5 'Niet het einde van de wereld' De V&VN-voorzitter wijst erop dat twee jaar geleden ongeveer 13 pro cent van het zorgpersoneel aangaf het vak te willen verlaten. ,,Nu is dat bijna een kwart, een flinke stij ging.'' Dat personeel kan de zorg volgens Buurman niet missen. Eén op de vijf medewerkers is uitgevallen door hun fysieke en mentale klachten, in de helft van de gevallen voor langere tijd. Niet al leen blijkt dat een aanzienlijk aan tal zorgprofessionals kampte met fysieke en mentale klachten, maar dat een groot deel nog steeds klach ten ervaart. Impact Hoofd van de ic-afdeling van het Maastricht UMC, Iwan van der Horst (49), herkent de impact van het constant onder druk staan. ,,Zo lang je niet sliep, was je ermee be zig. Ik heb niet niet geslapen. Maar als ik 's ochtends wakker werd om half vijf, dan kon ik ook niet meer inslapen. Vaak ging ik dan vast vroeg naar het ziekenhuis, bijvoor beeld om te kijken hoe we code zwart konden voorkomen. Altijd stond je aan.'' Pas toen de intensivist zelf onder het mes moest voor een ingreep, realiseerde hij zich welke tol dat had geëist. ,,Toen moest ik het zelf helemaal loslaten en realiseerde ik me pas wat voor een belasting het is geweest. Ik vermoed dat veel colle ga's in de zorg zich dat niet besef fen, omdat corona nog niet voorbij is. Voor mij is dit het meest inten sieve dat ik ooit heb meegemaakt.'' Dat beaamt verzorgende Zainab Osman (47) volmondig. Zij onder vond aan den lijve hoe veel impact corona kan hebben. ,,In december heb ik zelf corona gehad en daar ben ik heel erg ziek van geweest. Ik ben echt lang uit de running geweest en ben nu nog steeds aan het revalide ren." Osman werkt als verzorgende in de wijkverpleging, maar is nu in opleiding tot verpleegkundige. ,,In het begin hadden we niet eens be schermende middelen, en vroeg je je af: wat breng ik naar die patiënt en wat neem ik mee naar huis? Je bent constant in staat van paraat heid. Dat maakt het uitputtend. We Politiek Den Haag denkt dat wij alles weer aankunnen. Maar dat is niet waar moesten keuzes maken, uit nood werden patiënten gescheiden van hun geliefde en familie. Op dat mo ment ben je professional en sta je er. Maar de emotie - de man met de hamer - komt later. Je kunt maar dragen, wat je dragen kunt. Er was geen tijd voor de vraag: hoe is het met je draagkracht gesteld?'' Simplistisch Er wordt volgens haar nu 'heel simplistisch gezegd: 'die 140.000 operaties halen we dit jaar wel in'. ,,Dat vind ik echt te kort door de bocht. Van mensen die dat roepen, denk ik echt: met wie heb jij dan ge praat? Het beeld dat in politiek Den Haag leeft, is dat wij alles weer aan kunnen. Maar dat is niet waar! Het wordt tijd dat er ook voor mensen die altijd voor anderen zorgen, wordt gezorgd.'' V&VN en de Federatie Medisch Specialisten pleiten voor een per soonlijk herstelplan per zorgmede- werker. Buurman: ,,Een zorgverle ner moet eerst herstellen voordat hij of zij aan de slag kan met de regu liere en inhaalzorg. We zijn er niet met een paar weekjes vakantie.'' De Belgische viroloog Marc van Ranst heeft ook van Nederlan ders dreigementen ontvangen. ,,Er komen af en toe wel bedrei gingen", vertelde Van Ranst gis teren op NPO Radio 1. ,,Dan neem ik contact op met de Ne derlandse politie." Die voert dan een 'stopgesprek' met de daders. ,,Dat blijkt dan toch indringend genoeg te zijn om het te stop pen", aldus de viroloog. Die zit met zijn familie al weken onder gedoken omdat de voortvluch tige, geradicaliseerde militair Jürgen Conings heeft gedreigd hem te vermoorden. Naar om standigheden gaat het goed. ,,Dit is niet het einde van de wereld. Mensen die op een booreiland of in de gevangenis zitten, moeten ook lang binnen zijn", aldus de viroloog. Hij vindt het vooral ver velend voor zijn 12-jarige zoon. SAARBRÜCKEN 'Mix van vaccins werkt beter' Enorme dino is nieuwe soort Examenpost kwijtgeraakt Mediasites een tijdje uit de lucht woensdag 9 juni 2021 GO Bijna een kwart van het zorg personeel wil het vak verlaten. Twee jaar geleden was dat onge veer 13 procent. - Zainab Osman, verzorgende wijkverpleging VIROLOOG VAN RANST De Belgische viroloog wordt ook vanuit Nederland bedreigd. Mensen die na een eerste prik met het coronavaccin van AstraZeneca een tweede prik met Pfi- zer/BioNTech krijgen, ontwikkelen een be tere afweer tegen het coronavirus dan na een tweede dosis AstraZeneca. Dat stellen onderzoekers van de Universiteit van Saarland in Duits land in een voorlopige publicatie. Voor het onderzoek werden 250 mensen gevolgd. EROMANGA Een dino waarvan vijf tien jaar geleden res ten zijn gevonden in Australië blijkt een nieuwe soort en een van de grootste dino's die ooit heeft geleefd. De gigant heet Aus- tralotitan cooperensis. BEZORGING De bezorging van een deel van de examens van twaalf scholen is vertraagd of examens zijn vermist. Dat meldt PostNL, die scholen heeft ingelicht over 'vertraging of vermis sing van eindexamens voor enkele vakken'. ,,Ik vind het heel erg dat leerlingen langer moeten wachten op cijfers, of misschien buiten hun schuld her examen moeten doen'', zegt Resi Becker van PostNL. STORING Een aantal websites van grote media, soci- alemediaplatforms en de site van de Britse overheid zijn gisteren tijdelijk onbereikbaar geweest. De oorzaak lag bij een technisch probleem bij een aan bieder van cloudcom- putingdiensten in de Verenigde Staten. Onder de getroffen partijen waren The Guardian, CNN, Bloomberg News, The New York Times en Fi nancial Times. trfchtUMC» Iwan van der Horst, hoofd van de ic van het UMC Maastricht: „Altijd stond je aan.'' foto koen verheijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5