II Fietsers mogen bij Lewedorp even het fietspad niet meer op Ambtelijke top Veere zit ziek thuis Carédo wil bouwen in Kortgene voor 55+'er 6 Hulp bij op rij zetten schulden Stapels brieven in lades, slingerend door het huis of ongeopend en weggegooid: bij huishoudens die serieuze schulden en dus beta lingsproblemen hebben wil dat nogal eens het geval zijn. Het op een rij zetten van de schulden kan dan een lastige klus zijn. En is soms zelfs een struikelblok. De blauwe knop helpt daarbij. Overgewaaid vanuit de Ver enigde Staten - waar de blue button gemeengoed is - gebruiken nog maar enkele gemeenten in Neder land die ook. Tholen zit wat dat be treft bij de koplopers, legt wethou der Peter Hoek uit. Sinds dinsdag is de knop te gebruiken op de website van de gemeente Tholen. Bedoeld om huishoudens snel een over zicht te geven van schulden bij overheidsinstanties zoals de ge meente. ,,We streven ernaar om onze burgers zo goed mogelijk te hel pen", zegt Hoek. ,,En dat op inno vatieve manieren. Dit is niet zo maar een speeltje maar het helpt mensen in moeilijke omstandighe den." Op Tholen lopen nu 45 aan vragen voor schuldhulpverlening. Boetes Hoe het werkt? Na het inloggen met DigiD kan na een paar muis klikken een overzicht worden ge- download. Daarin staan terugvor- deringen, leningen, boetes of frau devorderingen binnen het sociaal domein. Bijvoorbeeld een te veel ontvangen zorgtoeslag die terug betaald moet worden. ,,Overzicht hebben bevordert het gevoel van zelfredzaamheid ontzettend", zegt Kiske de Leest, die projectleider van de blauwe knop is bij de Ver eniging Nederlandse Gemeenten (VNG). „Overzicht krijgen is na melijk heel moeilijk. Dat komt voor een deel door de manier waarop die informatie moet worden ach terhaald. De blauwe knop is een initiatief waarbij we proberen mensen op een makkelijke manier, betrouwbare informatie te geven over hun schuld bij de overheid." We streven ernaar om onze burgers zo goed mogelijk te helpen Ook voor schuldhulpverleners helpt de knop. Soms zijn die wel drie tot vier maanden bezig om in zichtelijk te krijgen hoe een huis houden er financieel voor staat. Hoek: ,,Het kan eveneens preven tief werken want mensen kunnen eerder bewust worden van hun si tuatie." Landelijk hebben 650.000 huishoudens serieuze betalings problemen met schulden van ge middeld zo'n 40.000 euro. De Leest: ,,Dat betekent dat ze aan het einde van de maand niet genoeg geld overhouden om de rekenin gen te betalen of schulden af te los sen. Laat staan boetes die daar over heen komen. Hierdoor ontstaan vaak andere schulden." De algemeen directeur, tevens ge meentesecretaris, en de program madirecteur hebben zich ziek ge meld. De eerste ruim twee weken geleden, de tweede sinds begin mei. Samen vormen ze de leiding van het ambtelijk apparaat van de gemeente. De algemeen directeur werkt sinds 2015 voor de gemeente Veere, de programmadirecteur vanaf juni 2019. Peter Meijs (PvdA/GL) vindt het vervelend voor de personen zelf en voor de organisatie. ,,Het is niet goed als twee directeuren allebei ziek thuis zitten." Collega-fractie voorzitters laten zich in soortgelijke bewoordingen uit. Marin van den Politiek maakt zich ernstige zorgen Berge (VVD) heeft het zelfs over 'enorm zorgelijk'. Ze vraagt zich af of de dienstverlening nu niet ver der in de knel komt. ,,Nu al horen we dat mensen geen reactie krijgen op hun brieven." Ze heeft ook aan gedrongen op het aanstellen van vervangers. Stijn van Kervinck (eigen lijst): ,,Dit is een situatie die niet lang zo door mag gaan." Een hoop kennis Leen Meijers (CDA) weet dat de ge meente maatregelen genomen heeft. Zo nemen ambtenaren bin nen de gemeente de taken van de beide directeuren over. Woord voerder Samira Sabri bevestigt dat ook. ,,Alles loopt gewoon door." Ad Maris (SGP/CU) weet dat ook, maar zegt dat door de afwezigheid van de beide directeuren 'je als organisatie een hoop