II Ambtelijke top Veere zit ziek thuis Stukje fietspad dicht als test voor alternatief Vriendschap Middelburg in andere handen 6 ONKRUIDCHALLENGE CITYSEEDS ZOEKT HULP Als ze niet heel snel hulp krijgen bij het schoffelen, overwoekert het onkruid de groenten in de gemeenschapstuin CitySeeds in Middelburg. Daarom is er vanavond een 'onkruidchallenge'. Net geen 25 jaar waren Connie de Lange en Kees Rijn de eigena ren van een van de bekendste en populairste café-restaurants van Middelburg: Vriendschap. Ze hebben de zaak verkocht aan twee andere bekenden in de ho reca: Marco Doeleman en Sidney Schutte. Dat is vooralsnog de enige verandering. Want Vriendschap draait voorlopig door zoals het voor de sluiting vanwege corona ook draaide. Met dezelfde kaart en dezelfde mensen. Omdat de overname net voor de zomer rond is gekomen, is dit niet het moment om alles om te gooien, legt Marco Doeleman uit. ,,We hebben ook geen haast. We gaan voor de lange termijn." Doeleman is eigenaar van Café Cliché, samen met chef-kok Sid ney Schutte. Beiden kennen el kaar al vanaf hun jeugd in Mid delburg. Vorig jaar openden ze als pop-uprestaurant Klein Café Cliché in de Gortstraat in Mid delburg. ,,Daar hebben we geen toerist gezien, alleen maar men sen die hier wonen." Dat sterkte het tweetal in het idee dat er voor Café Cliché ook een vaste plek is in de Middel burgse horeca. Wie Café Cliché kent, kan dus inschatten wat er gaat veranderen. Maar hoe Café Cliché Middelburg er uiteinde lijk uit gaat zien, dat is nog niet zeker, zegt Doeleman. ,,We gaan hier eerst de zomer gebruiken om te ontdekken hoe deze zaak in elkaar zit en wat we hier kun nen." Een jaar geleden kwamen Doeleman en Schutte voor het eerst in contact met Connie de Lange en Kees Rijn. In oktober ontstond het idee om de zaak over te nemen, zegt Doeleman. Dat het gelukt is, vindt hij heel bijzonder. ,,Ja joh, dat we dit Middelburgse hoekje móchten overnemen van twee horeca- iconen." Secretaris Nico Landsman van CitySeeds hoopt op veel extra handen. ,,We krijgen het zelf op dit moment gewoon niet wegge werkt.'' Onkruid? Dat zijn toch ook ge woon mooie plantjes? Landsman: ,,Jawel. Onkruid be staat niet zeggen ze daarom ook. Tussen de sla, rabarber, spinazie, snijbiet, tuinbonen en peultjes groeien paardenbloemen, melde, vogelmuur, herderstasjes. En ze staan ook mooi in bloei hoor." ,,Nou, het staat op plekken waar we het niet willen hebben. Eigen lijk overal waar geen groenten staan. Het onkruid onttrekt voe ding aan de bodem. Voeding die nodig is voor de groenten en krui den. Die groenten geven we uit aan mensen die in armoede leven. Vandaag doen we dat weer voor de eerste keer. Vooral sla nog, maar de rest komt binnenkort." Veldcoördinator Ank Larivière haalt onkruid weg tussen de uien. foto lex de meester Wat houdt de onkruidchallenge in? „Woensdagavond van 18.30 tot 21.00 uur gaan we extra schoffelen. Normaal werken we drie ochten den in de week in de tuin, op dins dag, woensdag en vrijdag. Maar in die tijd lukt het niet meer om alles Woensdagavond van 18.30 tot 21.00 uur gaan we extra schoffelen weg te werken. Bovendien hebben we niet genoeg vrijwilligers meer. Mede door de versoepeling van de coronaregels hebben onze vrijwil ligers ook weer andere activitei ten. Dus zelfs met deze ene extra avond denk ik niet dat we het red den." ,,Het is lang koud geweest, daarna viel er veel regen en nu schijnt ineens de zon. Het groeit als kool, het onkruid staat wel twintig, der tig centimeter hoog." ,,Wegschoffelen. We doen hier aan mechanische onkruidbestrijding. Met handschoffels, en we hebben ook een wielschoffel, dat