00 KIJK OP EURO2020 P-MP kHéééé nerwe frffiHMi EK VOETBAL Juichen na pingels m opvallend gesprekje, eerder dit seizoen met Roger Schmidt op de Herdgang. Het ging over hoe in topvoetbal tegenwoordig doelpun ten vallen en hoe de Duitse coach van PSV daar naar keek. Veel goals uit standaardsituaties. Veel uit snelle omschakelmomenten. Steeds minder treffers uit opbouw van achteruit. ,,We zien dat alle maal gebeuren'', zei Schmidt. En daarom verbaasde hij zich erover hoeveel 'makkelijke kansen' op 'zekere doelpunten' spelers in Ne derland laten liggen als iedereen dit weet. Een voorbeeldsituatie bij zijn ei gen PSV-team kwam ter sprake: bij corners 'mee' focust alles zich op lange, kopsterke spelers. Maar maakt dat spelers die klein van stuk zijn minder bruikbaar in het 'cornerplan'? Nee, voor kleine spitsen is de zone bij de tweede paal een prachtig jachtterrein. Een doorkopbal, een lage corner die in één keer doorschiet, een door de keeper naar de zijkant verwerkte bal: als spits even drie meter aan zetten en bij die tweede paal is zo'n 'makkelijke' goal je beloning. Schmidt: ,,Zeker topclubs kunnen zo minstens 20 goals per seizoen vóóraf al bijschrijven.'' Alleen: wat Schmidt bij PSV er vaart: drie keer voert de speler die je zo'n opdracht geeft het uit. En bij de vierde corner is het: ja, zeg, drie keer nu voor niks gelopen, ik sla effe een keer over. En dan zul je altijd zien: de kans op dat intikker- tje komt d^n ineens voorbij. wedstrijden. Welke spelers van welke landen geilen wél op die drie-meter-loopjes-naar een tweede paal, ook nog bij de vierde of vijfde corner? Maakt Frank de Boer het onderdeel van Oranjes cornerplan? En hou in herinnering hoe het ging bij het laatste grote toernooi. Dat was het WK van 2018. Zomaar wat feiten: van de 169 goals dat toernooi vielen er maar liefst 41 uit corners en indi recte vrije trappen en 34 uit een snelle omschakeling. Dus: bijna 45 procent van het totaal! Uruguay scoorde dat WK vijf keer in de poulefase en telkens uit een stan- daardsituatie. Bij corners zetten de vedetten Cavani en Subrez steeds een blok voor de uitstekende kop pers Diego Godm en José Giménez en daarna liepen ze zelf door voor de rebound. Engeland kwam dat WK met een heel scala aan ingestudeerde varianten. Zo startten er vaak vier, vijf of zes spelers in een treintje bij een hoekschop. Het doel was uit eindelijk om de beste koppers John Stones en Harry Maguire vrij te krijgen. Ook hier richtte een 'vedette' - Harry Kane - zich net als Subrez en Cavani op de doorge- kopte bal of de rebound. Ook daarom is het bij Oranje zo jammer dat Virgil van Dijk dit EK ontbreekt. Maar Luuk de Jong is er nog. Net als Georginio Wijnal- dum, de kleine Donyell Malen, Wout Weghorst en een slimme voetballer als Frenkie de Jong. Naar aanleiding van dat WK van 2018 en de manieren van scoren wierp vakblad De Voetbaltrainer de vraag op: geven coaches eigenlijk wel trainingen die representatief zijn voor hoe wedstrijden verlo pen? Hoeveel tijd besteden trai ners aan standaardsituaties en bij- voorbeeld ook aan counters in ver houding tot hun impact op uitsla gen? Zijn Engeland en zijn bonds coach Gareth Southgate dit EK nog steeds trendsettend? Of doen veel landen mee? kampioen een ploeg zijn met in zijn spelopvatting typische kenmerken van deze corona- tijd? De gemene deler voor alle landen is: niemand heeft fatsoenlijk de tijd ge had om zich voor te berei den. „Minimaal drie we ken", zei Frank de Boer laatst over wat hij de ideale voorberei dingstijd vindt voor een toernooi. Het zijn er amper twee geworden. Wei nig voorberei dingstijd bete- 1 kent: zaken sim pel houden. Eerst zorgen dat de verdedigende organisatie op orde is. 'Zorgen dat het centrum dichtstaat', in vakjar gon. Mede daarom is het opstellen van drie centrale verdedigers mo menteel zo populair. Zo zet je dat centrum het snelst dicht. En van daaruit kun je als coach naar voren toe gaan bouwen aan een elftal dat ook scoort en wedstrijden wint. Thomas Tuchel won zo als opvol ger van de ontslagen Frank Lam- pard met Chelsea de Champions League. 3-5-2 (of 5-3-2 of het afgeleide 3-4-3) zal als speelwijze veel te zien zijn dit EK. De voordelen bij een goede uitvoering zijn legio: onderling altijd voldoende rugdek king, altijd druk op de bal op eigen helft. Daarnaast creëert een team zijn eigen ruimte in de omschakeling. 4 En nóg zo'n boeiende vraag voor dit EK: welke coach snapt het beste dat blies begint met communicatie en richt daar waar mogelijk zijn elftal op in? Het is een mooie stelling om hier nog maar weer eens te pone ren: de trainer Pep Guardiola coachte nog nooit een landenteam en tóch werd hij indirect al twee keer wereldkampioen. Want: in 2010 leverde Guardiola als clubtrainer van Barcelona het geraamte van het winnende Spaanse WK-team. In 2014 was Duitsland de beste met een blok van Bayern München en ook bij die club was Guardiola toen de coach. Vijf, zes of soms zelfs zeven man die een heel seizoen lang dagelijks met elkaar trainen, die hebben aan één blik al genoeg om te snappen wat de ander wil. Als je hun auto matismen en alle (non)-verbale communicatie overhevelt naar een nationale ploeg, en de spelers zijn nog fris en hongerig, dan hoef je niet eens op elke positie wereldtop te zijn. ,,Individuele spelers win nen wedstrijden, teams winnen prijzen'', zei laatst ook De Boer. GO fifty 2p3&b Waar Oranje ook speelt tijdens een EK of WK, de fans reizen de ploeg overal ach terna. Ook in Lissabon kleurt de stad oranje. Duizenden fans zien Oranje zowaar eens een strafschoppenserie winnen, in de kwartfinale tegen Zweden. In de halve finale is gastland Portugal te sterk. Maarten Wijffels verkeert al bijna een leven lang in het profvoet bal. In Kijk op voetbal signaleert hij de laatste trends. Vandaag een aflevering over het EK. Wat kunnen we verwachten? Het EK van 3-5-2, countergoals en geile loopjes naar de tweede paal IMet het oog op het EK was het een even interessant als 2 Kijkt u eens op die manier naar de komende EK- Stefan de Vrij maakt het keeper Giorgi Loria van Georgië lastig. Zijn kopkracht bij spelhervattingen kan een wapen zijn op het EK. foto anp 3 Sowieso interessant: zal de uiteindelijke Europees Bondscoach Frank de Boer. FOTO PIM RAS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 54