Actie oaotaa Eerste jodiumpillen worden deze zomer vervangen 'Tropenrooster' in de Zeeuwse milieustraat tijdens de zomer 2 JAN VAN DAMME WELKE ÖA6 IS HET VANQAAS Column Y" DE STELLING Vandaag: Overbieden op een huis, mij niet gezien Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters Duikers ruimen zee op bij wrakken Bibliobus rijdt weer in Zeeland MIDDELBURG Fietsen voor een beter klimaat In het gebied zijn in 2013 ook jodi umtabletten verspreid. In septem ber van dit jaar verstrijkt de houd baarheidsdatum daarvan. Daarom worden ze binnenkort vervangen, heeft minister Tamara van Ark (Medische Zorg) aan de Tweede Kamer laten weten. Het doosje met de nieuwe tablet ten wordt per post verstuurd. Twee weken voor die tijd valt er een aan kondiging in de bus. Niet alleen de bewoners rond Borssele en Doel krijgen nieuwe tabletten, maar ook rond de centrale in Emsland (net over de Duitse grens). In totaal gaat het om ongeveer 80.000 adressen. De tabletten kunnen de gevolgen van een kernongeval beperken. Bij zo'n incident is het mogelijk dat er radioactief jodium vrijkomt, dat wordt opgenomen in het lichaam. Dat leidt tot een verhoogde kans op schildklierkanker. Het tijdig slikken van jodiumta- bletten voorkomt dat radioactiefjo- dium in de schildklier wordt opge nomen. In 2017 zijn jodiumtabletten op veel grotere schaal verspreid. Toen ging het landelijk om 1,2 miljoen huishoudens met kinderen tot achttien jaar, die in een straal van honderd kilometer rond een cen trale wonen. Deze tabletten zijn pas over enkele jaren aan vervanging toe. De verspreiding van jodiumta- bletten is in 2019 tegen het licht ge houden. Daaruit bleek onder meer dat het nodig is de werking van de tabletten te blijven uitleggen. Zo is het belangrijk om bij een ongeval niet zomaar de pillen in te nemen, maar te wachten op instructies. Het is de eerste keer dat de Zeeuwse milieustraten overscha kelen op een 'tropenrooster'. Vol gens directeur Paul Marinissen van de ZRD gaat het om een experi ment. ,,We hadden afgelopen jaren een hitteprotocol. Daarin stond dat de milieustraten boven een be paalde temperatuur zouden slui ten. Maar ja, dat is natuurlijk heel moeilijk om dat tijdig aan alle klan ten bekend te maken. Daarom gaan we nu met zomeropenstellingstij- den werken." De milieustraat sluit daarom in juli en augustus om 15.00 uur in plaats van om 17.00 uur. ,,Maar we gaan 's morgens ook twee uur eer der open. We willen juist iedereen de gelegenheid geven om in de koelte afval te komen lossen en niet in die snikhete temperaturen aan het eind van de middag." De maatregel is ingegeven om medewerkers te beschermen. ,,Voor de klant is het ook fijn om met normale temperaturen je kar retje te legen." Ook bij snertzomer Ook als het een snertzomer wordt, blijven de vroege openingsuren in juli en augustus van kracht. De ZRD heeft bewust voor deze twee zomermaanden gekozen zodat de maatregel voor iedereen makkelijk te onthouden is. Tussentijdse wij zigingen zouden dat tenietdoen. De openingstijden op de kleine mi lieustraat van Kapelle blijven onge wijzigd. Inwoners van Schouwen- Duiveland kunnen, zoals ze ge wend waren, al om 7.30 uur terecht met hun afval. De sluitingstijd wordt daar één uur vervroegd, van 16.00 naar 15.00 uur. Nee, de bolus gaat het niet maken. Dat las ik gisteren in deze krant. In het Zeeuwse kun je met het niet bijzonder sma kelijk ogende baksel nog wel goede sier maken. Maar daarbui tenEen exportproduct is het niet. En zal het nooit worden als ik de hedendaagse bakkers goed be luister. Zo'n gedraaide en besui kerde deegrol moet je vers eten. Dagvers. In plastic verpakt met een houdbaarheidsdatum wordt de smaakbeleving geweld aange daan en ga je er in Amsterdam, of welke wereldstad ook, geen potten mee breken. Zelfs niet als je er een flinke laag roomboter op