EK VOETBAL 11 woensdag 9 juni 2021 NOORD-MACEDONIE Zelfs veel Albanezen juichen gewoon mee Duizenden mensen vierden de historische kwalificatie voor het EK. Toeterend, zingend en zwaaiend met de nationale vlaggen trokken ze door de hoofdstad Skopje. Bijna nergens in Europa is de trots voor het vaderland zo vurig als op de Balkan. In dit voormalige plukje Joegoslavië is het nationalisme onder de 2,1 miljoen inwoners altijd aanwezig. Maar de Bal kan is ook een snelkookpan van emoties en dat geldt op sommige plekken ook voor Noord-Macedonië waar niet ieder een in het voetbal- maffe land de 37-jarige spits Goran Pandev adoreert. Iets meer dan 25 procent van de bevolking is Albanees en dat gevoel wordt door sommige groeperingen niet onder stoelen of banken geschoven. Bij de topclub van het land FK Shken- dija wordt de Albanese identiteit door de fanatieke harde kern zelfs elke wed strijd breed uitgedragen. Het Albanees is met het Macedonisch ook de officiële taal van het land. Maar ondanks die uit zonderingen bij enkele fanatici voelt de meerderheid van de Albanezen zich wel degelijk 'gewoon' Macedoniër. En die inwoners juichen de komende maand voor het land waar ze geboren zijn en nooit meer weg willen. - Leon ten Voorde OEKRAÏNE Mensen hebben wat anders aan hun hoofd Leeft het EK onder de mensen van Oekraïne? Niet echt, zegt Evgeniy Levchenko, de Oekraïens-Neder- landse ex-prof die tegenwoordig voor zitter is van de VVCS. „De mensen uit de sportwereld die ik erover spreek, hebben het er wel over, maar de gewone man/vrouw heeft op dit moment nog te veel andere problemen aan het hoofd. Denk aan het betalen van de sociale las ten en corona. Op televisie is het EK nog nauwelijks ter sprake gekomen. Het na deel is ook dat de fans niet naar de wed strijden kunnen." Toen Oekraïne in 2012 met Polen het EK huisvestte, was het op vallend om te zien dat in de speelstad van Oranje - Charkov - veel mensen Russi sche sympathieën hadden. Bij een over winning van Rusland trokken ze toete rend en met vlaggen door de straten. „Maar dat beeld is nu wel voor 80 pro cent veranderd", vertelt Levchenko. Rusland en Oekraïne zijn niet bepaald de beste buren. De dreiging van een oor log is er constant. „Niemand rijdt nog met Russische kentekens door de stad. Charkov is Oekraïens geworden", zegt Levchenko. „Als Oekraïne van Oranje wint, zal de stemming vast omslaan. Feit is dat er met Sjevtsjenko als bonds coach een nieuwe wind waait. Hij is een grote ster in het land en sinds zijn aan stelling heeft de ploeg stappen gezet." OOSTENRIJK Kritisch vanwege de behoudende tactiek De al jaren in Oostenrijk woon achtige Feyenoord-scout Ber nard Schuiteman heeft in zijn directe omgeving nog weinig gemerkt van euforie. „Het echte EK-gevoel is er nog niet en dat komt voor een deel door corona", zegt hij. Maar er speelt meer, zegt hij. „De Oostenrijkse fans zijn op dit moment heel kritisch op de natio nale ploeg. Ze gaan wel kijken, want zo gauw het skiën is afgelopen, is voetbal sport nummer één. Maar ze gaan pas echt achter de ploeg staan als het succes eraan komt." De liefde zit er, maar moet eerst flink aange wakkerd worden. Die scepsis heeft voor een groot deel te maken met de speelwijze onder de huidige bondscoach. „Ze spe len onder Franco Foda heel behoudend, terwijl ze juist veel spelers met een Red Bull-achtergrond hebben. Die willen er altijd opklappen en vol gas geven. Foda maakt de tegenstanders altijd heel groot en roept zijn spelers liever terug, en dat vinden de mensen maar niks. Daar komt bij de fans van de grote traditie rijke clubs in Wenen - Rapid en Austria - niets van Red Bull moeten weten." - Leon ten Voorde SPANJE De twaalfde man kan tóch van de partij zijn Sinds de grote successen van Spanje tussen 2008 en 2012, met een wereldkampioenschap en twee Europese titels, zie je ze wat vaker rond de wedstrijden in Spanje: suppor ters met méér dan alleen een roodgeel vlaggetje geschilderd op de wangen. Pruiken en de typische hoedjes van de stierenvechters zijn populair, maar grote verkleedpartijen zijn er nog altijd niet. Spanje heeft ook nooit een massaal meereizende supportersschare gehad. Dé aanhang van Spanje, waar in re gio's als Catalonië en het Baskenland de inwoners niet warm worden van La Roja, is eigenlijk altijd vooral één man ge weest, Manuel CSceres uit Valencia, beter be kend als Manolo el del Bombo, ofwel de Manolo van de trommel. Vanaf 1976 be zoekt hij de wedstrijden van de natio nale selectie met zijn grote trom en in die 45 jaar is hij een fenomeen gewor den, getooid met een boina (een alpino pet) en een rood shirt met het nummer 12, want alleen hq' is de 'de twaalfde spe ler' van de selectie. Een klein jaar geleden kwam de 72-ja- rige Manolo met slecht nieuws: hij zou zijn trommel moeten verkopen omdat hij geen inkomsten meer had. Hij heeft een bescheiden pensioen en een bar in Valencia, die tegelijk een klein museum is, die vanwege corona lange tijd dicht moest blijven. Maar zijn noodkreet zorgde voor wat donaties, schijnt, zodat hij dit EK weer zijn opwachting kan ma ken, allereerst bij drie duels in Sevilla. - Edwin Winkels GO moet nog komen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 59