9 Na een periode van heibel is het voortbestaan van ZB Planbureau zeker. De onderzoekers gaan verder onder de vleugels van de HZ. INTERVIEW JOHN DANE Even dreigde opheffing, zo groot was de ergernis van de provinciale poli tiek over het werk van ZB Planbureau. Na een reeks van onderzoeken en jaren vergaderen gaat vrijdag de kogel door de kerk. Dan besluiten de Staten dat de vijf wetenschappers die onderzoek doen naar het reilen en zeilen van Zeeland verhuizen van de ZB in Middelburg naar de HZ in Vlissingen. Directeur John Dane ontvangt ze met open ar men. ,,Ik heb me verre gehouden van de aanloop. Wij kwamen in beeld op het moment dat de Staten een ad vies wilden over hoe je tot een ro buuste inrichting kon komen van de onderzoeksfunctie van de pro vincie. Wat mij betreft lagen toen alle opties open. Ik had niet van te voren een mening over hoe het Onderzoekers van het planbureau komen in een omgeving waar integriteit gewaarborgd is zou moeten. Pas toen bureau Kwink/Proof adviseerde om de onderzoeksfunctie onder te bren gen bij een kennisinstelling, ben ik serieus in gesprek gegaan met di recteur Perry Moree van de Zeeuwse Bibliotheek. Ik zie het als een verrijking van wat wij doen. Wij zijn geen ouderwetse hoge- school meer. Bij ons zijn onder wijs en onderzoek twee kanten van dezelfde medaille. Wij hebben al het Kenniscentrum Kusttoe risme in huis en onder andere ook een lectoraat Data Science. Daar past een Kenniscentrum Sociaal Maatschappelijke Vraagstukken, zoals nu even onze werktitel is, prima bij. De medewerkers van het planbureau en die van ons kunnen elkaar versterken, waar door je een klimaat krijgt waarbij onderzoek naar een steeds hoger plan wordt gebracht." ,,Die vraag had ik wel verwacht. Om te beginnen twijfel ik er niet aan dat de onderzoekers integer zijn. Daar komt bij dat ze bij ons gebruikmaken van een systeem van integriteitscodes. We trekken samen op met collegahogescholen Avans, Fontys en de Breda Univer sity of Applied Sciences om die te bewaken. Wij conformeren ons aan de gedragscode van weten schappelijke integriteit en die schrijft ook een aantal zorgplich ten voor. Daar wordt toezicht op gehouden. Dat geldt niet alleen straks voor het planbureau, dat geldt voor al onze onderzoeks groepen. Dus de onderzoekers van het planbureau komen in een om geving waar dit soort zaken zijn geborgd. Niet voor niets hebben wij een flinke track record als het gaat om wetenschappelijk prak tijkgericht onderzoek. Zonder uit zondering krijgen we onze onder zoeksgroepen gefinancierd via de grote nationale en internationale subsidieverstrekkers." ,,Zonder goede wetenschappelijk gegevens kun je geen beleid for- muleren. Dat is de afgelopen vier jaar wel duidelijk geworden, toen we ineens te maken kregen met fake news en alternativefacts. Daar door is het nog belangrijker ge worden om robuuste en objec tieve data tot je beschikking te hebben. Ik vind het een meer waarde voor de HZ dat de provin cie hier haar onderzoeksfunctie onderbrengt. De opdrachten zul- len in eerste instantie uit de abdij komen, maar ook andere partijen kunnen er gebruik van maken en dan ook op economische vraag stukken." ,,We hebben van de provincie ook de vraag gekregen om te kijken of in Zeeland een data-alliantie kan worden gevormd. Dat is geen nieuwe organisatie, maar het is een samenwerkingsverband waarbij verschillende partijen hun data koppelen. Je kunt dan denken aan de HZ, University College Roosevelt, de ZB, het Centraal Bureau voor de Statis tiek. We gaan zeker kijken in Lim burg en Friesland, waar dat al ge beurt." ,,De bedoeling is dat de medewer kers van de ZB voor i juli overko men naar de HZ. Daarnaast heb je het traject van de data-alliantie. Daarvoor nemen wij het voor touw. We gaan partners benade ren en in andere regio's kijken. Dan volgt een voorstel voor een opzet en een uitwerking. Dat moet er over drie maanden lig gen." woensdag 9 juni 2021 HZ-directeur is blij met komst van onderzoekers Ernst Jan Rozendaal Vlissingen Een aantal politici vindt dat het planbureau niet objectief is en feiten en meningen door elkaar husselt. Als de wetenschappers verhuizen van de ZB naar de HZ, wordt daarmee dan een pro bleem opgelost? -John Dane, directeur HZ In 2017 ontstond veel rumoer door een fout in het onderzoek De Staat van Zeeland. Voor een aantal politieke partijen die al langer kritiek hadden op het planbureau was dat de druppel die de emmer deed overlopen. Is de verhuizing een garantie dat zo'n fout nooit meer wordt ge maakt? Waarom is zo'n onderzoeksfunc- tie zo belangrijk voor de politiek? Directeur John Dane van de HZ is blij met de komst van de onderzoekers van het planbu reau. FOTO HZ UNIVERSITY OF APPLIED SCIENCE En het wordt nog groter toch? Wat is het tijdpad?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 41