelinghuisje of sprookjes huis. Als de Efteling het wil kopen en in het park wil neerzetten, mo gen ze het gratis komen ophalen." De bouw van het mfc was rond de jaarwisseling vorig jaar afgerond, maar officieel is het nog altijd niet geopend. Het gebouw heeft ook nog geen naam gekregen. „Allemaal door corona'', zegt Jacqueline Oost hoek, die de bibliotheek mede in richtte. „Daardoor is de bibliotheek ook een jaar vertraagd." Vandaag gaat de minibieb alsnog open. Wanneer Schoondijke voor het laatst een bibliotheek had? Jac queline, Lillian de Wever en Tineke van Tilburg weten het niet zeker. Iedereen mag maximaal twee boeken per keer meenemen ,,Vroeger hadden we de bibliobus, maar dat is al bijna vijftien jaar ge leden", denkt Tineke. Een loze ruimte in het mfc leek de dames het perfecte plekje. ,,Alle boeken zijn geschonken door inwoners", vertelt Lillian. ,,Het zijn vrij recente boe ken. De oude, exemplaren zijn naar het oud papier. Het is de bedoeling dat heel Schoondijke hier gebruik van gaat maken." De collectie bestaat uit allerlei genres. Literatuur, reis-, kook-, sport- en kunstboeken. Werken van Dan Brown staan bij Baantjer, De Vliegeraar van Khaled Hosseini en het verhaal van wielrenner Tyler Hamilton over Lance Armstrong. Lillian: ,,Iedereen mag maximaal twee boeken per keer meenemen." Met de komst van de bieb is er weer wat reuring in het mfc. Vol gens Jacqueline is er meer op komst. ,,We willen beginnen met Spaanse les en een club voor sjoelen en damesgym is in oprichting." woensdag 9 juni 2021 'Bouwen, bouwen en bouwen' VL Toen Theo Aernoudts 25 jaar geleden het herenhuis kocht, dacht hij nog het te zullen opknappen. Het liep anders. foto camile schelstraete De leefbaarheid in een dorp ver sterken door huizen te bouwen. Het kan, volgens makelaar Jan de Dobbelaere. Woonwijk De Groote Jonkvrouw in IJzendijke is het lichtend voorbeeld. ,,Dat is een succesverhaal." Bob Maes Sluis -Jan de Dobbelaere, makelaar Van wat ooit een statig heren huis was, is maar weinig te zien. Burchtstraat 14 in Aardenburg wordt langzaam maar zeker een fotogeniek stukje natuur. Guido van der Heijden Aardenburg -Theo Aernoudts, eigenaar In het multifunctioneel centrum (mfc) in Schoondijke opent van daag een minibieb. Het is maar een paar rekken groot, maar die herbergen wel voor ieder wat wils. ,,Het is de bedoeling dat heel Schoondijke hier gebruik van gaat maken." Sophie Stockman Schoondijke -Lilian de Wever, beheerder Kinder De beheerders van de minibieb. Vlnr Ineke van Tilburg, Lillian de Wever en Jacqueline Oosthoek. foto camile schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 69