een dreun: hij mist nu ook EK 23 BELGIE t t t t t t t maar geruchtenmachine staat nooit stil De kanshebbers Wat zijn de kansen van België? Als je sinds 2018 de FIFA-rang- lijst aanvoert, dan kun je er niet onderuit. België is niet zomaar een favoriet, maar een topfavo riet. Alleen wordt het tijd dat de gouden lichting al die com plimenten eens omzet in iets tastbaars, want het is bijna onbestaanbaar dat zo'n verzameling toptalent ooit afzwaait zonder prijs. Daarom moet het nu gebeu ren. Want hoelang kan deze se lectie nog door? Vincent Kom- pany, Marouane Felliani en Mousa Dembélé zijn al van het podium verdwenen en bij de dertigers Alex Witsel, Dries Mer- tens, Jan Vertonghen en Toby Al- derweireld begint het te piepen en te kraken. En niet te vergeten: de tijd begint te dringen. Aan de andere kant blijft het talent zich nog steeds aandienen. Wat te denken van Youri Tiele mans, de middenvelder van Lei cester City die na een top- seizoen mag dromen van een transfer naar Liver pool. Of neem Yannick Carrasco, de aanvaller uit Genk die na een merkwaardig uitstapje naar China met succes terug keerde bij Atlético Madrid en voorin een meer dan waardige vervanger is van Eden Hazard. De naam is gevallen: Eden Ha zard. Wat als ze hem de komende weken ook nog aan de praat krij gen? Hoe staat Hazard er na een rampzalig seizoen bij Real Ma drid voor? Niemand die het weet. Prognose EK 2021: Finale Op welke speler(s) moeten we letten? EK-historie moest positief blijven, ze weten in Manchester dat hij sterker zal te rugkeren, stond er. Voor dit EK, waar al kritiek was op De Boer dat hij Van de Beek überhaupt had opgeroepen, was al snel duidelijk dat er wederom geen basisplaats zou worden ingeruimd voor de aanvallende middenvelder die in 19 interlands drie keer scoorde. Van de Beek hoopte op trainingen en met invalbeurten de mening van de bondscoach te kun nen kantelen, maar door de lies blessure was er geen sprake meer van een eerlijke strijd. Van de Beek zet nu een punt achter een nage noeg volledig mislukt seizoen en hoopt na de zomer op een nieuwe kans bij de topclub op Old Trafford. Trainer Ole Gunnar Solskjaer moet dan wel anders gaan kijken naar zijn aankoop en hem speeltijd gun nen op een middenveld waar de Portugees Bruno Fernandes de grote man is. Bij Oranje is dat in aanvallende zin Georginio Wijnaldum, met Frenkie de Jong als zekerheidje in zijn rug. Alleen over de positie van meest defensieve pion is nog dis cussie. Marten de Roon en Ryan Gravenberch lijken te strijden om die plek. Van de Beek zal het alle maal op televisie moeten volgen. Na de serie wisselbeurten in de Pre mier League en het feit dat hij niet mocht invallen tijdens de Europa League-finale tegen Villarreal, is dat de volgende dreun voor hem. transfers tijdens het EK? Daar heb ik het niet zo erg over gehad'', zegt Wijndal. ,,Ik wil me graag focussen op dit EK en als het niet nodig is, praten we er niet over. Iets afronden tijdens dit EK zoals Wijnaldum? Ik heb niets af te ronden, hahaha.'' De Boer vertelde al dat zijn inter nationals zich niet medisch mogen laten keuren op weg naar een an dere club. ,,Ze moeten geduld heb ben tot na het toernooi'', zei De Boer. Dat kan betekenen dat ze tot half juli geen groen licht krijgen. Hoe gaat dat eigenlijk bij de con currentie? Harry Kane bijvoor beeld, die Spurs zou kunnen verla ten. De Engelse bondscoach Gareth Southgate ziet het probleem niet. ,,Ik maak me totaal geen zorgen over de focus van Kane en zijn toe wijding aan dit team, hij is een pro fessional. Hij kan de geruchten ter zijde schuiven'', zegt Southgate. En wat als het de coach zelf be treft? Zoals Roberto Martinez, de bondscoach van de Belgen die hoog op de verlanglijst van Spurs zou staan. Uiteraard kreeg de Spanjaard daar vragen over deze dagen. ,,Maar wij kijken al drie jaar uit naar dit toernooi. Dit is niet het moment om over mijn toekomst te praten.'' Maar het voor het EK afhandelen en het dan stilhouden, is ook geen garantie voor rust. In 2018 werd Ju- len Lopetegui twee dagen voor zijn eerste wedstrijd met Spanje wegge- stuurd als bondscoach. Bondsvoor zitter Luis Rubiales hoorde het vijf minuten voor Real Madrid met een persbericht bekend zou maken dat Lopetegui de nieuwe trainer zou worden. Rubiales zette hem met een op het vliegtuig naar Spanje. Soms helpt het als een ploegge noot iets zegt wat wind uit de zei len kan nemen. Zo gaat het bij de Belgen over de toekomst van Eden Hazard. Een terugkeer naar Chel sea? Een andere club? ,,Nee, Eden blijft honderd procent zeker bij Real Madrid'', zei keeper Thibaut Courtois. Hij adviseerde de Belgi sche pers er niet meer over te schrij ven. Het klopt toch niet. ,,Alleen de Madrileense pers schrijft erover.'' Welke invloed heeft de bondscoach? In België is iedereen er al hele maal aan gewend dat er een Spanjaard de regie voert over het beste exportproduct van het land. Dat is niet voor niets. Roberto Martinez (foto) leidde de Belgen op het WK van 2018 niet alleen naar het brons, hij laat de natio- nale ploeg ook spelen in de geest van Johan Cruijff. Martinez zweert bij diens filosofie en is daarnaast ook nog een goede vriend van Jordi Cruijff. De Belgen zwieren, zwaaien en in spireren als Hollanders in hun beste dagen. En daar voe len ze zich nog goed bij ook. Het is bijna onmogelijk te kiezen tussen Kevin De Bruyne en Romelu Lukaku (foto). Dat voelt bijna als heiligschennis. De Bruyne is de briljante aangever, die nu nog met een oog- en neusblessure kampt, maar gaan deweg het toernooi zijn plek op het ereterras van het voetbal weer zal innemen. Lukaku is de robuuste afmaker, die met Inter een geweldig jaar kende. De doelpuntenmachine Lukaku is een wereldspits geworden. Afge lopen zondag tegen Kroatië was hij goed voor zijn zestigste goal voor de Rode Duivels. Dat was elf jaar nadat hij tegen datzelfde Kroatië debuteerde. Lukaku was toen 16 jaar. woensdag 9 juni 2021 De toplanden maken zich op voor de aftrap van het EK, het startschot van een mogelijk succesvolle campagne die moet eindigen met Europees goud. Deze krant loopt de favorieten alvast met een vergrootglas langs. Vandaag: verovert de gouden lichting van 5ELGIË dan eindelijk een prijs? Vermoedelijke opstelling (3-4-3) De Bruyne Lukaku Carrasco Castagne Tielemans Dendoncker T. Hazarc Vertonghen Alderweireld Denayer Samenstelling: Leon ten Voorde Courtois Het wordt de zevende keer dat België deelneemt aan het EK. In 1980 bereikte de ploeg de finale, waarin het met 2-1 verloor van West-Duits- land. Sindsdien bereikten de Belgen nooit meer een eindstrijd op een groot toernooi. transfergedoe Donny van de Beek moet het EK missen. foto pim ras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 23