'Maar in de bergritten ga ik het rustig aan doen' 25 Poels ziet oud-kopman ploeteren: 'Wonder dat hij nog fietst' Zevendezege volleybalsters Controle van spikes Hassan Van Gendt mag naar Spelen Met de eerste aankomst bergop begint voor Wout Poels (33) morgen de Ronde van Zwitserland pas écht. De Limburger spreekt zich uit over de Tour de France en zijn tobbende oud-ploeggenoot Chris Froome. De aandacht gaat zoals zo vaak naar Mathieu van der Poel, die in Zwit serland al twee ritten won en van daag de leiderstrui draagt. Maar stiekem is ook Wout Poels prima gestart, met zijn derde plek van maandag als bewijs. Hij klom met de besten mee. Al begint het échte klimmen in deze Ronde van Zwit serland pas morgen. De verwach tingen van Poels zijn hoog, na een voorjaar dat tegenviel voor de oud winnaar van Luik-Bastenaken- Luik. ,,Na de klassiekers heb ik rust ge nomen om daarna heel hard te trai nen. Aan mijn hoogtestage op Te- nerife heb ik best een goed gevoel over gehouden'', zegt Poels (33), die dezer dagen opgewekt oogt. „Om dat het fijn is om weer lekker te kunnen koersen. Ik wil hier een goede week maken en hopelijk een goed klassement rijden. Om met een goed gevoel naar de Tour te gaan.'' De Tour die hij vorig jaar drie we ken lang aan de achterkant van het peloton beleefde. Hij viel op de eer ste dag, brak een rib en ploeterde voort. Hij kreeg de prijs voor de strijdlust, maar er ontstond vooral een discussie over zijn gezondheid. Die was volgens Poels nooit in ge- vaar. ,,Het was vooral klote dat het plan na een paar kilometer in de prullenbak kon.'' Dit jaar krijgt Poels een vrije rol bij zijn ploeg Bahrein-Victorious. Met Mark Padoen (sensatie in de Dauphiné door twee bergritten te winnen), Jack Haig en Pello Bilbao heeft hij ploeggenoten die goed klimmen, maar een uitgesproken kopman is er niet. ,,Ik mag lekker mijn eigen ding doen. Het klassement zit wel een beetje in mijn hoofd. Ik zal het in ieder geval niet direct laten lopen. Al is de eerste week wel verrader lijk. Ik ga het aanpakken zoals de af gelopen Vuelta.'' Poels was in Spanje zesde in het eindklasse ment. ,,Toen had ik ook een vrije rol en kon ik kijken hoe ver ik zou ko men.'' Of hij in de Tour zijn voormalige Sky- en Ineos-ploeggenoot Chris Froome tegenkomt, is nog maar de vraag. De viervoudig Tourwinnaar viel twee jaar geleden zwaar tijdens de verkenning van een tijdrit in de Dauphiné. De 36-jarige Brit ver dient een vermogen bij Israel Start up Nation, naar verluidt zo'n 5 mil joen euro per jaar, maar zijn huidige vorm roept bijna medelijden op. Zijn ploeg heeft hem als prestige object binnengehaald voor de Tour. Vallen Poels was een trouwe luitenant bij twee van de vier Tourzeges van Froome. Hij reed precies achter hem toen het in 2019 akelig fout ging. ,,Ik heb nog nooit iemand zo hard zien vallen op een tijdritfiets'', zegt Poels. ,,Dat Chris überhaupt nog op de fiets zit, is een wonder. Het zou mooi zijn als hij weer naar de top gaat. Die weg is lang, langer dan twee jaar. De toekomst zal uit wijzen of het lukt. Ik hoop van harte dat hij nog een keertje om de prijzen gaat rijden.'' Maar is het reëel? Froome lost tegenwoordig op bergjes van de derde categorie. Hij heeft al twee jaar geen fatsoenlijke uitslag gere den. ,,Ik heb hem toen nog opge zocht in het ziekenhuis. Als je ziet wat hij allemaal had gebroken, dat was niet normaal. Ik ben ook bij hem thuis geweest. Hij kon toen niet eens fatsoenlijk lopen. Hij brak niet even zijn sleutelbeen, hè. Zo van: plaatje erop en weer door.'' Wat voelt Poels als hij de winnaar van toen nu ziet tobben? ,,Het doet wel pijn om te zien. Maar aan de an dere kant: het is voor hem heel makkelijk om te zeggen: ik stop er lekker mee. Het is zuur als hij