PLAY ►lEIff MEDIA CULTUUR 29 Keuzes Douwe Bob pakken voortreffelijk uit Een topserie vol empathie Stad in de greep van zenuwgas Onze selectie nieuwe on-demandfilms, series, albums en podcasts Te zien op NPO en NPO Plus Geloofwaardig of niet: in detecti veseries is elke beroepsgroep in staat om misdaden op te lossen. Pathologen, bibliothecaressen, ad vocaten, journalisten en zelfs be jaarde hoveniers kunnen vaak be ter dan de vaklui van het politie korps de ingewikkeldste moorden ontrafelen. Maar een schoonmaak ster als detective? Dat is nieuw. In de Franse achtdelige reeks Detective HIP (de afkorting staat voor Hoog Intelligent Potentieel) is een hoogbegaafde interieurver zorgster (IQ: 160) de verbijsterend geniale speurneus. De in minirokjes gehulde Mor- gane Alvaro, ordinair tot in elke vezel, compleet met een tatoeage op haar linkerborst, is een geval apart. Als alleenstaande moeder van drie kinderen (van twee ver schillende vaders) klust zij bij op het politiebureau van Lille, waar zij bij het poetsen per ongeluk een dossier van een moord en een ver dwijning in handen krijgt en met een enkele waardevolle tips geeft. Binnen de kortste keren is zij inge lijfd als speciale adviseur die oog heeft voor details die anderen over het hoofd zien. Door toedoen van Morgane (ge speeld door de frivole en sexy Au drey Fleurot die amper bekend is in Nederland) bevat Detective HIP in elke aflevering hilarische mo menten, vooral omdat zij zich geen moment houdt aan de strikte regels van het politiewerk. Daar door raakt zij dikwijls in conflict met haar directe collega, een stijve hark die in alles haar tegenpool is. De serie lijkt misschien vooral te leunen op de gimmick van de on voorspelbare wervelwind Mor gane in een stijf milieu, maar ook de moorden die opgelost moeten worden, zijn ongebruikelijk. Cli chés worden vermeden en de ont knopingen zijn vaak verrassend en origineel. Ook de locatie, Lille en directe omgeving, is ongebruike lijk voor Franse politieseries, die meestal in Parijs of Zuid-Frankrijk zijn gesitueerd. Rode draad in de eerste afleve ringen is dat Morgane niet zelf in staat is om een mysterie uit haar eigen leven op te lossen: de ver dwijning van de vader van haar eerste kind. Hij wordt al vijftien jaar vermist. Lukt het haar met de middelen die het korps ter be schikking heeft te achterhalen wat er met haar grote liefde is gebeurd? Detective HIP lijkt uitermate ge schikt om een Nederlandse versie van te maken. Die zich bijvoor beeld afspeelt in de regio Harlin- gen. Welke actrice kan dan de rol van Morgane overnemen? Ilse Warringa, Juf Ank uit De Luizen moeder, lijkt geknipt voor deze ver tolking. - Ab Zagt voor de nabestaanden is ach- Wie na de Oscarwinst van Parasite geïnteresseerd is ge raakt in de Zuid-Koreaans film- en televisieseriecultuur komt helemaal aan zijn trek ken op Netflix. Verstopt in de achterafkamertjes van dit platform zit een schat aan in teressant aanbod uit deze re gio. Een recent voorbeeld is de reeks Move to Heaven waarin een bedrijfje wordt voorgesteld dat gespeciali seerd is het leeghalen van woningen waar net iemand is overleden: traumacleaners. De spullen van de overleden be woner worden nauwkeurig bestudeerd om te bepalen of er iets waarde- of liefdevols tergebleven. Bijzonder is de hoofdpersoon, de aan Asper- ger lijdende Geu-Ru, een empathische jongen die de gave heeft om aan elk object een persoonlijke geschiede nis van de eigenaar te ontle nen. Na de dood van zijn va der en leermeester wordt Geu-Ru veroordeeld tot een oom die aast op de erfenis. Move to Heaven geeft een in trigerend inkijkje in de ogen schijnlijk keurig geregelde Zuid-Koreaanse samenle ving. Deze topserie deinst er niet voor terug om ook maat schappelijke thema's aan te snijden, zoals homofobie. Maar het geheim is toch het aandoenlijke karakter van Geu-Ru die een zeer positief mensbeeld heeft dat ook de kijker raakt. - Ab Zagt Aan alles is te merken dat de makers van de Engelse mini serie The Salisbury Poisonings niet over één nacht ijs zijn gegaan. De vergiftiging van de Russische ex-spion Skri- pal en zijn dochter in het En gelse provinciestadje Salis bury had een enorme impact op de lokale bevolking van wie ook een aantal doodziek werden van het zenuwgas novitsjok. De vierdelige reeks zoomt niet echt in op de diploma tieke rel die tussen Engeland en Rusland losbrak, maar vooral op de paniek die los barstte onder de inwoners van Salisbury die met draco- nische maatregelen te maken kregen. Wijken, het winkel- cetrum en het park werden afgezet. Na interviews met veel betrokkenen focussen de makers zich op het leed dat de gezinnen trof, waaronder de familie van een politie man die werd besmet na aan raking van een deurknop van de woning waar de Russische spion verbleef. The Salisbury Poisonings toont vooral het doorzettingsvermogen van de plaatselijke gezondsheids- inspecteur, Tracy Daskie- wicz, die dag en nacht werkt tot zij zelf op instorten staat. Door deze aanpak vermijdt deze reeks alle clichés van het misdaaddrama en wordt een nauwgezet verslag gepresen teerd dat vooral de ellende schetst achter de kranten koppen. - Ab Zagt Douwe Bob (28) maakte in de aanloop naar zijn vijfde album duidelijke keuzes. Een nieuwe band, de focus op de americanastijl (van country en blues tot folk en bluegrass) en hij klopte aan bij Daniel Lohues. De sin ger-songwriter produ ceerde Born to win, born to lose en beteu gelde Douwe Bob in zijn drang om te veel te willen. Voor dat do seren van de muzikale begeleiding verdient Lohues een flink deel van de credits. Het resultaat van de keuzes: alles valt op zijn plek. Na een per soonlijk zwaar jaar waarin Douwe Bob onder anderen zijn vader en een goede vriend verloor, bezingt hij zijn pijn, twijfels en geleerde lessen op dertien stemmige en troostrijke liedjes. Hij brengt een ode aan zijn vader op het bluesy When the road is rough, houdt het inge togen op Jesus, Your eyes en het prachtige Drop of you en leeft zich uit in bluegrass op Amsterdam, een lied over thuiskomen. De muzikale bege leiding is met de keuze voor instrumenten als de contrabas, pedal steelgitaar en de fiddle precies wat het zijn moet. Het spelplezier hoor je eraan af, maar mede dankzij Lohues blijft alles functioneel. Een voortreffelijk al bum. woensdag 9 juni 2021 GO MISDAAD SERIE Detective HIP DRAMA SERIE Move to Heaven Te zien op Netflix DRAMA MINISERIE The Salisbury Poisonings Te zien op mylum.tv AMERICANA ALBUM Born to win, born to lose- Douwe Bob - Alexander van Eenennaam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 29