00 1 EK VOETBAL Dé voetbalklassieker van André Hazes is tijdloos yf. Treurmars Wij houden van Oranje, het lied van André Hazes, werd in 1988 het muzikale symbool van de losgebarsten oranjegekte. Sinds de zege op het EK van dat jaar is het nummer nooit meer rond het Nederlands elftal verdwenen. „Het is toch een soort van tweede Wilhelmus geworden." woensdag 9 juni 2021 eken maar dat Hans van Breu- kelen de tekst van Wij houden van Oranje woord voor woord meezingt, wanneer het num mer de komende weken klinkt, en dan kun je er vol gens de oud-doelman donder op zeggen: boem, in een flits komen herinneringen uit 1988 voorbij, en overvalt hem een ge voel van saamhorigheid. ,,Het is mooier dan ons volkslied", zegt Van Breukelen stellig. ,,Of zeg ik nu iets heel fouts?" Even later valt rechtsback Berry van Aerle hem bij. ,,Het zou zo een volkslied kunnen zijn. Het is het lijfnummer van het Nederlands elftal. Ge heurt het nog steeds bij elke interland." Alle internationals spelen immers een rolletje in het nummer, al voor het vertrek naar het gewonnen EK in Duitsland. Ze zingen als tweede ach tergrondkoor een nootje mee. Pose ren voor de foto op de platenhoes. En playbacken op het podium bij het door Jack van Gelder en Walter Tie- messen gepresenteerde TROS-pro- gramma Nederland houdt van Oranje vrolijk met Hazes mee. Ze doen het zonder tegenstribbelen, maar van de totstandko ming van het nummer hebben ze geen weet. Ruim voor de zomer van '88, in maart, valt het oog van Joop Oonk op een kranten bericht. De KNVB is een campagne gestart om het gebutste imago van het voetbal op te fleuren. Het budget is zo'n half miljoen gulden dankzij de financiële steun van zes sponsors. Oonk is een man uit de muziekwe- André Hazes Wij houden van Oranje Samen zijn we sterk Eendracht maakt machtig Hoe een klein land groot kan zijn Is dat niet prachtig Nederland oh Nederland Jij bent een kampioen Wij houden van Oranje Om zijn daden en zijn doen Straks als het rood wit blauw Voor ons wordt gehesen Dan zijn wij een groot gezin Met goud zijn wij geprezen Nederland oh Nederland Jij bent een kampioen Wij houden van Oranje Om zijn daden en zijn doen Van de tribunes Klinkt het Wilhelmus Nu nog mooier dan voorheen Ach wie laat geen tranen Nederland oh Nederland Jij bent een kampioen Wij houden van Oranje Om zijn daden en zijn doen Wij houden van Oranje 't Is de ware kampioen reld, heeft een huwelijk met Wil- leke Alberti achter de rug en hun dochter Danielle is de vriendin van John van 't Schip. Oonk komt op het idee om een plaat voor het Neder lands elftal te maken. Hij spreekt af met Eef Kamerbeek, als tienkamper tweevoudig olympiër, inmiddels werkzaam bij platenlabel Philips en maakt hem snel warm voor het idee met Willeke Alberti een plaat te maken voor het Nederlands elf tal. Tot zijn eigen verbazing rijdt hij niet veel later al met een door de secretaresse uitgeschreven cheque naast hem in de auto terug naar huis. Oonks vriend Hans van Hemert gaat de tekst schrijven. Jaloezie Alberti ziet het wel zitten, maar bedankt na enige tijd alsnog voor het aanbod. Oonk denkt de reden wel te kennen. „Willeke was toen getrouwd met Soren Lerby. Die vond het geen goed idee omdat hij met De nemarken ook meedeed aan het EK. Hij heeft het haar eigenlijk verboden. Wellicht ook uit jaloezie, omdat ik haar ex was." j Na Alberti valt de keuze op Hazes. De volkszanger heeft het zwaar na de dood van zijn producer Tim Griek en is al een poos hitloos. In Vinke- veen reageert Hazes enthou siast op het plan van Oonk. Tus sen het roken, bier drinken en biljarten in zijn stamkroeg De Pias hoeve besluit hij mee te werken. Zijn rijmwoordenboekje mag in de kast blijven liggen. De tekst en muziek liggen al klaar. Van Hemert heeft ge kozen voor de pompeuze melodie van het stokoude Schotse Auld Lang 4 Syne (Old Long Since), traditiege trouw met nieuwjaar gespeeld in Groot-Brittannië, ook vertolkt door artiesten als Duke Ellington, Elvis Presley, Beach Boys en Phil Collins. De tekst die Hazes zal zingen straalt eendracht en saamhorigheid uit en moet een oranjegevoel kweken. In de studio in Volendam blijkt de opname geen sinecure. Van Hemert en Hazes werken elkaar op de zenu wen. De spanning loopt op tussen de producer en zanger. Bij de tweede opnamedag blijft Van Hemert thuis en verzorgt Oonk de productie. Na een lange dag is iedereen tevreden over het eindresultaat. Al wordt het volume van de zingende Nederlands elftal-spelers voor ieders bestwil zacht gedraaid. Het grootse geluid GO 2H2 Polen en Oekraïne ver weg? Niet voor de immer reislustige Oranje-fans. Veel te juichen valt er niet: Nederland verliest alle duels. 'Wij houden van Oranje is mooier dan 't volkslied' Pim Bijl Songtekst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 62