in cryptomunten Haar leven, opgestapeld in een hoekje Waarvan akte Speel het Tour de France Wielerspel en win een Krush racefiets! 21 Door zijn vermogen en het feit dat zijn vader ziek is, denkt hij nu na al na over de dood en zijn eigen nala tenschap. Dit is natuurlijk een bij zondere situatie, maar voor genoeg jonge mensen is een testament van belang. Als je bijvoorbeeld samen een huis koopt en niet getrouwd bent, erf je niet zomaar het huis van elkaar.'' ,,Dat is de allergrootste misvatting over een testament. Zo heeft een 80-jarige tante van mij maar een paar duizend euro op haar bankrekening staan. Zij heeft alleen nog contact met haar dochter. Haar zoon heeft nooit met geld kunnen omgaan, maar staat straks wel op de stoep om zijn erfdeel op te eisen, terwijl de dochter niets liever wil dat moeders geld naar een mooie begrafenis gaat. Een testa ment gaat niet alleen om geld, maar ook om het voorkomen van ruzies.'' „Echtparen gaan er vaak van uit dat een van de twee zal overlijden. In dat geval erf je van je partner. Maar je kan ook tegelijk overlijden, bij een vlieg tuigramp bijvoorbeeld. Ook kun je kort na elkaar sterven, denk aan het jonge echtpaar dat op huwelijksreis vlak na elkaar overleed aan voedsel vergiftiging. Omdat de vrouw eerder stierf dan de man, kreeg haar familie niks. Want zonder testament gaat de erfenis naar de langstlevende.'' ,,Je moet altijd naar de notaris, maar je kunt wel zelf een codicil opstellen. Een codicil is een handgeschreven document waarin je kan bepalen wie bijvoorbeeld je sieraden en je inboe del mag hebben en hoe je begrafenis eruit moet zien. Het is zelfs verstan dig om dit niet in je testament te zet ten. Je wensen voor je uitvaart kun nen gedurende je leven namelijk nog weleens veranderen. Dat kun je dan zelf aanpassen.'' ,,In een testament regel je alles voor na je dood, in je levenstestament voor tijdens je leven. Voor als je ziek of wilsonbekwaam wordt bijvoor beeld. Misschien niet iets waar je al over nadenkt op je twintigste, maar rond je vijftigste wordt het wel tijd. In een levenstestament kun je re gelen wie voor jou medische beslis singen mag nemen, maar ook vast leggen of je wel of niet behandeld of gereanimeerd wilt worden. Ook kun je afspreken wie jouw financiën mag regelen. Zonder levenstestament moeten jouw naasten bij wilsonbe kwaamheid naar de kantonrechter, die dan een bewindvoerder zal aan wijzen. En wie zegt dat dat iemand wordt die jij had gewild?'' ,,Daar rust echt nog een taboe op. Je wilt natuurlijk niet als een geldwolf overkomen of je ouders betuttelen. Pak het voorzichtig aan en maak dui delijk dat het gaat om hun wensen. Of, als dat niet werkt, begin juist over geld. Mijn schoonvader was om toen ik over de erfbelasting begon. Het is eeuwig zonde als je huis veel waard is geworden en je kinderen hier na je dood 20 procent belasting over moe ten betalen. En dat terwijl je tijdens je leven hard hebt gewerkt om de hypotheek af te kunnen lossen. Je kunt gemakkelijk besparen op de erfbelasting, bijvoorbeeld door de kleinkinderen gelijk na je dood mee te laten erven, of de rente te verhogen op het deel dat de langst levende ouder nog aan de kinderen verschuldigd is. Maar dat moet je wel even weten. Én vastleggen in je testament.'' evrouw De J. is, na een jarenlang verblijf in het verpleeghuis, overle den. Haar sterfbed was eenzaam. Vanwege corona mocht niemand haar bezoeken. Veel besef zal ze daar misschien niet van hebben gehad, want ze leed al geruime tijd aan dementie. Maar triest blijft het, zo'n eenzame dood. De alleenstaande