II 6 6 Wie was de heilige Adriaan? SINT-ADRIAANSWANDELING OUDE ROUTE NU MET QR-CODES De Zierikzeese Lievine liep er ooit voor straf, omdat ze een stadsgenote de huid vol gescholden had. Maar ook uit 'oprechte vroomheid' werd de weg tussen Zierikzee en Dreischor regelmatig bewandeld. Vanaf nu kan dat op een hypermoderne manier; via een QR- code en je mobiel. ADRIANUS Lievine's man Scoen Cor- nelis de soutdrager werd voor diezelfde scheldpar tij in 1498 op strafbede- vaart gestuurd naar het Belgische Geraardsbergen. Lievine hoefde iets minder ver te lopen, maar moest toch ook voor straf aan de wandel naar de aan de heilige Adriaan gewijde kerk in Drei- schor. Het waren niet alleen veroor deelde 'lastpakken' die de voet tocht tussen Zierikzee en Drei schor maakten. Sommigen liepen de blaren op hun voeten uit op rechte vroomheid, vertelt Adri Moelijker uit Zierikzee. Hij hielp Riet Remeeus en Erna van der De kerk wordt steeds leger. We vinden het leuk dat het christelijk geloof toch blijft leven bij mensen Spek uit Dreischor met het op po ten zetten van de Sint-Adriaans- wandeling; een tocht van acht ki lometer via de route die gestraften én pelgrims eeuwen geleden af legden. Het is een wandeling die van Stadhuismuseum in Zierikzee naar de monumentale Adriaans- kerk in Dreischor voert met tus senstops bij onder meer de Rooms-Katholieke Willibrordus- kerk in Zierikzee en boerderij (en bloemkwekerij) De Tol, waar je geld moest neertellen om door te mogen. In de berm op de Zuiddijk bij Schuddebeurs tref je een oude grenssteen aan, waarmee ooit de rechtsgebieden Zierikzee en Drei- schor van elkaar werden geschei den. Haalde je wat uit aan de oost kant van de steen (Beooste den steene) dan werd je in Dreischor berecht. Deed je iets stouts 'be- weste den steene' dan kwam je zaak in Zierikzee voor de rechter. Kerkhistorie en de geschiedenis van het gebied komen samen in de kerkhistorische wandeling, die in 2018 al een keer in groepsverband is gemaakt. Het plan om die tocht te herha len, viel vorig jaar door corona in het water. Door de route te beweg- wijzeren met QR-code-bordjes kunnen wandelaars en fietsers nu op eigen gelegenheid op pad. Op verschillende punten langs de route kun je geluidsfragmenten activeren, waarin onder meer voormalig gemeentearchivaris en stadshistoricus Huib Uil, pastor Fons van Hees en Inge Schipper van het Stadhuismuseum hun verhaal doen. Die historische verhalen zijn prachtig, vinden Remeeus en Van der Spek. Bovendien: ,,De kerk wordt steeds leger. We vinden het leuk als het christelijk geloof op deze manier toch blijft leven bij mensen." Dat kan dankzij de inzet van een klein leger aan vrijwilli gers, zoals Arie van der Meer uit Bruinisse die voor de borden met QR-codes tekende en Leander van den Bos die de opnames maakte die via die codes worden geacti veerd. Sinds Remeeus en Van der Spek de website van de Hervormde ge meente Dreischor-Noordgouwe vullen, die onder meer zetelt in de Adriaanskerk, stuiten ze op het ene na het andere mooie verhaal. Bij Moelijker, bevlogen samenstel ler van de website kerkgeschiede- nis-schouwen-duiveland.nl, kun nen ze voor allerlei achtergrondin formatie terecht. ,,We hebben nog zoveel ideeën. Dit is nooit klaar. Het is echt door tijdgebrek dat we onderwerpen laten liggen." woensdag 9 juni 2021 Voor je lol op strafbedevaart SD Eén van de bordjes die je tegen kunt komen tijdens de Sint-Adri- aanstocht en waarop een QR-code staat waarmee je een beeld-ge luidfragment kunt activeren. Wie kent er geen Adri, Adrie of verge lijkbare variant op Adrianus in z'n omge ving? Moelijker (zelf een Adri), Remeeus (haar man heet Adri) en Van der Spek (haar vader heet Adri) kunnen daar over meepraten. Het veel voorkomen van die naam is geen toeval, maar heeft te maken met het van generatie op genera tie doorgeven van zo'n naam. Toen de heilige Adrianus po pulair was onder de mensen werden heel wat kinderen naar de heilige vernoemd. Adriaan was een Ro meinse legerhoofd man die zich tot het christendom be keerde en een mar- telaarsdood stierf. In zijn handen houdt hij een zwaard en een aambeeld. Het zwaard verwijst naar zijn beroep. Op het aambeeld werden vóór zijn dood zijn le dematen verbrijzeld. Zelfs na de reforma tie werd de heilige Adriaan nog een tijd lang in Dreischor ve reerd. Esme Soesman Dreischor - Erna van der Spek De wandeling is vanaf zaterdag 12 juni beschikbaar. Startpunt is het Stadhuismuseum in Zierik- zee. Adri Moelijker, Erna van der Spek en Riet Remeeus (vlnr) bij het bankje bij De Tol aan de Donkereweg in Schuddebeurs: één van de loca ties waar een bordje met QR-code hangt.. foto's sandra schimmelpennink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 65