Kiekjes van je buurt maken vanuit de lucht Dejongste cliënt van Iris Brik is 24 en belegt 20 GOEIE KOOP Als je alles goed regelt voor na je dood, scheelt dat niet alleen erfoelasting maar ook veel gedoe voor de achterblijvers, weet financieel planner en executeur Iris Brik mede uit persoonlijke ervaring. Wie erft er als er geen testament is? Erfoelasting DRONES DJI Tello ca. €100 720p (standaard HD-resolu- tie). Het toestel begint auto matisch te vliegen door het in de lucht te gooien. Je kunt deze drone besturen via je smartphone en tablet. DJI Mini 2 Fly More Combo ca. €573 DJI Mavic Air 2 Fly More Combo ca.€985 adenken over je testament? Daar heeft niemand zin in. Zeker niet op jonge leef tijd. En toch is het verstan dig om te doen, zegt Iris Brik (56), executeur en voorzitter van Velex, de Vereniging van Levensexe cuteurs. Uit onderzoek van uitvaart- bedrijf Dela blijkt dat nog geen 20 procent van de jonge ouders tussen 18 en 34 jaar een testament heeft. ,,Een huis, een hypotheek, een goed pensioen en beleggen: het testament hoort ook in dat rijtje thuis'', zegt Brik. ,,Toch blijft het vaak een onder geschoven kindje.'' Om iedereen, jong en oud, wegwijs te maken in wat je allemaal kunt regelen voor je nalatenschap, schreef zij het boek Wacht maar tot ik dood ben. ,,Aan je eigen dood denken is niet alleen niet leuk, maar ook vaak inge wikkeld. Het vakjargon van notaris sen schrikt mensen af. Het is mijn missie om mensen in jip-en-janne- ketaal uit te leggen wat je zoal kunt regelen om je dierbaren verzorgd achter te laten en ze niet met ellende op te zadelen na je dood.'' ,,Het betalen van onnodig veel erfbe- lasting. Of ruzie om de erfenis omdat die niet goed is geregeld. Via de erfe nis komt vaak oud familiezeer naar boven. Er kunnen spullen 'kwijtra ken' in de erfenis. Dat er schrijnende situaties kunnen ontstaan, heb ik zelf ook meegemaakt. Mijn moeder was pas 42 jaar toen mijn stiefvader aan de ziekte van Parkinson overleed. Hij had niks geregeld. We kwamen in een rollercoaster van organisatori sche, medische en geldzorgen Dat heeft ons hele gezin uit elkaar doen vallen.'' ,,De belangrijkste vragen die je jezelf moet stellen zijn: wie zijn mijn erfge namen, wat wil ik aan wie nalaten, aan wie vooral niet en onder welke voorwaarden. Dat is de basis, maar een testament is maatwerk. Zo kun je je 'uitleven' met regels van regie, waarmee je als het ware ver over je graf heen regeert. Een voorbeeld hiervan is de anti-schoonzoon- of anti-schoondochterclausule. Die zorgt ervoor dat jouw erfenis niet in handen valt van de partner van je zoon of dochter, bijvoorbeeld na een scheiding. Dan heb je ook nog de regels van besparing. De erfbelasting is samen met de spaartax de meest gehate be lasting. Gelukkig kun je foefjes in je testament opnemen om te zorgen dat deze belasting zo laag mogelijk blijft. Zoals het opvul-legaat, waarmee je de erfenis zo kan verdelen dat de kin deren minder erven bij het overlijden van de eerste ouder, en de ouder die achterblijft méér. De langstlevende ouder heeft namelijk een veel hogere vrijstelling voor de erfbelasting.'' ,,Mijn jongste cliënt is slechts 24 jaar. Hij begon enkele jaren geleden met beleggen in cryptomunten en heeft van 19.000 euro 5 miljoen gemaakt. €2244 WOENSDAG 9 JUNI 2021 PC Best leuk, om je omgeving eens vanuit de lucht vast te leggen. Met een kleine drone kom je al een eind. Maar mag je overal vliegen? En welke modellen zijn inte ressant voor starters? Enkele regels: als drone- piloot moet je minimaal 16 jaar zijn en een Europees erkend dronebewijs hebben, je mag niet hoger vliegen dan 120 meter boven de vV Eén van de goedkoopste drones op de markt. Je kunt er dertien minuten mee vlie gen en beelden maken in grond. Boetes kunnen oplo pen tot 8700 euro als je je daar niet aan houdt. Met voorsprong het bekendste dronemerk is DJI. Het Chi nese bedrijf bestaat ruim 15 jaar en is goed voor zo'n 70 procent van de drones op de consumentenmarkt. Het biedt instapmodellen van 99 euro tot professionele toe stellen die duizenden euro's kosten. Hier drie aanraders. Uiteraard is dit model op veel vlakken niet te vergelij ken met duurdere toestellen, maar het is wel een fijne in stapper voor wie eens wil weten hoe het voelt om met een drone te vliegen. Deze drone is perfect voor beginners. Je kunt hem los kopen voor minder dan 400 euro, maar de 'Fly More Combo' heeft heel wat inte ressante accessoires. De drone weegt 249 gram, waardoor je net onder de grens valt waarop je een competentiecertificaat nodig hebt. Doordat het apparaat inklapbaar is, kan het zo mee op reis. Met een volle accu kun je een half uur vliegen, maar bij deze set krijg je onder meer twee extra ac cu's. De drone filmt in 4K- resolutie. Nog een interessante Combo is die van de Mavic Air 2. Het toestel is iets duurder, maar kan meer. Zo heeft de verbinding tussen de drone en je afstandsbe diening minder last van sto ring en filmt hij ook in 4K. De sensor kan foto's nemen van 48 megapixel (48 miljoen pixels) en heeft een diafrag ma van f/2.8 (groot diafrag ma, dus veel lichtinval) waar door je er ook in donkere omstandigheden mee uit de voeten kunt. 'Regel op tijd je testament' ESTHER ELLIGENS We regelen van alles, maar niet een testament. Hoe komt dat? Waar kunnen nabestaanden tegen aan lopen zonder testament? Wat kun je dan allemaal regelen in je testament? Nadenken over de dood en je tes tament op je 30ste, moet dat? 1. Echtgenoot, geregis treerde partner en eigen kinderen (geen pleeg- of stiefkind). Als uw kinderen niet meer leven: uw klein kinderen. 2. Ouders, broers en zus sen. Als uw broers en zus sen niet meer leven: hun kinderen. 3. Grootouders. 4. Overgrootouders. 5. Als er geen erfgenamen zijn: de staat. De erfenis gaat over naar een volgende groep als in de voorgaande groep geen erfgenamen zijn. Over deze bedragen betaal je geen belasting: Echtgenoot, geregis treerd of samenwonend partner: €671.910 Kind, pleegkind, stiefkind, kleinkind: €21.282 Kind met beperking: €63.836 Ouders: €50.397 Broer, zus, achterklein kind, of andere erfgenaam: Erf je meer, dan moet je over dat extra geld belas ting betalen. Tot een be drag van 128.750 euro is 10 procent voor partners en kinderen, 18 pct. voor (ach- ter)kleinkinderen en 30 pct. voor broers, zussen, ouders en andere erfgena men. Boven de 128.750 euro is de erfbelasting respectievelijk 20, 36 en 40 procent. (bron: Belastingdienst) Ben jij de 1 Deze 20 r geLe trui, een Krus

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 20