Hoe een kapotte leiding tot run op 1200 prikken leidt De coronadeken is van het land afgetrokken 4 CORONA NA DE CRISIS In appgoepen ging het opeens viral. Er stond 700 man buiten Maaike Schaap, manager vaccina ties bij de GGD regio Utrecht, wil maandag rond 12.30 uur nét in een overleg gaan in het ASR-gebouw in Rijnsweerd in Utrecht, als ze bericht krijgt van een noodsituatie op de priklocatie in Nieuwegein. Een waterleiding is gesprongen op het dak en het water komt 'flink' naar beneden. ,,Het water kwam ook op de vloer waar we vaccine ren, waar kabels liggen en stroom loopt." Een locatiecoördinator in Nieu- wegein besluit daarom in overleg dat het te gevaarlijk is om in het pand te blijven. De stroom moet eraf en het gebouw moet worden ontruimd. ,,Met de mensen op kantoor hebben we de koppen bij elkaar gestoken: wat is nu het be langrijkst? De gasten met een af spraak moeten worden geïnfor meerd en omgeboekt, bijvoor beeld." De koelkasten met de vaccins blijven dicht, maar twaalfhonderd Janssen-vaccins liggen langzaam te ontdooien. Om 14.30 uur is de waterleiding weer gerepareerd en kan er worden opgeruimd. Dan wordt ook de temperatuur van de koelkast uitgelezen. ,,We zagen een hele lichte stijging in temperatuur. Dat betekent het RIVM bellen. Een speciaal team geeft dan advies." Ondertussen zitten Schaap en haar team midden in een 'adrena line rush'. Is alles wel veilig? Heb ben ze het goed geregeld? En wat gaat het RIVM zeggen? Alle vac cins weggooien, het prikken op pakken als normaal of moet mis schien alles vandaag nog op? Rond 17.00 uur komt het verlos sende woord: de vaccins mogen nog maar worden weggeprikt tot 01.00 uur. ,,We hebben eigenlijk geen moment getwijfeld; we wil den zo veel mogelijk mensen vac cineren. Toen ging het erom span nen of we dit konden organiseren. We hebben alle lijnen uitgezet: kunnen en mogen we dit doen? Wat zegt de landelijke GGD?" Die geeft groen licht om zo veel mogelijk mensen met de ont dooide vaccins te vaccineren, on danks dat er normaal gesproken een leeftijdscriterium geldt voor Janssen. ,,Het mocht. Waarom weet ik niet, dat hebben ze niet uitgelegd. Ik zag een appje van Hugo de Jonge: 'Nood breekt wet.' Dat zal het wel geweest zijn." ,,We hebben alles op alles gezet. Werknemers die al de hele dag op een andere locatie hadden gestaan, die vrij waren, die normaal op kantoor werken, meldden zich om te komen helpen. Uiteindelijk stond er honderd man personeel. Ik krijg kippenvel als ik het vertel", zegt Schaap. Eerst worden het eigen perso neel en de kwetsbare groepen op geroepen, maar die zijn bijna alle maal al gevaccineerd. Daarna wordt de Veiligheidsregio gebeld; willen jullie? Uiteindelijk werden uit het eigen personeel en de Vei ligheidsregio 350 mensen geprikt. ,,Ondertussen ging het ineens vi ral in allerlei appgroepen. Er kwa men honderden mensen, voorna melijk jongeren, naar Nieuwegein. Er stond zevenhonderd man bui ten." Schaap is trots wat ze hebben bereikt maandag. ,,Er is met zo veel snelheid gewerkt, op de top vijftig prikken per uur.'' Schaap hoopt dat Hugo de Jonge nu inziet dat er wél doorgeprikt moet worden met Janssen. ,,Jonge- ren willen deze zomer naar festi vals en op vakantie. En hoe meer vaccins, hoe eerder iedereen is ge prikt en dat echt kan doen." De inhaalzorg komt op losse schroeven doordat een meerderheid van de zorgmede- werkers kampt met fysieke en mentale klachten. Verpleegkundigen en Verzorgenden Nederland noemt het 'onrealistisch' om nog dit jaar de 140.000 uitgestelde operaties uit te voeren. ,,De kans dat Oranje het EK wint is groter." Een ruime meerderheid van de zorgmedewerkers (60 procent) geeft aan dat zij nog met één of meer klachten kampt. Van de zorgprofessionals tobt 54 procent sinds corona zelfs met drie of meer klachten. Dat blijkt uit een enquête van Verpleegkundigen en Verzorgenden Nederland (V&VN) en de Federatie Medisch Specialisten onder zevenduizend medewerkers, zoals verpleegkun digen