jaren eindelijk weer omarmd, maar er valt nog een wereld te winnen Straten overwoog het eerst in te zetten op de jonge Ajacied Anwar El Ghazi. En in 2015 werd het nieuwe witte uitshirt nog officieel gepresen teerd door Gregory van der Wiel, één van de weinige Nederlanders die destijds bij een Europese top club (Paris Saint-Germain) speelde. Het lag niet aan Van der Wiel persoonlijk natuurlijk, maar zel den werd een tenue slechter ver kocht dan dat. De ontwerpers van Nike bedachten in die jaren ook nog een thuisshirt met blauwe de tails en blauwe kousen. Best mooi, maar als je de foto's nu terugziet, roept het tenue direct associaties op met mislukking. Status Het zegt alles over de status die het Nederlands elftal destijds had. Bij fans, maar ook als het ging om de (internationale) marketing- waarde van individuele spelers. De media-afdeling van de KNVB was destijds nog niet zo vooruitstre vend als nu, maar het was domweg onmogelijk geweest om dat Oranje te pimpen met The New Wave achtige fratsen op sociale media. Slechts nederigheid paste. Dat veranderde allemaal pas echt bij de entree van Ronald Koe- rona juist als een wat zielloos ge heel. Er zit straks publiek in de sta dions, maar van fanpleinen en door elkaar krioelende supporters- groepen zal geen sprake zijn. En ook het sportieve optimisme dat onder Koeman hevig opleefde, is inmiddels flink geluwd. Bonds coach Frank de Boer wordt voort durend met scepsis en achterdocht bekeken. Boegbeeld, bruggenbou wer en ideale schoonzoon Virgil van Dijk ontbreekt bovendien. En een reeks van maatschappelijke discussies kroop in het afgelopen jaar onder de huid van het Neder lands elftal, van Black Lives Matter tot gedoe over vaccinaties. Voormalig knuffelvoetballer Ge- orginio Wijnaldum riep felle reac ties op toen hij onlangs in een spa gaat belandde tussen het WK in Qatar en racisme, op een perscon ferentie in Zeist. Bij mister perfect Matthijs de Ligt laaide vorige week even een stormpje op toen bleek dat hij zich niet wilde laten vacci neren - en later toch weer wel. En dan vergiste De Boer zich ook nog knullig in wat feiten: voor veel mensen de zoveelste bevestiging dat hij ongeschikt is als bonds coach. Maar heus niet alles is negatief, zeven jaar na het laatste eindtoer- nooi van Nederland. Succes van Oranje kan het maatschappelijke chagrijn ook weer razendsnel wegspoelen, juist nu de wereld weer een klein beetje open gaat. Nederland snakt naar wat vrolijk heid en de voetbalzomer kan daar enorm bij helpen. Vanaf komende week worden de barbecues aange stoken, de flatscreens geïnstalleerd en de oranje vlaggetjes opgehan gen. Fris elan Dit Oranje heeft het óók in zich om heel snel weer innig omarmd te worden. Spelers zoals Frenkie de Jong, Matthijs de Ligt, Georgi- nio Wijnaldum en Memphis De- pay zijn bij de jeugd nog altijd ra zend populair. In het jongens- boekverhaal van Wout Weghorst schuilt vermoedelijk nog een prachtig, onverwacht hoofdstuk. Jonge honden zoals Cody Gakpo en Jurriën Timber zorgen haast vanzelf voor fris elan. Sowieso maken veel internatio nals hun eerste grote toernooi mee: van verzadiging of luiheid zal beslist geen sprake zijn. De loting van Oranje biedt óók perspectief: met een beetje geluk kom je pas in de halve finale een topfavoriet te gen. Het zal beslist niet vanzelf gaan, maar Nederland is er klaar voor om eindelijk weer echt van Oranje te houden. man in februari 2018. Niet alleen door de nieuwe bondscoach zelf, maar ook door een cruciale wisse ling van de wacht in de spelers groep van Oranje. De oude garde met spelers zoals Wesley Sneijder, Robin van Persie en Arjen Robben zwaaide defini tief af. Jonge talenten zoals Frenkie de Jong en Matthijs de Ligt braken synchroon door, terwijl Virgil van Dijk, Memphis Depay en Georgi- nio Wijnaldum uitgroeiden tot volwassen Europese topspelers. Ook de randzaken hielpen mee in de beeldvorming: Oranje ver huisde naar een nederiger thuis basis in Zeist, gespeend van gla mour, ver weg van het sjieke Huis ter Duin. Toen het Nederlands elftal prompt presteerde in de nieuwe Nations League, onder andere te gen de toplanden Duitsland en Frankrijk, brak eindelijk een nieuwe lente door. Virgil van Dijk hoefde alleen maar een spelers tunnel uit te lopen met zijn stoere kop, of bij Nike kon je bij wijze van spreken de kassa's horen rinkelen. Huisdesigner Floor Wesseling van de KNVB hoefde niet meer lang na te denken welke blikvangers hij op de digitale wedstrijdposters moest posteren: er was plots keuze ge noeg. Toen aanvoerder Van Dijk voor een interland tegen Frankrijk ook nog liefdevol een jasje om de schouders legde van een bihhe- S Veel internationals maken hun eerste grote toernooi mee. Er kan geen sprake zijn van verzadiging rend mascottemeisje, was de om mekeer voltooid. Nederland hield eindelijk weer onvoorwaardelijk van Oranje. Jammer maar helaas: grofweg twee jaar later is dat sentiment wel een beetje bekoeld. Een flitsende openingwedstrijd tegen Oekraïne kan op 13 juni alles weer verande ren, maar het lijntje tussen haat en liefde is nog aan de dunne kant. Het vertrouwen in het Nederlands elftal, zo blijkt uit de meeste polls, is lang niet zo groot als bij veel eer dere toernooien. Het publiek leeft vooral sceptisch toe naar het ko mende EK. In dat kader is het typerend dat een daverende Oranje-hit nog altijd uitblijft dit voorjaar. Volkszanger Danny Lukassen waagde een poging met 'tHuis van Oranje. Er dook een nummertje op dat Allez,Allez, Allez heet, maar de kans is groot dat we straks de meezingers van Wolter Kroes en André Hazes weer moeten afstoffen. Het uitgestelde, surrogaat ogende EK helpt ook niet echt mee in de beleving. Een toernooi dat ooit bedacht is als een soort ver broederingsfeest tussen diverse Europese landen, uitgespreid over twaalf speelsteden, voelt door co- woensdag 9 juni 2021 We zien dat de straten in Nederland zelf ook oranje kleuren. Dat is nieuw. Veel fans trek ken naar Zweden, waar we stranden in de halve finale. M Het Nederlands elftal staat klaar voor het duel met Letland in maart van dit jaar. foto pim ras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 51