zijn carrière zo moet eindigen. Ik vind het ook wel iets hebben dat hij er nog zo voor vecht. Hij kan zich later in ieder geval niet verwijten dat hij het niet heeft geprobeerd. Wie zijn wij om te zeggen: je hebt vier keer de Tour gewonnen, maar stop er nu maar mee omdat je niet meer kunt winnen.'' VAN DER POEL WINT WEER Niet laten meeslepen woensdag 9 juni 2021 VOLLEYBAL De Neder landse volleybalsters hebben zege nummer 7 binnen bij de Nations League in Rimini. De ploeg van bondscoach Avital Selinger won overtuigend van Canada met 3-0 (25-19 25-12 25-21). Anne Buijs maakte de meeste punten: 15. Juliët Lohuis had er 12 en Eline Timmerman 10. Het was de derde zege in drie dagen tijd. Oranje ver sloeg maandag Polen met 3-2 en zondag Japan met 3-0. In de stand staat de ploeg nu vierde van de zes tien deelnemende landen. ATLETIEK De spikes waarop Sifan Hassan zon dag bij de FBK Games haar wereldrecord op de 10.000 meter liep, zijn na de race in beslag genomen door de jury. De Nike Dragonfly's zijn vervolgens opgestuurd naar een laboratorium in Stockholm. Daar wordt bekeken of de schoenen voldeden aan de regels van de mondiale atletiekbond. Sinds vorig jaar gelden regels voor de schoenen; in de zool mag één carbon- plaat zitten en de verende foamlaag mag niet dikker zijn dan een vastgesteld aantal millimeters. BMX Twan van Gendt mag in Tokio meedoen aan de Olympische Spelen, mits de wereldkampioen toont na revalidatie van zijn schouderblessure dat hij zijn normale niveau weer kan halen. Bondscoaches Rob van den Wildenberg en Raymon van der Biezen hebben Van Gendt en Joris Harmsen aangewezen voor de Spelen. Niek Kimmann, de wereldkampioen van 2015, was al zeker van deelname. Van Gendt veroverde in 2019 bij de WK in Heusden-Zolder de wereldtitel. Kimmann pakte daar zilver. Bij de vrouwen bestaat de olympische ploeg uit de zussen Laura en Merel Smulders en Judy Baauw. Meeleven met Froome Daniël Dwarswaard Pfaffnau Wout Poels in de tijdrit van de Ronde van Zwitserland. Rechts: Chris Froome. ,,Het doet wel pijn om hem zo te zien'', zegt Poels. foto's epa, cor vos PFAFFNAU Als het nog niet dui delijk was: Mathieu van der Poel is klaar voor de Tour de France. In de Ronde van Zwitserland pakte hij zijn tweede etappe zege. En ook nog even de lei ders- en de puntentrui. Maar na vandaag gaat hij het rustig aan doen, meldde hij alvast. Het heeft wel iets komisch. Drie keer mag Mathieu van der Poel het geïmproviseerde podiumpje in Pfaffnau betreden. Hup, weer een trui en weer een bos bloemen. Even daarvoor klonk er opnieuw een oerkreet van geluk bij de fi nishlijn. Van der Poel degradeerde iedereen tot figuranten in de sprint. ,,Ik voelde me weer heel goed. Deze aankomst ligt me echt goed. Mijn ploeggenoten stonden er weer vandaag om de vluchters terug te pakken. Dat maakt het des te mooier om het af te maken. De ploeg heeft me echt wel weer verbaasd. Winnen is al tijd mooi. Maar voor hen is het nu extra mooi.'' Van der Poel (26) is in Zwitser land om de Tour de France voor te bereiden na drie weken inten sieve training. ,,De vorm is goed. Daar ben ik blij mee. Zo zie je M Mathieu van der Poel pakt zijn tweede zege op rij. foto cor vos maar dat af en toe lang trainen ook niet verkeerd is. De Tour (start op 26 juni, red.) is nog een eindje weg. Ik moet nu vooral zor gen dat ik niet helemaal kapot uit deze wedstrijd kom.'' Wat dat concreet betekent? Van daag is er nog een kans voor Van der Poel. Daarna komen de berg etappes. ,,Ik moet me niet laten meeslepen om eraan te blijven hangen. Ik denk dat ik het relatief rustig aan ga doen in die bergrit ten. Ik ben wel van plan om deze Ronde van Zwitserland uit te rij den.'' PENjX

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 25