PZEM terug in de rode cijfers 4 VIJF VRAGEN AAN DOUANEDIRECTEUR CHRIS LOHSTRO Vol trots presenteerde de douane in Vlissingen vrijdag de werking van de OED. Dit lucht- afzuigapparaat is een extra middel bij de opsporing van drugs die vanuit Zuid-Amerika het land in worden gebracht. Maar hoe krachtig is de douane nou eigenlijk in Vlissingen? Vijf vragen aan Chris Lohstro, directeur van de douane in Breda, waar Vlissingen onder valt. In 2021 doen we fors meer controles, maar ik noem om tactische redenen geen aantallen Het contrast met een jaar geleden is groot. Toen kon het bedrijf nog op getogen melden dat het eindelijk in de plus was geëindigd. Het sloot 2019 af met een nettowinst van bijna 20 miljoen euro. Dat was vooral te danken aan de gestegen energieprijzen. Bovendien bleek het geld dat is bedoeld om op ter mijn de kerncentrale in Borssele te ontmantelen, zeer gunstig te zijn belegd. In 2020 was alles anders, door de coronapandemie. Die had grote ge volgen voor de groothandelsmark ten. In de eerste maanden daalden de prijzen sterk. Klanten namen ook minder energie af, waardoor een deel tegen lagere prijzen op de markt moest worden verkocht. Ver der nam de waarde van certificaten voor groene stroom sterk af en was het rendement op de spaarpot voor de kerncentrale minder dan in 2019. Toch is de PZEM-directie positief over de toekomst. Zij ziet de coro nacrisis vooral als een tijdelijke dip. De elektriciteitsprijzen stijgen al weer geruime tijd en het bedrijf heeft - met een eigen vermogen van bijna 1,4 miljard euro - genoeg ach- ter de hand. ,,De vooruitzichten voor de komende jaren zijn in 2020 per saldo niet verslechterd ten op zichte van een jaar geleden", zo staat het in het jaarverslag. PZEM ontstond enkele jaren ge leden toen Delta werd gedwongen op te splitsen. Dat viel toen in drie delen uiteen: Enduris (netwerkbe drijf), Delta (levering van energie en digitale diensten aan consumen ten) en PZEM (productie en leve ring van energie voor de zakelijke markt, met onder meer de kerncen trale en de Sloecentrale). De aandelen van PZEM zijn in handen van de provincie en de Zeeuwse gemeenten. Het bedrijf is zelf voor de helft eigenaar van drinkwaterleverancier Evides. Vo rig jaar bracht dat in totaal 23 mil- joen euro in het laatje. Zonder dat zou het verlies van pZem over 2020 dus nog een stuk groter zijn ge weest. De Zeeuwse overheden pro beren al geruime tijd de Evides- aandelen in handen te krijgen, zo dat ze jaarlijks zelf kunnen profite ren van het dividend. De vooruitzichten voor de komende jaren zijn niet verslechterd ten opzichte van een jaar geleden PZEM wordt ook al jarenlang achtervolgd door een aantal sle pende rechtszaken. Een daarvan draaide om een conflict over de koop van aandelen in het bedrijf Sunergy. De eigenaar dreigde met een megaclaim. Volgens het jaar verslag is de kwestie inmiddels af gerond. ,,We hebben deze zaak in 2020 na ruim 10 jaar achter ons kunnen laten." Daarnaast heeft de Autoriteit Consument Markt PZEM al jaren op de korrel, vanwege mogelijke handel met voorkennis. Het bedrijf verwacht dat het dossier binnen af zienbare termijn wordt afgerond. Vooruitlopend daarop zegt PZEM het ACM-onderzoek te zien 'als een kans voor verbetering waar we graag lering uit trekken'. woensdag 9 juni 2021 Mensen erbij en controle met drones Eldridge Pentury Vlissingen-Oost j Albert van der Smissen van de vakbond zei in 2019 op televi- I sie dat er sprake was van ge brek aan capaciteit in de haven van Vlissingen. Zo werden nacht diensten niet meer ingevuld. Hoe zit dat anno 2021? „Capaciteit is niet een uitdaging voor alleen Douane Vlissingen, daar hebben we een landelijke aanpak voor. We hebben onder steuning vanuit Rotterdam en dat maakt dat wij de nachtdiensten bijna steeds hebben kunnen invul len. Wij hebben inmiddels extra personeel geworven voor 25 vol- tijdsbanen. Die mensen leiden we nu op en zij kunnen begin volgend jaar aan de slag. Daarmee anticipe ren wij op de verwachte volume groei in de Zeeuwse havens. Tot die tijd krijgen we ook de komende maanden ondersteuning uit andere regio's dus er is geen acuut capa citeitsprobleem.'' Douanecon trole met drugshond. FOTO DIRK-JAN GJEL- TEMA smokkel van drugs? ,,We zetten het landelijke visitatie team in dat vanuit Rotterdam ope reert en intensieve controles aan boord van schepen doet. Dan komen er in een keer ruim tien man aan boord en die zoeken alles door. En we hebben een landelijk duikteam dat we ook in Vlissingen vaak aan het werk zien. Verder maken we in toenemende mate ge bruik van cameratoezicht en gaan we op weg naar de inzet van dro nes. Volgend jaar kunnen we de inzet daarvan laten zien.'' 4 In meerdere rechtszaken is gebleken dat corrupte dou aniers een rol speelden bij de smokkel van drugs. Hoe groot is dat probleem? ,,We hebben flink wat maatregelen genomen die ervoor zorgen dat onze processen beter bestand zijn tegen criminele praktijken. Daar mee beschermen we onze mede werkers en zijn wij weerbaarder tegen benadering door criminelen. Denk bijvoorbeeld aan een maatre gel die ervoor zorgt dat een besluit om wel of niet te controleren nooit door één douanier genomen wordt. Wat we ook doen, en meer dan in het verleden, is met elkaar het ge sprek voeren over corruptie. Dat is lastig want je wil van het goede van elkaar uit kunnen gaan en dat gaan we ook." 5 In Vlissingen lijkt er op dat vlak dus niks aan de hand? ,,Tot op heden hebben we geen concrete gevallen van cor ruptie gehad in Vlissingen. Dat is geen garantie voor de toekomst, maar ik ben daar wel trots op.'' 2 Sinds januari is één keer melding gemaakt van een drugsonderschepping tus sen een lading bananen in Vlissin- gen: 72 kilo. Vorig jaar waren het er veel meer. Wat zegt dat? ,,Dit is niet de enige vangst ge weest. Wel in de vracht, maar er is ook een aanspoeling geweest van 23 kilo op het strand van Ritthem en we hebben met het duikteam onder een schip 50 kilo cocaïne aangetroffen in de haven van Vlis- singen. We waren vorig jaar, samen met andere diensten, succesvol in het verstoren van een aantal crimi nele activiteiten. Maar het is te vroeg om daar conclusies aan te verbinden. Vraag het mij aan het einde van het jaar nog eens. In 2021 doen we fors meer controles, maar ik noem om tactische rede nen geen aantallen.'' 3 De x-rayscan was er al, inzet van speurhonden ook. En nu is de OED erbij gekomen. Wat doen jullie nog meer tegen - Chris Lohstro, douane PZEM is vorig jaar weer in de rode cijfers beland. Het Zeeuwse energiebedrijf boekte over 2020 een verlies van bijna 22 miljoen euro. De directie spreekt van 'een zeer bewogen jaar'. Rolf Bosboom Middelburg - uit jaarverslag PZEM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 36