II Van Lienden afgewezen voor plek op CDA-kieslijst NIEUWS 3 Hoofd Andy Kraag van de Lande lijke Recherche voelt zich al maan den als een kind in de snoepwinkel. ,,We zijn de boeven weer te slim af', dacht hij vaak toen hij de mil joenen berichten voorbij zag ko men die criminelen elkaar stuur den via het Anom-netwerk. ,,Ze zijn opnieuw in onze val getrapt. Dat geeft een heel comfortabel ge voel." Rechercheurs wisten dankzij een goed beveiligde app op telefoons die ze zelf verspreidden, precies wat criminelen tegen elkaar zeiden, wie dat zei, wanneer en waar. Ze zagen foto's van drugs verstopt in fruit voorbij komen, hoorden over moordplannen. Over drugslijnen met Australië. ,,Het was alsof we een politiesensor op de crimineel hadden geplakt en wij rustig kon den meekijken wat ze deden. Meer controle kan je bijna niet krijgen", zegt Kraag. Alternatief Anom komt bij de Nederlandse po litie in beeld als rechercheurs in 2019 een ander goed beveiligd net werk - EncroChat - weten binnen te dringen en daar maandenlang kunnen meelezen wat criminelen elkaar te vertellen hebben. ,,We wisten dat als EncroChat offline gaat, criminelen op zoek zouden gaan naar een alternatief. Daar wil den we op inspelen", zegt Kraag. De Nederlandse politie legt con tact met de FBI. De Amerikanen werken al sinds 2018 aan een eigen platform om versleutelde berichten te kunnen versturen, en krijgen daarbij hulp van een informant uit de wereld van de cryptotelefoons. Deze man helpt niet alleen met het bouwen van de app, maar heeft ook goede contacten bij verkopers van deze extra beveiligde telefoons en krijgt hen zover de app te installe ren. Als in 2020 het nieuws naar bui ten komt dat EncroChat door de politie is gekraakt en daarna ook de versleutelde berichtendienst Sky op zwart gaat, denken criminelen slim te zijn en wijken ze massaal uit naar het op dat moment in hun ogen meest betrouwbare alterna- Ze zijn opnieuw in onze val getrapt. Dat geeft een heel comfortabel gevoel tief, Anom. Ze hebben dan alleen nog geen idee dat de politie zelf de geïnstalleerde app heeft gebouwd en dus alle berichten kan meelezen. In korte tijd stijgt het aantal ge bruikte telefoons wereldwijd tot 12.000. In Nederland lopen er 1200 mensen rond met zo'n telefoon die overigens niet goedkoop is. Een abonnement kost 3000 euro per jaar. Rechercheurs en analisten draaien overuren om de miljoenen tekstberichten, foto's en video's te lezen. Een speciale zoekmachine helpt ze misstanden op te sporen en criminele netwerken in kaart te brengen. Alleen weten ze dan nog niet wie de daadwerkelijke gebrui kers zijn van de telefoons. ,,In alle heimelijkheid hebben alle observa tieteams volle bak gedraaid om ge bruikers te identificeren", zegt Kraag. Uiteindelijk leidt dat in Neder land tot 49 arrestaties, de ontman teling van 25 drugslaboratoria en de inbeslagname van 2,3 miljoen euro. Dat lijkt niet veel als er 1200 crimi nelen zo'n telefoon gebruikten. Maar volgens Kraag is het aantal niet belangrijk. ,,Het gaat erom wie nu vastzitten. Dat zijn niet alleen de uitvoerders, maar vooral ook veel hoofdrolspelers en sleutelfigu ren. Daarom geeft dit zo'n klap aan de onderwereld." En volgens Kraag blijft het hier niet bij. ,,Die berichten zijn niet weg. We zijn nog volop aan het re chercheren." Of de arrestaties ook bij de rech ter standhouden, moet nog blijken. Maar volgens Kraag heeft de politie niets verkeerds gedaan en is hier geen sprake van bijvoorbeeld uit lokking. ,,We hebben niemand ge vraagd om misdrijven te plegen. Ze deden dat uit zichzelf. Alleen de grote fout die ze maakten, is dat ze daarbij ons platform gebruikten. En wij hebben wel de bevoegdheid om zoiets te maken." Wereldwijd zijn er inmiddels 800 arrestaties verricht, is er 8000 kilo cocaïne in beslag genomen, 22.000 kilo cannabis en 2000 kilo amfetamine. Ook namen agenten 250 wapens in beslag en meer dan 48 miljoen dollar (39,4 miljoen euro). Maar liefst zestien landen werkten mee aan de politieopera- tie. Van Lienden, het ministerie van Volksgezondheid en het CDA lig gen zwaar onder vuur vanwege de megamondkapdeal die hij vorig jaar april sloot met de overheid. Van Lienden toucheerde zelf 9 miljoen euro, een 'onuitlegbaar hoog be drag', erkende hij zondag bij Buiten hofnadat hij zich eerst een jaar lang als nobele weldoener tijdens de co ronacrisis had geprofileerd. Een goed ingevoerde bron bij het CDA heeft gisteren verklaard dat Van Lienden vorig jaar heeft gesol liciteerd voor het CDA-Kamerlid- maatschap, maar dat 'hij is afgewe zen'. Een andere ingewijde uit de partijtop zegt: ,,Hij was in de race, maar uiteindelijk ging iemand in het bestuur ervoor liggen." Dat is achteraf gezien 'helemaal een juiste inschatting', aldus deze bron opge lucht. ,,Hij was vrij overtuigd van zijn eigen kunnen", zegt een andere partijprominent. Sywert van Lien- den zelf 'wil er niks over zeggen', maar rept alleen van een 'onjuiste versie' van de feiten. De mondkapaffaire plaagt, behalve het ministerie en Van Lienden zelf, vooral het CDA. Van Lienden schreef mee aan het partijpro gramma, had geregeld contact met CDA'ers - hij appte met de adviseur van minister Hugo de Jonge en ook met De Jonge zelf. CDA'ers zijn niet te spreken over de teksten van Van Lienden. ,,Dit heeft niks met onze partij te maken", zegt een bron. ,,Hij smeert van alles en iedereen wat aan. Terwijl hij de gene was die fout zit: hij presen teerde zich als filantroop terwijl hij gewoon een slimme deal maakte." Bij Buitenhof zei Van Lienden zondag nog dat hij de megawinst had gemeld bij de Integriteitscom- missie van de partij. Die commissie ontkent op de hoogte gesteld te zijn, het partijbestuur werkt nu wel aan een tijdlijn met daarin informa tie over 'wie wat wanneer precies wist', zegt een ingewijde. Volgende week moet de tijdlijn klaar zijn. Ondertussen heeft minister voor Medische Zorg Tamara van Ark (VVD) extra huiswerk van de Tweede Kamer meegekregen. De minister laat een 'onafhankelijke, externe partij' de levering onder de loep nemen. Het kabinet heeft daarna toch nog heel wat uit te leg gen: waarom ging de overheid in zee met Van Lienden terwijl het Landelijk Consortium Hulpmidde len uiterst kritisch was? En hoe kwam Van Lienden in het inkoop centrum terecht? woensdag 9 juni 2021 GO Raymond Boere Utrecht - Andy Kraag, hoofd recherche Mondkapimporteur Sywert van Lienden was vorig jaar in ge sprek over een prominente plek op de CDA-kieslijst. Maar die kandidatuur ging niet door na een blokkade vanuit het bestuur. Jan Hoedeman Niels Klaassen Den Haag Sywert van Lienden wilde de Tweede Kamer in. foto dha

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3