smeert. minder bekende Groese paptaart. Als we het nu toch hebben over traditie en bakkerskunsten, dan gooit die lokale lekkernij veel ho gere ogen in de strijd om lande lijke of internationale erkenning en verspreiding. Een cupje van brood- of korstdeeg gevuld met wat nog het meest wegheeft van gestolde vanillevla. Ik heb de tijd meegemaakt dat er in de Groe minstens zes bakkers hun dage lijks brood verdienden. Elke zater dag stapelden ze de nog geurende paptaarten in hun etalages. jaren in doodsgevaar. Er is geen ac tieve bakker meer in het dorp zelf. bedreigde paptaart een lekkernij voor binnen- en buitenland. Geef alle Nederlandse en Duitse toeris ten bij terugkeer naar huis een paar goed gerezen korstdeeg- exemplaren mee met het advies er bij consumptie een laagje bruine suiker over uit te sprenkelen. Het mogen mini-exemplaren zijn, die bestaan tegenwoordig. Doe er een paar extra bij voor buren en fami lie. Volgend jaar zullen de paptaar ten niet aan te slepen zijn. En in de Groe zal er toch weer een bakker zijn oven moeten opstarten. laffe smaak van de mislukte bolus campagne weg te poetsen. Eet Zeeuws, eet een paptaart. Niet ge schoten is altijd mis. Eet Zeeuws, eet een paptaart woensdag 9 juni 2021 Reageer op pzc.nl Gisteren: De Zeeuwse bolus moet cul tureel erfgoed worden 1356 stemmen sokje: WOENS.. tse NATIONALE BUITENSPEELBA® VLISSINGEN Een duikteam, bestaande uit 35 ervaren vrijwilli gers, ruimen deze maand bij verschillende wrakken in de Noordzee afval, plastics, verspeelde vis netten, vislood en andere rommel op. Als dat afval niet wordt weggehaald, komt het uiteindelijk ver snipperd in het milieu te recht. Afgelopen week end hebben duikers de boel verkend bij Scheve- ningen. Vanaf 18 juni gaat de actie echt van start. De duikers gaan in het water voor de kust van Zuid-Holland, Zeeland en België. Het afval is moei lijk weg te halen, omdat het vastzit of deels onder zand is verdwenen. VLISSINGEN Vanaf vandaag gaan de Bibliobussen en de Co lumBus weer op pad. De Bibliobus heeft niet al leen boeken, maar be schikt ook over de moge lijkheid om OV-chipkaar- ten af te halen of op te halen. In de bus is een geldautomaat te vinden. De Biblioservicebus staat elke zaterdag ook in Oost-Souburg, tussen 14 en 15 uur aan de Ver lengde Kanaalstraat. Op de dinsdagen in de on even weken staat de bus in Colijnsplaat van 13.30 tot 14.45 uur in de Have- laarstraat en in Kortgene van 15 tot 16 uur in de Hoofdstraat. Zie ook: https://www.dezb.nl/bibli- otheek/bibliobussen.html Vanuit Zeeland zijn gis teren zes fietsers met toeters en bellen ver trokken voor een fiets tocht naar Den Haag. Ze vragen met hun actie aandacht aan de politiek om regels op te stellen voor vervuilende bedrij ven, zoals in Zeeland Yara. De fietsers maken deel uit van Operatie Klimaatgroep Zeeland, een lokale groep van mi lieudefensie. Naast Mid delburg vertrokken fiet sers uit alle andere pro vincies. Morgenmiddag hopen de fietsers in Den Haag aan te komen. Ze willen dat grote bedrij ven zelf de rekening be talen van hun vervuiling. Doosje met jodiumtablet- ten (kaliumjo- dide). FOTO ANP Zeeuwen die in een straal van twintig kilometer rond de kern centrales in Borssele en Doel wonen, krijgen deze zomer nieuwe jodiumtabletten. Het gaat om mensen onder de veertig jaar. Rolf Bosboom Borssele Wie deze zomer gaat klussen, kan extra vroeg bij de milieu straat terecht. Om te voorko men dat de medewerkers van de Zeeuwse Reinigingsdienst (ZRD) de hele dag in de snik hete zon staan te buffelen, gaan de milieustraten in de maanden juli en augustus twee uur eerder open en twee uur vroeger dicht. Joeri Wisse Terneuzen Hoe anders is dat met de veel Het Groese gebakje verkeert al Een oplossing? Ha! Maak van de Actie paptaart. Om de beetje

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 2