JONG IN Driewegen Het Zeeuws Orkest brengt hulde aan Beethoven 10 Hoe is het om op te groeien in Zeeland? Waar houden jongeren zich mee bezig? We laten ze op deze plek aan het woord. Vandaag: Denise de Pree (17) uit Driewegen „Vooral met mijn opleiding tot verzorgende. Ik studeer drie dagen per week en ik loop twee dagen stage in Kapelle bij Cederhof. En soms spring ik bij op een terras en ik pas ook nog wel eens op." „Wandelen met vriendinnen, op een terrasje afspreken, of op stap met de brommer langs de zeedijk. Ik voetbal en paardrijden over de dijken vind ik ook leuk. Ik rijd dan op een Fries paard, samen met een vriendin. Mijn moeder en ik heb ben een dierenwei, daar zorgen we samen voor. We hebben nu jonge eendjes, kippen, een geitje, scha pen, konijnen en parelhoenders. ,,Nee, maar mijn moeder en ik houden van dieren. Een man die schuin tegenover ons woonde had een koeienweitje midden in het dorp. Toen hij ermee ging stop pen, vroeg mijn moeder of ze de grond kon overnemen en dat is ge lukt. We hebben er een omhei ning neergezet en houden er aller lei dieren. ,,Mijn moeder zegt wel eens 'wat ben je toch ontzettend actief, je bent altijd gevlogen'. Maar ik doe mijn werk met veel plezier, de ou- derenzorg is heel mooi en ook de andere dingen die ik doe, doe ik gewoon graag. Dat geeft energie." ,,Ik zou het heel fijn vinden hier ergens in de Zak van Zuid-Beve land ooit een eigen huis te hebben. Of een boerderijtje. Met plek voor honden en katten en misschien zelfs voor een eigen paard. Het kan een tijd duren maar wie weet komt er ooit wat vrij. Het hangt al lemaal ook af van wat mijn vriend wil. ,,Nee, ik heb nog geen vriend. Maar je overlegt later toch samen over wat je wilt. Ik zou het liefst hier in de polders blijven. Ik wil zeker niet naar het buitenland. Wonen in een drukke stad, zoals Goes, is ook niks voor mij." ,,Zeker wel, als ik kleren nodig heb, dan ga ik wel met een vrien din naar Rotterdam. Shoppen doe je maar af en toe. Verder is op zich alles hier. Het dorpshuis in Drie wegen, een winkeltje in Ove- zande." ,,Weer een keer naar een schuur- feest lijkt me wel weer leuk, of naar Kiekieris of naar de Badkui prace. Gewoon op pad naar een terras en wat gezelligheid, dat lijkt me wel weer leuk. ,,In het najaar begin ik met mijn volgende opleiding, een werk/ leerplek. Dan is het nog maar één dag naar school en verder lekker werken. Uit boeken leren, ligt me niet zo. Ik heb de afgelopen jaren keihard gewerkt en ik haal goede cijfers. Maar ik vind het ook ge woon leuker om echt met mensen te werken. Nu gaan de concertzaaldeuren weer open voor vijftig bezoekers. Het Zeeuws Orkest (HZO), brengt het komend weekend zes keer hulde aan Beethoven met zijn bekende vi oolconcert. Het concert was ge pland op de dag dat corona Neder land in zijn greep kreeg. De compo- sitie van Brahms is vervangen door de Sinfonietta van Poulenc. Het programma is een heerlijke mix van stijl, virtuositeit en muzi kaliteit. Violiste Lisa Jacobs, die in juli Zeeland een volwaardig Ka mermuziekfestival aanbiedt, so leert. Zij heeft een jeugdige, stra lende overdracht en boeit het pu bliek met meeslepend, virtuoze in terpretaties. Verloofde Had Ludwig van Beethoven iets met de viool? Nee, eigenlijk niet. Hij schreefkamermuziek waarmee hij vele componisten na hem zou inspireren, grote symfonieën en vijf pianoconcerten. Beethoven was in 1806 bezig met zijn vierde symfonie en strijkkwartetten. Ge suggereerd wordt dat Beethoven zich in dat jaar in het geheim ver loofde met Theresa von Brunswick en dat zij de inspiratiebron was voor het vioolconcert. Het is het enige vioolconcert dat Beethoven schreef, maar wel een juweel. Ka rakteristiek voor het concert is de belangrijke rol van het orkest, dat zelden tegenover de solist wordt geplaatst. Hij laat beiden schitteren en de samenspraak tussen solist en orkest is bijzonder. Lawaaierig Hoewel het vioolconcert een van de meest poëtische inspiraties is van C Beethoven heeft nooit geweten dat het concert een succes zou worden Beethoven, werd het niet meteen als een meesterwerk ervaren. Het publiek vond het af en toe lawaaie rig en te onsamenhangend. Net zo als in zijn vijfde symfonie zijn, als waarschuwende kloppen op de deur, paukenslagen te horen. Het motief keert vaak terug en roept emoties op. Het concert bewijst dat Beethoven zijn tijd wat betreft con structie en speciale samenklanken vér vooruit was. Beethoven heeft nooit geweten dat het concert een succesvol zou worden. Pas rond het midden van de negentiende eeuw begint dit concert aan een zegetocht. Is dit symbolisch? Misschien! Laten we hopen dat HZO het begin inluidt van een zegetocht van de muziek, die zoveel betekent voor mensen. Vrijdag, zaterdag en zondag in de Zeeuwse Concertzaal in Middel burg, het Scheldetheater in Terneu- zen en de Mythe in Goes aanvang 19.00 en 21.00 uur. WOENSDAG 9 JUNI 2021 GO 'Ooit een boerderijtje met een paard én een leuke vriend' Arie Westeneng Driewegen Waar hou je je mee bezig? En in je vrije tijd? Een flinke dierenwei zo te horen, hebben jullie een boerderij? Studeren, werken, sporten, stap pen, dieren verzorgen, je hebt veel energie? Denise de Pree Driewegen Geboren: 3 juni 2004 in Goes Woont met: Moeder Joke Goeree en broer Richard Huisdieren: Drie katten en twee honden School: Mbo opleiding Maat schappelijke Zorg en verzor gende IG Hobby's: Voetballen, paardrij den over dijken rond Driewe gen Bijbaantje: 2 stagedagen per week bij Cederhof Kapelle, verder soms oppassen of bijspringen op een terras Verliefd: Nee Waar droom je van? Denise de Pree uit Driewegen met bordercollie Fly (links) en heidewachtel Joey. foto johan van der heijden Je vriend? Vertel? Je gaat ook niet naar grote ste den buiten Zeeland? Wat heb je gemist de afgelopen tijd? Waar kijk je verder naar uit? MIDDELBURG Vorig jaar wilde men mondiaal Beethoven herdenken. Het Beet- hovenjaar, 250 jaar na de ge boorte van deze componist, kreeg echter een andere 'kroon'. Musici en muziekliefhebbers moesten het doen met een oor verdovende stilte. Een stilte die Beethoven ook ervoer in de tweede helft van zijn leven. - Jeanette Vergouwen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 42