gaat wat sneller. Alle groenten staan netjes in rijtjes, dus moeilijk is het niet om te schoffelen. Daarna laten we het even liggen om in te klinken. Dan dient het ook als compost. Ik denk dat we de rest daarna onder spitten in een kuil." De algemeen directeur, tevens ge meentesecretaris, en de program madirecteur hebben zich ziek ge meld. De eerste ruim twee weken geleden, de tweede sinds begin mei. Samen vormen ze de leiding van het ambtelijk apparaat van de gemeente. De algemeen directeur werkt sinds 2015 voor de gemeente Veere, de programmadirecteur vanaf juni 2019. Peter Meijs (PvdA/GL) vindt het vervelend voor de personen zelf en voor de organisatie. ,,Het is niet goed als twee directeuren allebei ziek thuis zitten." Collega-fractie voorzitters laten zich in soortgelijke bewoordingen uit. Marin van den Politiek maakt zich ernstige zorgen Berge (VVD) heeft het zelfs over 'enorm zorgelijk'. Ze vraagt zich af of de dienstverlening nu niet ver der in de knel komt. ,,Nu al horen we dat mensen geen reactie krijgen op hun brieven." Ze heeft ook aan gedrongen op het aanstellen van vervangers. Stijn van Kervinck (eigen lijst): ,,Dit is een situatie die niet lang zo door mag gaan." Een hoop kennis Leen Meijers (CDA) weet dat de ge meente maatregelen genomen heeft. Zo nemen ambtenaren bin nen de gemeente de taken van de beide directeuren over. Woord voerder Samira Sabri bevestigt dat ook. ,,Alles loopt gewoon door." Ad Maris (SGP/CU) weet dat ook, maar zegt dat door de afwezigheid van de beide directeuren 'je als organisatie een hoop kennis mist. Dit heeft ef fect'. Sabri vertelt dat nog niet overwo gen is extern vervangers te zoeken. LEWEDORP Een klein stukje fietspad langs de Postweg in Le- wedorp is afgesloten. Het gaat om een proef, om te kijken of de door gaande fietsroute zo wat logischer wordt. De proef loopt vooruit op de aanpak van de Postweg als dui delijk is wat er gaat gebeuren met het verkeer naar Waterpark Veerse Meer. De proef is opgezet in overleg met de dorpsraad. ,,Wij willen kij ken of we de doorstroming wat lo gischer kunnen maken. We vra gen de mensen om serieuze reac ties te geven op deze aanpassing", zegt voorzitter Ad Lijmbach. De fietsers moeten nu niet meer een fietspad op, maar volgen gewoon de weg. De proef duurt tot 1 au gustus. De Postweg in Lewedorp is de doorgaande route door het dorp. Jaren geleden is de weg al eens aangepast en voor een deel een 30 kilometerzone geworden. De rest is nog 50 kilometer. ,,Maar de tijd schrijdt voort en binnenkort heb ben we te maken met het verkeer naar Waterpark Veerse Meer", zegt wethouder Arno Witkam van Borsele. ,,We hebben daarom gekeken welke maatregelen we zouden kunnen nemen om de straat her in te richten. We kijken naar de 30 en 50 kilometerzone. Dat betekent dat de fietsers weer op de rijbaan komen." woensdag 9 juni 2021 WA Maurits Sep Middelburg Onkruid groeit als kool Maurits Sep Middelburg Wat is het probleem dan? -Nico Landsman, CitySeeds Hoe kan het dat het zo snel zo veel is geworden? Wat gaan jullie ermee doen? Gemeenschapstuin CitySeeds ligt tussen de flats aan de Drie wegenhof in de wijk Dauwen- daele in Middelburg. Vrijwillige onkruidbestrijders kunnen zich woensdagavond om 18.30 uur gewoon melden bij de tuin. De ambtelijke top van de ge meente Veere zit al enkele weken ziek thuis. De voorzitters van de verschillende raadsfrac ties vinden dat zorgelijk tot heel erg zorgelijk. Een aantal van hen heeft bij burgemeester Rob van der Zwaag aangedrongen op het nemen van stappen. Dat is ook gebeurd. Emile Calon Domburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 38