'Veere moet beter letten op zijn statusloze culturele erfgoed' DE LAATSTE 2 WEKEN ALLE COLBERTS 75,- ALLE PANTALONS 50,- ALLE PULLOVERS 35,- ALLE OVERHEMDEN 25,- 7 OPGRAVINGEN ORANJEPLEIN OOST-SOUBURG Bram de Bree graaft in een eeuwenoude put aan het Oranjeplein in Oost-Souburg. En hoewel hij niet kan vinden wat hij zoekt, zit Bram niet in de put. mode h A ls vrijwilliger van deWal- cherse 1 Arche- Lologi- sche Dienst hoopt De Bree een aantal t scherven te vin- den, die hem - en de professionals van ADC ArcheoProjec- ten - handvatten bie den om de leeftijd van de put te kunnen schatten. Dat de put, die er zelf puntgaaf bij ligt, zijn geheimen niet direct prijs geeft, is geen ramp. Uitgegraven funderingen van een aantal hui zen in de buurt wijzen uit dat er vijf, zes eeuwen geleden al men sen woonden aan het huidige Oranjeplein. Niet dat dat al niet bekend was, zegt archeoloog Annelies van Benthem. ,,Op prachtige gravures uit de zeventiende eeuw van Matt- heus Smallegange zijn al rijtjes huizen te zien. Dat die rijtjes er ook ruim drie eeuwen eerder ston den, verbaast ons dus niet. Maar we zouden graag bewijzen vinden dat er aan het eind van de middel eeuwen al behoorlijk wat woon huizen stonden in het huidige Oost-Souburg." Het is geen verrassing voor de projectleider van ADC ArcheoPro- jecten en de Walcherse Archeolo gische Dienst dat Oost-Souburg al zo lang woonplaats is. De graaf werkzaamheden vinden plaats op tweehonderd meter afstand van de Karolingische Burg, een toe vluchtsoord dat herders en andere bewoners al voor het jaar 900 aan legden ter bescherming tegen rondtrekkende, plunderende Vi kingen. Na 1100 is de ringwalburg niet of nauwelijks meer gebruikt als (al dan niet tijdelijk) woon oord. Dezelfde funderingen Opgravingen in de nabijheid kun nen uitwijzen of bewoners van de streek vlak na die tijd of pas veel later huizen bouwden in de nabij heid van de - eventueel weer als vluchtplaats te gebruiken - Karo lingische Burg. Tot voor kort ston- We zouden graag bewijzen vinden van bewoning aan het einde van de vijftiende eeuw den op het terrein aan het Oranje plein, behalve een basisschool en een kinderopvang, een aantal ou dere huizen. Een paar van die wo ningen blijken op dezelfde funde ringen als de middeleeuwse pand jes te hebben gestaan. ,,Het grotere formaat van de ge bruikte stenen laat zien dat ze minstens dateren uit de vijftiende eeuw. Ook de specie - een beetje zaveliger, wat zachter dan later werd gebruikt - wijst op bouw werken omstreeks de vijftiende eeuw", doceert projectleider Van Benthem. De archeoloog van ADC ArcheoProjecten werd blij van de vondst van betegelde kelders. De tegeltjes - onder meer Delfts blauw - zijn weliswaar eeuwen oud, maar bedekken nog oudere muren, onthult Van Benthem. Archeologen en vrijwilligers zijn de rest van de week nog bezig met het onderzoek. Van Benthem hoopt dat het werk dan af is, want later nog eens terugkomen kan niet. Onder het nieuwe zorgcen trum dat de komende jaren aan het Oranjeplein verrijst, komt een parkeergarage. Alle oude funde ringen en artefacten moeten wij ken voor een nieuwe grote kelder, eentje zonder tegels. Aanleiding voor de oproep is de brandbrief van de Nederlandse Vuurtoren Vereniging die vorige week pleitte voor een beschermde status voor de lichtopstanden, een soort vuurtorens, in de duinen van Dishoek en Zoutelande. De vereniging is bang dat de drie markante torens gesloopt worden als de eigenaar, de Belgische over heid, besluit dat ze niet meer nodig zijn omdat het scheepvaartverkeer het straks wel zonder die lichtba kens kan stellen. Door ze op de lijst van gemeentelijke monumenten te plaatsen kunnen ze niet zomaar gesloopt worden, aldus de vereni ging. Wat Van Kervinck betreft horen ze beschermd te worden. Hij wijst erop dat de afgelopen periode vaker bleek dat bijzondere gebouwen of objecten geen be schermde status hadden. Bijvoor beeld de Shermantank van West- kapelle die daar achterbleef na de invasie in november 1944 en ja renlang op de dijk stond als monu ment ter herinnering aan die strijd. Twee jaar geleden bleek dat die tank zo slecht was dat er zelfs gevreesd werd dat herstel moeilijk zou worden als er nog langer ge wacht zou worden met restauratie. Het Veerse college stelde daarop geld beschikbaar en momenteel wordt de tank gerestaureerd in het Bevrijdingsmuseum in Nieuw- dorp. Maar ook de villa's in het Burgemeester van Teylingenpark in Domburg hadden volgens hem tot voor kort geen beschermde sta tus. Van Kervinck: ,,Het zou goed zijn als de gemeente nog eens goed nagaat wat we willen beschermen als cultureel erfgoed." Plein 1940 nr. 20 - Middelburg - Tel. 0118-612508 www.lavooymode.nl woensdag 9 juni 2021 WA Nu nog een schepje, straks de shovel René Hoonhorst Oost-Souburg J J* 1 -w m v - - - Bram de Bree graaft een laatmiddeleeuwse put, een waterbron, uit, maar stuit vooralsnog niet op artefacten op het bouwterrein aan het Oranjeplein. Inzet links: Annelies van Benthem, archeo loog. Inzet rechts: Delfts blauwe en andere tegeltjes werden door elkaar gebruikt. FOTO'S LEX DE MEESTER -Annelies van Benthem Stel een lijst op van gebouwen, monumenten en gebieden die een beschermde status verdie nen en dat nu nog niet hebben. Dat advies geeft het Veerse raadslid Stijn van Kervinck (eigen lijst) aan het dagelijks bestuur van zijn gemeente. Emile Calon Domburg avooy

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 39