EK VOETBAL met FC Barcelona en met zijn eerste grote toernooi in het vooruitzicht Feestje in eigen land en familie, toen nog als jeugdspe ler van Willem II. Als kind liep De Jong al rond met rood-wit blauwe vlaggetjes op zijn wan gen in de voetbalzomers, en in een oranje shirtje. Zijn vader John is een ware liefhebber, ze ker als het om Oranje gaat. ,,Zelf ben ik opgegroeid met een mooie generatie internationals. Het EK van 2004 weet ik nog vaag, vanaf 2006 heb ik echt herinneringen aan Oranje. Het WK van 2010 heb ik denk ik het meest intens beleefd, toen was ik dertien. Dat moment met Arjen Robben en Iker Casillas, de spanning rond de finale. Nee, ik heb niks kapot geslagen, maar ik was wel teleur gesteld zoals iedereen.'' Hij heeft er net een zwaar sei zoen opzitten bij FC Barcelona. In het korte weekje vakantie dat hij had, vloog De Jong niet naar Dubai of Ibiza, maar zocht hij zijn vrienden en familie op in Arkel. ,,Nee, ik voel me niet moe'', zegt De Jong. ,,Dat we met Barcelona in de eindfase van het seizoen minder presteerden, had daar niet zoveel mee te maken. Die wedstrijd thuis tegen Gra nada, waarin we voor het eerst bovenaan konden komen, had den we moeten winnen. Daar vóór hadden we een goede fase. Pas na die 3-3 tegen Levante voelde je het een beetje uitdoven. Maar dat was denk ik vooral mentaal, omdat je voelde dat het niet meer ging lukken.'' Grijnzend: „Volgens mij was het een zesje. Maar ik weet niet of ik er nu een cijfer op moet plakken. Ik denk dat ik persoonlijk meer heb laten zien dan in het sei zoen hiervoor. Maar we zijn geen kampioen geworden, zijn ook vroeg uit geschakeld in de Champi- League. In dat opzicht is het geen goed seizoen geweest, ondanks dat we wel de beker hebben ge wonnen. Bij een club als Barce lona wil je toch meer. Het was niet goed genoeg.'' ,,Nou, eerder een half puntje.'' ,,Toen Koeman binnen kwam, heb ik meteen met hem gespro ken over mijn rol in het team. Hij was daar heel duidelijk over. Als ik wat aanvallender zou gaan spelen, moest ik ook meer goals gaan maken. Vanaf het begin heeft hij dat steeds gezegd: je bent voor veel geld gehaald, je bent een goede speler, dus je moet meer verantwoordelijkheid nemen. Meer beslissend zijn. Hij gaf me veel vertrouwen, maar legde me ook meer druk op. Ik vond dat prettig.'' Toch speelde De Jong ook onder Koeman op uiteenlopende posi ties. Waar de Nederlandse trai ner het seizoen begon met een soort 4-2-3-1, en De Jong daarbij vooral in zijn rol als controle rende spelbepaler gebruikte, ver anderde dat ook weer. De voet baller speelde ook een paar wed strijden centraal achterin, terwijl hij het meest indruk maakte als een meer aanvallende rechtshalf. ,,Ik vind scoren heel leuk, maar het ligt er ook aan welke rol je hebt in het veld. Toen ik bij Ajax speelde, en in mijn eerste paar maanden bij Barcelona dit sei zoen, speelde ik vaak in een sys teem met twee controlerende middenvelders. Dan speel je vaak wat meer teruggetrokken. Je bent meer betrokken in de opbouw, probeert steeds het spel op gang te brengen. Als rechtshalf sta je wat hoger op het veld, dan wordt er ook wat meer van je verwacht als het gaat om beslissende ac ties. Ik denk ook wel dat ik mijn beste wedstrijden heb gespeeld in die rol. Het liefst speel ik so wieso op het middenveld, of dat nou rechtshalf is of controlerend. Zolang ik maar mijn vrijheid heb. Ik zou niet als een nummer 10 willen spelen die steeds moet wachten tot hij de bal krijgt, ik wil betrokken zijn in het spel. Ik zitten acht teams die ook kans maken. Daar horen wij bij kom gewoon het liefst veel aan de bal.'' Ogenschijnlijk moeiteloos in tegreerde hij bij Barcelona, één van de grootste clubs ter wereld. De stad, de druk van de media, zijn vaste rol in het elftal: het