1 Jazzmine is het gezicht van Film by the Sea Atleet Tommy Staal Huizen boven vraagprijs weg wil nog één keer kijken waar zijn plafond ligt Het jonge Middelburgse model Jazzmine Tuhuleruw is dit jaar de blikvanger van Film by the Sea. Zij staat op het affiche voor de komende editie. Het is gemaakt door de Zeeuwse kunstenaar Rem van den Bosch, die zestien jaar geleden ook de poster voor Film by the Sea ontwierp. Festivaldirecteur Jan Doense presenteerde het nieuwe 'artwork' gisteravond bij Film by the Sea door het jaar, dat voor het eerst sinds december weer kon worden gehouden. Doense wilde een poster met een rode loper, strand en zee. Van den Bosch maakte daar een abstracte versie van. De linkerhelft is in zwart-wit en staat voor het verleden, de rechterhelft is in kleur en geeft de toekomst weer. ,,Het is onmiskenbaar dat we naar kleurrijke tijden toe gaan, in alle opzichten", aldus Doense. De 23ste editie van Film by the Sea is van 10 tot en met 19 september. In de andere Zeeuwse gemeenten wordt overbieden eveneens ge woner. De spanning tussen vraag en aanbod op de woningmarkt blijft toenemen, constateert ook Hendrik van Hoeve, voorzitter van de Zeeuwse afdeling van makelaarsvereniging NVM (foto). „En het zal nog heel lang een spanningsveld blij ven. Er zijn ge woon te weinig huizen. Punt uit." Landelijk werd vorig jaar voor de helft van de ver kochte huizen meer dan de vraagprijs be taald, blijkt uit onderzoek dat CBS en Kadaster gisteren presen teerden. In 2015 werd nog maar 7 procent van de woningen overbo- den, vooral rond Amsterdam. In middels gebeurt dat overal in het land. CBS en Kadaster hebben de vraagprijzen op Jaap.nl vergeleken met de uiteindelijke koopsom men, die het Kadaster registreert. In Terneuzen, Vlissingen, Middel burg en Goes was de koopsom van een doorsnee woning vorig jaar gelijk aan de vraagprijs. Dat bete kent dat er net zo vaak meer als minder dan de vraagprijs wordt betaald. De norm Daarmee is overbieden de norm geworden. In de andere gemeen ten lijkt dat een kwestie van tijd, al liggen in Sluis landelijk gezien vraagprijs en koopsom nog het verst uit elkaar. Daar werd in 2020 voor een doorsnee huis vier pro cent on der de vraagprijs be taald. De trend van overbie den is de af gelopen maanden alleen maar sterker ge worden. Over 2020 bekeken ge beurde dat in de laatste maanden het vaakst. Ook de periode dat huizen te koop worden aangebo den, wordt steeds korter. Het gebrek aan woningen speelt de huizenmarkt parten, zegt Van Hoeve. Het aanbod blijft afnemen, terwijl de vraag toeneemt, zeker nu door de coronapandemie het wonen buiten de Randstad aan populariteit heeft gewonnen. ,,Het verschil tussen vraag en aan bod gaat steeds groter worden. Daar ontkomen we niet aan." Er zal zo snel mogelijk op grote schaal moeten worden gebouwd, zegt Van Hoeve. Hij ziet volop mogelijkheden om ook aan de ran den van dorpen be perkte aantallen woningen neer te zetten zonder dat het karakter van de omgeving wordt aangetast. „Dan kan Er zijn gewoon te weinig huizen. Punt uit een buurtsuper ook weer het hoofd boven water houden. We moeten af van het idee dat alles naar de steden moet." Maar de huizenbouw wordt ge frustreerd door de regelgeving, vooral op het gebied van natuur en milieu, stelt de NVM-voorman. ,,Iedereen is op zich welwillend, maar vervolgens loop je tegen dit soort dingen aan. Er zijn enorm veel regeltjes die het praktisch on mogelijk maken. Dat is de realiteit van 2021: we kunnen geen kant op. En het lijkt wel of het al leen maar erger wordt." „Je moet oplos singsgericht den ken", vindt Van Hoeve. „Anders gaat het niet goed komen. Als ze de re gels een beetje aanpas sen, is er al veel meer mo gelijk." It I woensdag 9 juni 2021 I pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND 11 Overbieden ook trend in Zeeland Ook in Zeeland wordt op steeds meer huizen overboden. In de gemeenten Terneuzen, Vlissin- gen, Middelburg en Goes gingen afgelopen jaar net zoveel huizen boven als onder de vraagprijs weg. Rolf Bosboom Terneuzen -Hendrik van Hoeve, NVM storytel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 33