en verzorgenden, medisch specialisten, seh-artsen, anesthe- siemedewerkers en huisartsen. Voorzitter van V&VN en tot voor kort adviseur van het kabi net, Bianca Buurman: ,,Met deze uitkomsten over uitgeput zorg- personeel, is het onrealistisch om in 2021 de 140.000 operaties uit te voeren.'' Zij krijgt bijval van Peter Paul van Benthem, voorzitter van de Federatie Medisch Specialisten: ,,De resultaten zijn verontrustend. Zeker in het licht van de enorme berg inhaalzorg die op ons wacht. De patiënten die moesten wach ten hebben ook recht op uitge ruste, gemotiveerde zorgprofessi onals.'' Door corona hebben specialis ten niet het werk kunnen doen dat zij normaal doen. Van Bent- hem: ,,Daarnaast zijn er 1,4 mil joen minder verwijzingen ge weest, zo zijn er bijvoorbeeld veel minder melanomen geconsta teerd. Die mensen hebben een vlekje op hun arm, maar denken mogelijk: ze zullen het wel druk hebben. Straks komen zij het zie kenhuis binnen in een verder ge vorderd stadium van de ziekte. Ook dat zal beslag leggen op de ca paciteit.'' IN QUARANTAINE DAG 452 Eerst hadden ze het te druk, toen regende het, daarna werd het te koud, toen kreeg een van hen corona. Een jaar lang hebben we op de schilders moeten wachten. Maar nu zijn ze er. Hun verschijnen past helemaal in het nieuwe leven dat begint. Kent u dat, dat je in een weiland een stuk ver roest golfplaat van het gras optilt? Er onder krioelt het van het leven. Pre cies zo hebben we nu de coronadeken van het land afgetrokken. De terras sen lopen vol, in de winkelstraten is het alweer bijna als vanouds. Mond kapjes? Misschien woon ik in een aty pische buurt, maar hier zijn ze al bijna niet meer te zien. Terwijl, ik wil niet zeuren hoor, iedereen onder de 45 in dit land nog niet eens zijn eer ste vaccinatie heeft gehaald. Maar goed. Ook hier pakken we het leven op en de schilders symbo liseren dat. Jammer genoeg kan ik mezelf nauwelijks horen denken. Een verdieping lager staat er een de buitendeur te schuren. Geluid en trillingen gaan door merg en been. Als tegenwicht heb ik de radio nu knalhard gezet, maar ik ben niet ze ker of dat de juiste remedie is. Nu heb ik wel aparte stereo: links schuurge- luid, rechts een vioolconcert van Brahms. Maar in mijn hersens klinkt het vooral als meer lawaai. Toch moet ik niet klagen. Ik kijk al jaren naar die voordeur en denk dan: ik moet hem eigenlijk verven. Ik ben namelijk erg een type dat denkt dat ik dingen zelf ook wel kan. En soms zelfs beter. Ik pak hamers uit handen, duw mensen weg bij de afwasma chine, neem de regie op me. Mijn vrouw gaf me ooit een trui voor Sin- Ik kijk al jaren naar die voordeur en denk dan: ik moet hem eigenlijk verven terklaas met de tekst 'Laat mij het maar doen'. Ze lacht er tevreden bij, elke keer dat ik hem draag. Twee jaar terug heb ik dan dus ook de serre zelf geschil derd. Geschuurd, gegrondverfd, een laagje gebroken witte lak en nog een. Geen half werk. Vorige week zei een van de kleintjes: 'Kijk eens pap, ik kan er zo een heel vel aftrekken.' En dat deed ze ook. Een huis schil deren is een ambacht en ik ben blij dat er vakmensen voor mijn deur staan. Dat lawaai zit ik uit. Zonder ra dio, gewoon mono schuren. woensdag 9 juni 2021 GO Een gesprongen waterleiding zorgde ervoor dat twaalfhon derd Janssen-vaccins maandag avond in allerijl moesten worden weggeprikt. Na koortsachtig overleg, tientallen telefoontjes en appjes stonden er plots hón derden mensen in de rij in Nieu- wegein voor zo'n onverwachte, felbegeerde vaccinatie. Een re constructie. Indra Jager Nieuwegein - Maaike Schaap, manager GGD Jongeren zijn na een oproep snel naar de GGD-locatie in Nieuwe gein gekomen voor een inenting. foto hh/ginopress Personeel in zorg te moe om operaties in te halen Ellen van Gaalen Marcia Nieuwenhuis Utrecht Frank Poorthuis Frank Poorthuis schrijft dagelijks over het gezinsleven tijdens co rona. Reageren: frankpoorthuis@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4