mevrouw De J. was uitge sproken toen ze jaren geleden bij mij haar testa ment liet opmaken: haar nalatenschap moest in zijn geheel naar een goed doel. In een codicil legde ze haar wensen voor haar uitvaart vast. Die kwamen er kort gezegd op neer: laat mij cremeren, maar vertel het niemand. Ze wilde geen dienst en geen rouwkaarten. Pas als haar lichaam tot as was verbrand, moest ik een korte en zakelijke advertentie in de krant zetten. Een dag na het verschijnen van de advertentie hangt een neef aan de telefoon. Hij is behoorlijk van slag. Want al had hij weinig con tact met zijn tante - ,,ze hield altijd de boot af' - toch doet het hem pijn dat hij geen afscheid heeft kunnen nemen. Hij vraagt of er een testament is. Ik vertel hem dat dat er is, maar dat ik hem daar niets over mag vertellen omdat hij geen erfgenaam is. Dat begrijpt hij. ,,Maar haar spullen dan? Ze is de zus van mijn moeder en misschien heeft ze nog foto's of brieven van vroe ger. Die zou ik graag wil len hebben.'' Iets meer respect voorde overledene, is dat te veel gevraagd? Speel gratis mee op pzc.nl/wielerspel Ik beloof hem uit te zoe ken wat er mogelijk is en neem contact op met het goede doel. Ik weet uit ervaring dat goede doe len alleen interesse heb ben in geld uit een nala tenschap en niet zitten te wachten op persoon lijke spulletjes. Die be landen vaak op de vuilstort. Ook dit goede doel heeft er geen problemen mee dat de persoon lijke spullen van mevrouw De J. naar haar nabe staanden gaan. Haar kamer is binnen 24 uur ontruimd, maar haar spullen staan nog in het verpleeghuis. Sa men met de neef ga ik op bezoek. De boedel staat opgestapeld en onafgeschermd in een hoek van een ontvangstruimte. Voortdurend lopen mensen in en uit. Iedereen kan er zo uit meene men wat van zijn gading is en wie weet is dat ook gebeurd. Terwijl de neef de spullen doorzoekt, zitten medewerkers een tafel verderop te praten en te lachen. Ze hebben het erg gezellig met elkaar. Voor mij voelt het heel ongemakkelijk dat zo nonchalant wordt omgegaan met wat rest van een heel leven. Een afgeschermde ruimte, iets meer respect voor een overledene: is dat nou echt te veel gevraagd, zelfs in coronatijd? Met twee fotoalbums en een envelop vol brie ven vertrekt de neef uit het verpleeghuis. ,,Kan de rest nu eindelijk weg?'', vraagt een medewer ker. Er is kennelijk haast bij. PC WOENSDAG 9 JUNI 2021 Ook op jongere leeftijd kan een testament al handig zijn, zegt finan cieel planner Iris Brik. ,,Als je bijvoorbeeld samen een huis koopt en niet getrouwd bent, erf je niet zomaar het huis van elkaar.'' foto jan kok Is een testament alleen van belang al je een huis en veel geld hebt? Als je getrouwd bent erf je automa tisch van elkaar, is een testament dan wel nodig? Kun je ook zelf je testament opstel len, of is een notaris verplicht? Wat is een levenstestament en waarom is dat belangrijk? Hoe bespreek je met je ouders dat het misschien tijd wordt voor een testament? Wacht maar tot ik dood ben van Iris Brik is verkrijgbaar in de boekhandel (€24,50). ultieme Tour de France-specialist? In het Wielerspel stel je een team van 20 renners samen enners scoren elke etappe punten met hun uitslag én positie in de klassementen van de groene trui, bergtrui en de jongerentrui. Laat zien wat je waard bent en maak kans op h Aero racefiets t.w.v. 1.999 euro. Waargebeurde voorvallen uit de notarispraktijk, opgetekend door journalist Johan Nebbeling. c Vanwege beroepsgeheim zijn geen namen vermeld. Reageren? akte@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 21