II B - t. EK VOETBAL 4 15 y EURO2020 Fans van toen nu zélf... Programma groepsfase Het meest fascinerende is: er wordt met de tekst helemaal geen verhaal verteld. Het zijn aan elkaar geplakte kreten komt op het conto van de zes leden van het achtergrondkoor, onder wie Ellen ten Damme. Wij houden van Oranje kan - na de fotoshoot met het Nederlands elftal - worden gelan ceerd door Philips. Ondanks het gezamenlijke pu blieke optreden bij de TROS, met de spelers gebroederlijk over elkaars schouder hangend, wordt de single flauwtjes ontvangen. Pas als het nummer wordt afgespeeld door Stu dio Sport na de overwinning in de halve finale op Duitsland landt het lied alsnog. De winst in de finale te gen de Sovjet-Unie doet de rest. In Nederland ontstaat een oranjegekte, zoals voorheen nog nooit gezien. Hoewel bij eerdere toernooien fans ook het elftal achterna waren gereisd, wordt het voetbalelftal nooit zo omarmd als nu, met de oranje uit dossing als uiting. Het nummer van Hazes is daarvan het muzikale sym bool en staat die zomer zeven weken in de Top 40. ,,De straten, de pleinen waren nog helemaal niet versierd toen wij ver trokken", zegt Van Breukelen, die zich het sentiment na de gemiste toernooien in 1982, 1984 en 1986 maar al te goed kan herinneren. „Mensen hadden zoiets van: eens zien wat ze ervan gaan bakken. Na de winst in 1988 werd alles anders. Het mooiste vind ik dat alles bij thuiskomst spon taan gebeurde. Er lagen geen draai boeken klaar. Het volksfeest ontstond gewoon. Sindsdien is alles oranje rond toernooien. In supermarkten gaan merken zich profileren. Huizen worden oranje geschil derd. En het nummer van Hazes wordt telkens weer meegebruld." Ja, ook door hem. Met zijn zoontje aan de hand bij het WK in 2006, meelopend met de karavaan in Stuttgart. En in 2019, in het snikhete Valenciennes, in aanloop naar een WK-duel van de Leeu winnen. Het nummer is decennia later een blijvertje gebleken. Dat verbaast Jimmy Tigges - als sport en muziekjournalist specialist op het gebied van sportliederen - enigszins. „Het meest fascinerende is misschien nog wel: er wordt met de tekst geen verhaal verteld. Het zijn aan elkaar geplakte kreten die allemaal iets over eendracht en samenzijn suggereren. Met de kromme zin 'om zijn daden en zijn doen' als vreemdste voorbeeld. Maar het is blijkbaar goed gedaan, want het werkt en iedereen brult het zo uit zijn hoofd mee." Succes Wij houden van Oranje appelleert kennelijk aan een gevoel dat de mensen aanspreekt, aldus Tigges. Door de ritmische melodie, de ge dragen zang van Hazes, en het succes uiteraard van 1988. Wat hem betreft is het de derde Nederlands elftal- klassieker in de historie. In navolging van We gaan naar Rome uit 1934 met de bekendste uitvoering door Willy Derby en Hup Holland Hup in 1950 van Jan de Cler. Wij houden van Oranje is ook een aanjager voor meer dere pogingen tot een succesvol oranjelied. Van De Raggende Manne tot Wolter Kroes. Ook Hazes zelf gaat op herhaling met Oranje bovenaan, Ik heb U lief mijn Nederland, Samen kun nen wij Europa aan en Nederland, Oranjeland. In 2008, vier jaar na het overlijden van Hazes, wordt Wij hou den van Oranje opnieuw uitgebracht met een in de clip vanuit een oranje Opel Kadett rappende Ali B. Maar geen oranjelied nestelt zich meer in het collectieve geheugen als dat uit 1988, waarvan initiatiefnemer Oonk de originele plaat nog altijd thuis heeft liggen. Recordinternatio nal en Hazes-fan Wesley Sneijder is vier jaar als het nummer verschijnt. Wij houden van Oranje doet me nog steeds wat", vertelde hij twee jaar geleden in voetbaltijdschrift Santos. ,,Het is toch een soort van tweede Wilhelmus geworden. Een voetbal liedje dat nooit aan kracht verliest. Als ik het luister, voel ik me trots." Dat gevoel herkent Berry van Aerle. „Gewoon een supernummer." Aan hem is geen groot zanger verlo ren gegaan. ,,Ik kan beter praten dan zingen. Heb een veel te zware brom stem. Toch denk ik wel: verrek, daar zit mijn stem ook een bietje in." woensdag 9jufli 2021 Poule A Poule B Turkije Denemarken Italië België Wales Finland Zwitserland Rusland Poule C Poule D Nederland Engeland Oekraïne Kroatië Oostenrijk Schotland Noord-Macedonië Tsjechië Poule E Poule F Spanje Hongarije Zweden Frankrijk Polen Portugal Slowakije Duitsland Vrijdag 11 juni 21.00 uur T urkije - Italië Zaterdag 12 juni 15.00 uur Wales - Zwitserland 18.00 uur Denemarken - Finland 21.00 uur België - Rusland Zondag 13 juni 15.00 uur Engeland - Kroatië 18.00 uur Oostenrijk - N.-Macedonië 21.00 uur Nederland - Oekraïne Maandag 14 juni 15.00 uur Schotland - T sjechië 18.00 uur Polen - Slowakije 21.00 uur Spanje - Zweden Dinsdag 15 juni 18.00 uur Hongarije - Portugal 21.00 uur Frankrijk - Duitsland Woensdag 16 juni 15.00 uur Finland - Rusland 18.00 uur T urkije - Wales 21.00 uur Italië - Zwitserland Donderdag 17 juni 15.00 uur Oekraïne - N.-Macedonië 18.00 uur Denemarken - België 21.00 uur Nederland - Oostenrijk Vrijdag 18 juni 15.00 uur Zweden - Slowakije 18.00 uur Kroatië - Tsjechië 21.00 uur Engeland - Schotland Zaterdag 19 juni 15.00 uur Hongarije - Frankrijk 18.00 uur Portugal - Duitsland 21.00 uur Spanje - Polen Zondag 20 juni 18.00 uur Italië - Wales 18.00 uur Zwitserland - T urkije Maandag 21 juni 18.00 uur N.-Macedonië - Nederland 18.00 uur Oekraïne - Oostenrijk 21.00 uur Rusland - Denemarken 21.00 uur Finland - België Dinsdag 22 juni 21.00 uur Tsjechië - Engeland 21.00 uur Kroatië - Schotland Woensdag 23 juni 18.00 uur Slowakije - Spanje 18.00 uur Zweden - Polen 21.00 uur Duitsland - Hongarije 21.00 uur Portugal - Frankrijk Speelsteden: Rome, Bakoe, Kopenhagen, Sint-Petersburg, Londen, Boekarest, Am sterdam, Glasgow, Sevilla, München, Boe dapest. Finale: op 11 juli in Londen. Het volledige speelschema staat in deze krant van morgen. - Jimmy Tigges, kenner sportmuziek 4 André Hazes tussen de spelers, tevens tweede achter grondkoor. FOTO LEO VOGELZANG Onder anderen Steven Berghuis en Donyell Malen waren al jong fan van Oranje. Nu maken ze de gekte voor het eerst vanaf de andere kant mee. Op hun beurt maken ook de jeugdige fans van nu hun debuut, maar dan als kijker. Al sinds 2014 waren 'we' niet meer op een groot toernooi. Een oranje EK is zelfs al negen jaar terug.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 63