4,5 ton voor culturele projecten Zeeland is kampioen zonnepanelen Rouw en melancholie na 1530/32 8 ZEELAND Samenwerking is eis voor geld uit nieuw fonds Samen in Zee Boerderij en vier kerken krijgen geld voor renovatie Een ander verdienmodel proberen? Samenwerken binnen of buiten de culturele sector? Professionals de zekerheid van een baan geven en vrijwilligers betrokken houden? Dan biedt de regeling Samen in Zee mogelijk uitkomst. Van 11 juni tot en met 23 juli kan minimaal 5000 en maximaal 50.000 euro worden aangevraagd voor een project. In het fonds zit geld van het ministe rie, de provincie en de gemeenten. ,,Ik ben hier heel blij mee", zegt ge- De ene gemeente doet een vast bedrag, de andere een paar euro per inwoner deputeerde Anita Pijpelink (PvdA, cultuur). ,,In Zeeland is cultuur al snel bovenlokaal. De vraag is dan of gemeenten hun taak zien. Dit geza menlijke fonds is een erkenning dat we met zijn allen de culturele infra structuur in stand moeten houden. De ene gemeente doet een vast be drag, de andere een paar euro per inwoner, dat verschilt. In een en kele gemeente moet het besluit of ficieel nog genomen worden, maar ook daar zie het er goed uit. Dus vandaar de naam, Samen in Zee." Het is niet zomaar coronasteun. Eerder gaven provincie en gemeen ten al aan dat daar voorwaarden aan zijn verbonden. De sector moet 'wendbaar en weerbaar' zijn, dus de projecten moeten organisaties ver sterken. Samenwerking is daarbij een eis. Dat kan met andere cultu rele organisaties of met bijvoor beeld horeca of toerisme. Een onaf hankelijke commissie gaat de aan vragen beoordelen. Meer informa tie is te vinden op de site van pro vincie: zeeland.nl De familie Groenendijk in Goes zorgde voor de 50.000ste Zeeuwse registratie van zonnepanelen. Dat was reden voor netbeheerder Endu- ris om gisteren het gezin persoonlijk te feliciteren. Martin Martens, ma nager energietransitie bij Enduris, kwam langs met bloemen en taart. De zonnepanelen van bewoners en bedrijven in Zeeland zijn inmid dels goed voor maximaal 450 mega watt aan vermogen. Met de panelen kan het elektriciteitsverbruik van 122.000 huishoudens CO2-neutraal worden gemaakt. De gemeente Terneuzen heeft de meeste huishoudens met zonnepa nelen: 6139. Maar Vlissingen, met een stuk minder inwoners, doet er nauwelijks voor onder, met 6025 aansluitingen. Middelburg telt 5202 geregistreerde zonnepaneelinstalla ties, Goes 5091 en Schouwen-Duive- land 4986. Vier Zeeuwse kerken en een boer derij krijgen in totaal bijna 1,8 mil joen euro voor restauratie van het Rijk en de provincie. Het meeste geld - 750.000 euro - gaat naar boer derij De Grote Muiterij in Sint Maar tensdijk. De boerderij uit 1760 aan de Sint Annalandseweg in Sint Maartens dijk is ernstig vervallen. De nieuwe eigenaar heeft grote plannen. Na res tauratie komen er wooneenheden in de schuur. Ook zullen er in de toe komst streekproducten worden ver kocht. De overige restauratieprojec ten zijn de Grote of Maria Magdale- nakerk in Goes (257.760 euro), het Vollebregtorgel in de Opstandings- kerk in Wissenkerke (114.803 euro), de toren van de Geerteskerk in Kloe- tinge (426.072 euro) en het kerkge bouw van de Hervormde Kerk in Stavenisse (232.844 euro). Het is toeval dat er relatief veel kerken in de prijzen zijn gevallen, zegt gedeputeerde Anita Pijpelink. ,,Het pakt nu zo uit." De helft van de restauratiesubsidie komt uit Den Haag, de andere helft is er in Middel burg bij gelegd. SPOREN IN DE DELTA Dit jaar vindt de 600-jarige