kennis mist. Dit heeft ef fect'. Sabri vertelt dat nog niet overwo gen is extern vervangers te zoeken. Luxe appartementen voor 55- plussers met uitzicht op de haven van Kortgene. Dat wil ontwikke laar Carédo uit Heinkenszand rea liseren op een kavel tussen de Bot- terlaan en de Oostbermweg in het dorp. De kavel waarvoor een bouw plan is ingediend ligt nu nog braak. Volgens het bestemmings plan is hier ruimte voor maximaal twintig recreatieappartementen en vijf woonhuizen. Het plan van Carédo is van een heel andere orde. Het gaat niet meer om re creatieverblijven maar om luxe appartementen die bedoeld zijn voor 55-plussers. Mensen die nu nog fit en actief zijn of juist zorg nodig hebben want dat is één van de opties. Het voorlopige plan be staat uit drie woonblokken met twee woonlagen. Op de begane grond, iets onder het maaiveld komt de parkeergelegenheid. Tus sen de blokken zit zes meter ruimte. B en W van Noord-Beveland zijn positief. De gemeenteraad moet nog wel instemmen met het wijzigen van het bestemmings plan. Carédo heeft een vergelijk bare appartementen gerealiseerd in Yerseke en is bezig met plannen voor Goes, Middelburg en Hulst. den is de weg al eens aangepast en voor een deel een 30 kilometer zone geworden. De rest is nog 50 kilometer. ,,Maar de tijd schrijdt voort en binnenkort hebben we te maken met het verkeer naar Wa terpark Veerse Meer", zegt wet houder Arno Witkam van Borsele. ,,We hebben daarom gekeken Proef loopt vooruit op aanpak Postweg en ontwikkelingen rond Waterpark Veerse Meer welke maatregelen we zouden kunnen nemen om de straat her in te richten. Er is een deel 30 kilome ter en een deel 50 kilometer. We willen kijken of we dat aan kun nen passen en dat betekent dat de fietsers weer op de rijbaan ko men." Bouwverkeer Over de verdere aanpak van de Postweg kan Witkam nu nog geen mededelingen doen. Eerst moet in regionaal verband worden beslo ten wat er gaat gebeuren met het verkeer naar Waterpark Veerse Meer bij Arnemuiden. Niet alleen op de kortere termijn met het bouwverkeer, maar ook op de lange duur met de vakan tiegangers die naar het park reizen. Zoals het nu lijkt zal in ieder geval tijdens de bouw een deel via de Nieuwe Kraaijertsedijk in Lewedorp gaan rijden. De proef is opgezet in overleg met de dorpsraad. ,,Wij willen kijken of we de doorstroming wat logi scher kunnen maken. We vragen nu aan de mensen om serieuze re acties te geven op deze aanpassing", zegt voorzit ter Ad Lijmbach. De fietsers moeten nu niet meer een fietspad op, maar volgen gewoon de weg. De proef duurt tot 1 augustus. Waterpark De Postweg in Lewedorp is de doorgaande route door het dorp. Jaren gele- woensdag 9 juni 2021 De blauwe knop doet z'n intrede Thoolse huishoudens met schulden en betalingsproble men kunnen voortaan hulp krij gen om de boel op 'n rijtje te zetten. Als eerste gemeente in Zeeland lanceert Tholen daar voor 'de blauwe knop' op haar website. Michiel Bouwman Tholen -Peter Hoek, wethouder Tholen Een deel van het fietspad op de Postweg in Lewedorp is als proef afgesloten. fotos marcelle davdse De ambtelijke top van de ge meente Veere zit al enkele weken ziek thuis. De voorzitters van de verschillende raadsfrac ties vinden dat zorgelijk tot heel erg zorgelijk. Een aantal van hen heeft bij burgemeester Rob van der Zwaag aangedrongen op het nemen van stappen. Dat is ook gebeurd. Emile Calon Domburg Melita Lanting Kortgene Proefafsluiti fietspad 11-6-2021 tot 1-8-2021 Een klein stukje fietspad langs de Postweg in Lewedorp is af gesloten. Het gaat om een proef, om te kijken of de door gaande fietsroute zo wat logi scher wordt. Deze proef loopt vooruit op de aanpak van de Postweg als duidelijk is wat er gaat gebeuren met het verkeer naar Waterpark Veerse Meer. Melita Lanting Een bord maakt dui delijk dat de afsluiting twee maanden gaat duren. Lewedorp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 67