De Boer doet eindexamen CO efikie je .shiR- 'dit EK VOETBAL Het Nederlands elftal wordt na een aantal moeizame Hype Zeven jaar moest Nederland wachten op een eindtoernooi van het Nederlands elftal. Het leidde tot bijtend cynisme, opgebloeide liefde en alles daar tussenin. Eindelijk houden we weer van Oranje. Al is het lijntje nog dun. '&0ttj» COLUMN HUGO BORST Volgens mij moet je het zo zien: de wed strijden tegen Oekraïne, Oostenrijk en Noord-Macedonië zijn vriendschappe lijke potjes. En mocht het Nederlands elftal daarna nog een achtste of zelfs een kwartfinale spelen: leuk, maar onthoud: óók vriendschappe lijke potjes. Wel heel serieuze, zinvolle vriend schappelijke potjes. Laat ik het duidelijk uitleggen. We wonnen het EK al eens. In dat schubbenshirt. 33 jaar geleden was dat. De Staatsloterij refereert er in een sterke, leuke commercial aan. Sindsdien zijn er ver woede pogingen gedaan dat kunstje te herhalen. In 1992 hoorde Oranje het EK te winnen; in 1996 ontplofte de selectie; in 2000 struikelden we weer eens over de penaltystip; in 2004 gaven we, ten onrechte, alleen Dickie (Advocaat) de schuld van een collectief falen; in 2008 stierf Oranje in schoonheid; de laatste keer, in 2012, werd het een fiasco. Weggegooide jaren. Allemaal vergeefse inspanningen. geen Argentinië, Italië, Frankrijk, Spanje of Enge land. Zelfs Uruguay is een slagje groter. Een natie heeft cultuurhistorisch pas bestaansrecht na het winnen van een wereldkampioenschap voetbal. Ach, wat waren we dicht bij. In 2010 nog het meest, Laat ik het maar in 1978 en 1974 had voorzichtig het ook zo maar kunnen gebeuren. Wij Nederlanders ver- bondscoach ^enzoW^dritd ook. We zijn klein maar heeft nog dapper, we hechten waarde aan de esthetiek van het geen mdmk spel, we hebben de voet- gemaakt balgeschiedenis veranderd, we zijn pioniers geweest. In 2030 is het 100 jaar gele den dat het eerste officiële wereldkampioen schap werd gespeeld. De laatste 50 jaar deden wij er qua voetbal toe. Van Johan Cruijff tot en met Memphis, van Michels tot en met Van Gaal. Hoogste tijd dat we die prijs gaan ophalen. Des noods in Qatar. Maar mogen we wel meedoen over anderhalf jaar? Ik bedoel, je moet je wel zien te plaatsen. In de kwalificatiereeks struikelden we al meteen over Turkije. Laat ik het voorzichtig stellen: bondscoach Frank de Boer heeft nog geen indruk gemaakt. Ik weet dat zijn contract bij de KNVB doorloopt, maar voor mij doet hij de komende maand eindexamen. Met zesjes wordt geen ge noegen genomen. Was ik zijn baas, met het oog op het WK in 2022, dan zouden mijn eisen nu zijn: 1) op karakter/lelijk de EK-finale halen of 2) met spannend, goed voetbal en meesterzetten vanaf de kant tot en met de kwartfinale reiken. Als deze bondscoach aan een van die twee eisen voldoet dan vertrouwen we de boel nog en mag hij zijn klus afma ken. Zo niet, dan gaat Frank 1 zijn tweelingbroer maar lekker helpen als ambassa deur van organisator Qatar. \ÏIUM ml Colofon e jaarlijkse fandag in Zeist was er on langs weer eentje op afstand. Als supporter kon je de openbare training al leen via YouTube volgen, de spe lers deelden 'digitale handteke ningen' uit en de zogenoemde Q&A verliep in zijn geheel via In- stagram. Je doet er weinig aan in corona- tijd, maar vlak voor het EK bleef een echte omarming van het pu bliek opnieuw achterwege. Zon dag speelde het Nederlands elftal nog voor 7500 hongerige toe schouwers tegen Georgië in de Grolsch Veste, maar nooit was de afstand tussen Oranje en zijn ach terban zo groot als nu. In letterlijke zin dan, want de ja ren tussen grofweg 2015 en 2018 waren nog veel kouder en killer. Deze zomer is het Nederlands elf tal tenminste eindelijk weer pre sent op een groot eindtoernooi, de juichcapes en de hollandicons lig gen weer in de schappen, het bier ligt koud in de koelkast in de tuin- schuur. Maar in hoeverre houdt Nederland - indachtig de klassie ker van André Hazes - nu eigenlijk weer echt van Oranje? Dat is lastig meetbaar natuurlijk, maar helder is dat de zwaar be proefde liefde voorzichtig weer een beetje opleeft. De donkerste Ui jaren zijn voorbij, een EK-zomer maakt altijd nieuwe hoop en verse verwachting los. Als de lockdown straks nog wat verder wordt losge laten, en de Johan Cruijff Arena is toch nog aardig gevuld voor de eerste groepsduels, bloeit de oranjegekte ongetwijfeld weer vij snel op. Dit Nederlands elftal heeft een aantal frisse gezichten bovendien. Deze generatie spelers heeft alles nog te winnen en te bereiken - en dat is weleens anders geweest. Toen Oranje een paar maanden na het bronzen WK van 2014 finaal ineenstortte, eerst onder Guus Hiddink en later onder Danny Blind, daalde de populariteit van het Nederlands elftal tot histori sche diepte. Uiteraard door de be roerde prestaties, maar óók door het aanzien van een wat grijze ver zameling voetballers. Typerend: kledingsponsor Nike had destijds geen idee meer wie het tot zijn boegbeeld van de nieuwe generatie moest gaan kronen. Wesley Sneijder had zijn beste jaren al gehad. Kevin Stroot- man was als speler te degelijk om écht een gezicht van het flitsende Amerikaanse merk te worden. Dus toen Nike een nieuwe cam pagne rond Oranje wilde uitrollen, woensdag 9 juni 2021 GO Er is sprake van een groot misverstand. Kijk, we zijn geen Brazilië of Duitsland. Ook Hoewel Nederland in de jaren 70 twee keer de WK-finale haalde, ontstond de échte Oranje-gekte pas in 1988. Een impressie aan de hand van de EK's vanaf dat jaar. Het begin van de Oranje-hype. Massaal gaan we naar Duitsland. Na de triomf is er een onvergete lijke huldiging. inmi Aan deze bijlage werkten mee: Martijn van Beeten, Pim Bijl, Martijn Cogenbach, Peter van Duyl, Mikos Gouka, Sjoerd Mossou, Lars Omloo, Pim Ras, Maarten Wijffels De bijlage is een uitgave van ADR Nieuwsmedia. Directeur journalistiek: Erik van Gruijthuijsen Zakelijk directeur: Bart Verkade DPG Media B.V. We houden weer (een beetje) van Oranje Sjoerd Mossou Frenkie de Jong is populair bij de fans van Oranje. fotos pim ras Nieuwelingen zoals Jurriën Timber, hier in actie tegen Schotland, zorgen voor fris elan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 50