herdenking plaats van de Tweede Sint-Elisabeths- vloed, waardoor onder meer de Biesbosch ontstond. Ook in Zee land woedde deze stormvloed, maar de ingrijpendste watersnood was hier de Sint-Felixvloed van 5 november 1530. Als gevolg van deze ramp en een vervolgvloed op 2 november 1532 ontstond het Ver dronken Land van Zuid-Beveland, A Kort 1696. bleef Noord-Beveland 'drijven' tot een eerste herdijking in 1598, het land van Borssele tot 1616 en Sint- Philipsland zelfs tot 1645. De Middelburgse historicus Le- vien de Bree (1912-1977) is vooral bekend van zijn werk over de Tweede Wereldoorlog en zijn his torische romans, maar hij had ook grote belangstelling voor de Sint- Felixvloed. In 1941 publiceerde hij er een studie over in de Nederland- sche Historiebladen, die tot zijn lie velingswerk bleef behoren. Hij zag de vloed als exemplarisch: 'De ge schiedenis van den Zeeuw en de zee is een prachtig nog nimmer voleindigd verhaal, een epos van bovenmenselijke inspanning, van teleurstelling, nederlaag, bemoe diging, overwinning.' Veel aandacht besteedde De Bree aan Noord-Beveland, want 'geen deel van Zeeland is door deze overstromingen zo getroffen'. Ver moedelijk was er ook vakmatige affiniteit. In Kortgene woonde im mers apotheker Jan Janssen van Reygersberch. Zijn landerijen wa ren ondergelopen en daarom week hij uit naar Veere. Hij schreef er de eerste echte kroniek van Zeeland (1551), waarin natuurlijk ook de vloed voorkomt die hem van huis en haard had verdreven. Reygers- berch kon mooi vertellen: 'in de- sen voorschreven storm ende hooghe vloedt ghebuerde dat grootste jammer ende verdriet in Zeelandt, dat gheen penne dat en soude conne beschrijven'. Hij meldde de verdrinking van talloze beesten en de teloorgang van hui- zen en voorraden. Het 'meest te beclage' was dat er zoveel mensen waren verdronken. Veel rijkaards die voorheen 'dienaers en bode' hadden gehouden, moesten nu zélf een dienstje nemen of langs de deuren om brood bedelen. Ook stierven nadien nog 'groten hoo- pen' van honger en gebrek, maar ook 'van rouwe ende melancolie'. De Bree had ook een persoonlijke band met Kortgene. In 1931 ging hij er als jong broekje van 19 lesge ven. Een hele onderneming. Om 7.00 uur op de bus van Middelburg naar Wolfaartsdijkseveer. Dan de veerboot op met een dozijn andere passagiers. De Bree zag dan ook 'een enkele auto en een paar schi chtige koeien, die in hun angst om het avontuur het dek bemestten.' woensdag 9 juni 2021 GO De provincie en de Zeeuwse ge meenten willen samenwerking en vernieuwing in de cultuursector stimuleren. Daarvoor is het fonds Samen in Zee in het leven geroe pen. Daarin zit 450.000 euro voor projecten die de komende maand kunnen worden ingediend. Ernst Jan Rozendaal Middelburg Wil je een nieuw publiek bereiken? -Anita Pijpelink, gedeputeerde Zeeland is niet alleen de zonnig ste provincie, maar mag zich ook Nederlands kampioen zonnepa nelen noemen. Er zijn inmiddels 50.000 huishoudens met panelen op het dak. Dat komt neer op een kwart van het totale aantal wonin gen. In geen enkele andere pro vincie is dat aandeel zo hoog. Rolf Bosboom Goes bewonen Familie Groenendijk - vader Aris, moeder Bianca en hun kinderen Sepp, Nova en Mila - het 50.000ste huis in Zeeland met zonnepanelen. foto marcelle davidse Ernst Jan Rozendaal Middelburg Een tweewekelijkse rubriek over Zeeuwse vondsten, histori sche sporen en verhalen Jan J.B. Kuipers voor 1530, prent ca H.tti'f

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 40