EK VOETBAL Frenkie de Jong laat zich nooit gek maken, ook niet na een bewogen seizoen Oranjegekte slaat over Frenkie de Jong (24) staat aan de vooravond van zijn eerste eindtoernooi met Oranje. Nuchter als altijd vertelt de middenvelder over heden en verleden, behalve dan als het over Lionel Messi gaat ,,Ik ga hem niet appen om te vragen of hij blijft.'' w Mijn vader praat meer met mensen dan dat hij boetes uitdeelt het altijd reëel om zelf een groot toernooi mee te maken. Ik was een jaar of twaalf toen, je kunt dat nog helemaal niet weten, maar ik heb dat wel altijd zo ge voeld: ik kan daar ook ooit staan.'' Frenkie de Jong uit Arkel heeft een bescheiden, klassiek Neder landse achtergrond. Een dorps jongen uit een modaal gezin met twee kinderen. Zijn broertje speelt nog vrolijk bij de ama teurs, zijn vader John is parkeer wachter in Delft. Qua waarde ring en glorie is die baan zo on geveer het tegenovergestelde van wat een moderne voetballer alle maal meemaakt. ,,Maar mijn va der vindt zijn vak helemaal ge weldig", zegt De Jong. ,,Hij komt veel buiten, fietst veel, kent ie dereen. Hij is volgens mij meer met de mensen aan het praten dan dat hij boetes uitdeelt.'' Doorbraak De weg naar De Jongs eerste grote eindtoernooi was betrekke lijk lang. Het gemiste WK van 2018 voltrok zich kort voor zijn definitieve doorbraak als inter national. Toen het nieuwe Oranje zich onder bondscoach Ronald Koeman eindelijk weer eens kwalificeerde, werd het EK door corona een jaar uitgesteld. „Ik voel mezelf niet meer zo jong, ik heb althans niet het ge voel dat ik net kom kijken", aldus De Jong. „Maar zo'n eerste toer nooi is speciaal natuurlijk. Ik kijk er erg naar uit. Met de jongens die op het WK van 2014 hebben gespeeld, heb je het erover. Ook over de waarde van toernooi- ervaring. Je merkt dat nu de com petities afgelopen zijn, dat het meer begint te leven bij de men sen. Die reclames op televisie, daar merk je het al aan. Zolang ik zelf niet in zo'n spotje zit, vind ik dat mooi." Het WK van 2014 keek hij thuis in Arkel, met vrienden oor iemand die nogal vaak wordt overladen met superlatieven, praat Frenkie de Jong zelf erg weinig in de overtreffende trap. Integendeel zelfs. Als je er specifiek op gaat letten, wordt het grappig. In grofweg een uurtje in de tuin van het Cascade Resort in Lagos, Portugal, tellen we twaalf keer de woorden 'redelijk' of 'wel oké'. En die ene keer dat De Jong het woord 'fantastisch' gebruikt, heeft hij het over Lionel Messi. Het gesprek is ongeveer halver wege, wanneer het kort gaat over De Jongs eigen rol bij het Neder lands elftal, specifiek op het EK. ,,Als ik mijn niveau haal, speel ik normaal gesproken wel, denk ik'', zegt De Jong, achteloos haast. Alsof hier niet de beste en popu lairste voetballer van Nederland spreekt, maar gewoon één van de velen. Het is geen valse bescheiden heid. Frenkie de Jong redeneert echt zo, vertelde zijn zaakwaar nemer en vriend Ali Dursun on langs nog. Altijd kalm, analytisch en evenwichtig. De Jong is zelf bewust, maar zelfkritisch. Hij re lativeert makkelijk, waardoor de hysterie om hem heen nooit echt vat op hem lijkt te krijgen. „Fren kie is gewoon niet gek te maken'', zegt Dursun. Doordat op zijn gezicht een glimlach gebeiteld lijkt te zitten, krijg je soms de indruk dat de voetballer fladderend door het leven gaat. Een misverstand, zeg gen de mensen die hem goed kennen. De Jong was al heel jong overtuigd van zijn talent en zijn eigen ambities. ,,Naar het WK van 2014 keek ik nog thuis, met vrienden en familie'', vertelt De Jong. ,,Vanaf een bepaalde leef tijd heb ik best vaak gedacht: dat wil ik ook. Voor mijn gevoel was Vaste prik inmiddels op grote toernooien: we reizen Oranje massaal achterna en anders vol gen we het gezamenlijk thuis of in de kroeg. Ook het bedrijfsleven begint de waarde van het Nederlands elftal feilloos te onderkennen, met een stortvloed aan oranje in reclames. Een sportief succes wordt dit EK niet (kwartfinale). Frenkie de Jong over het werk van zijn vader, die parkeerwachter is Sjoerd Mossou

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 52