ging allemaal haast smooth. Waar spelers zoals Donny van de Beek, Hakim Ziyech en eerder Mem phis Depay aanpassingsproble men hadden in het buitenland, rolde de opmars van De Jong soe- peltjes door. ,,Het goede moment om naar het buitenland te gaan is voor iedereen verschillend. De ene speler is op zijn achttiende klaar, de ander op zijn 27ste. Vaak zie je wel dat het tweede jaar makkelijker is, en beter. Dat was bij mij ook zo. Barcelona betaalde iets van 80 miljoen voor me, dan kijken mensen wel naar je, met bepaalde verwachtingen. Je voelt wel wat druk. Maar ik ga er niet anders door spelen, of me anders gedragen.'' Verandert er na twee seizoe nen Barcelona ook niets aan je status ten opzichte van Messi? In de zin dat je wat minder ne derig wordt dan in het begin? ,,Rond een oefenwedstrijd tegen Arsenal heb ik hem voor het eerst ontmoet. Hij kwam wat later binnen, omdat hij toen de Copa America had gespeeld. Ik weet niet meer of hij zijn naam zei, en dat was ook niet nodig natuur lijk. Ik zei in elk geval wel mijn naam. Maar ik moet zeggen dat ik tegen Messi sowieso wel nederig ben, ook nu nog. Hij is gewoon de beste speler ooit. Hij heeft zó veel status. Het is ook wel logisch dat als je in dezelfde positie op het veld staat, en je kunt kiezen tussen twee spelers, dat je de bal altijd naar Messi speelt.'' La chend: ,,Als je dat niet zou doen, zou je best wel dom zijn.'' ,,Voor mijn gevoel is hij nu heel gelukkig bij Barcelona, althans zo ziet hij eruit. Ik hoop dat hij blijft, want dat zou ons erg hel pen, hij is nog steeds veruit onze beste speler. In de kleedkamer gaan we heel normaal met elkaar om. Maar ik app niet met Messi om te vragen of hij blijft. Dat is echt aan hem. Toen ik twaalf was, was hij al de beste van de wereld hè, toen won hij al de gouden bal. Dan is het fantas tisch als je jaren later met hem kunt samenspelen. Ja, ik realiseer me wel heel goed dat ik met Messi speel. Toch meer dan met andere jongens.'' Toch gaat het ook vaak over De Jong zelf. In de Spaanse media, maar vooral ook in Nederland, waar de naam 'Frenkie' steevast goed is voor duizenden clicks. ,,Dat is ook wel typisch voetbal hè, en in Spanje is dat allemaal nog wel iets extremer. Je hebt daar ook voetbalprogramma's die echt 24/7 uitzenden. Dus dan roepen ze ook maar wat. Ik zie weleens dingen voorbij komen als ik het voetbalnieuws volg, maar ik zoek het niet op.'' Deze zomer kijkt Nederland nadrukkelijk naar hem, als één van de blikvangers van Oranje. Dat de verwachtingen rond de ploeg niet heel hooggespannen zijn, snapt de voetballer wel. ,,Als je naar een toernooi gaat, moet je altijd voor de winst gaan, anders kun je net zo goed niet meedoen. Maar ik denk wel dat Frankrijk de grote favoriet is, qua selectie. Daarachter zitten denk ik acht teams die ook kans ma ken. Daar horen wij denk ik bij. Zegt iedereen dat? Nee, dat heb ben we niet bewust zo afgespro ken met elkaar, hoor. Ik denk dat iedereen dat echt zo voelt.'' woensdag 9jura|>2021 GO Het EK is dit keer in eigen land, met als gevolg overvolle 'Oranjecampings' vlakbij huis. Het is een paar weken een uitbundig feest in Nederland, totdat Oranje in de halve finale onverwacht wordt uitgescha keld door Italië, dat de strafschoppen veel beter neemt. kan ik ook op een EK staan' Na je eerste jaar bij Barcelona was je kritisch op jezelf. In een interview in Trouw gaf je jezelf een 6,5. Hoe zie je dat nu? Hooguit een puntje hoger, in persoonlijk opzicht. Je rendement is wel wat om hoog gegaan. Precies zoals Koeman dat ook van je eiste. 'i:' f Frenkie de Jong behoudt het overzicht tegen Letland FOTO PRO SHOTS NiSMM - De Jong Hoe was het om van dichtbij mee te maken hoe hij op bloeide dit seizoen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 53