JOL Baywatch met drones Slachtoffers weten vaak niet bij wie ze kunnen aankloppen De strandwacht 2.0 heeft vliegende ogen Los van de ongewenste seksuele penetratie heeft 31 procent van de vrouwen en 11 procent van de man nen tijdens de studententijd an dere ongewenste seksuele hande lingen meegemaakt, zoals aanra ken, zoenen of betasten (van de ge nitaliën) zonder instemming. Meestal is de dader iemand die ze al langer kennen. De cijfers komen voort uit landelijk representatief onderzoek onder 1059 Nederlands sprekende studenten. ,,In dit onderzoek zie je bij stu denten na een voorval vaak ontken ning of schuldgevoel", zegt direc teur Dagmar Oudshoorn van Am nesty Nederland. „Slachtoffers heb ben het beeld dat een verkrachting altijd gepaard moet gaan met grof geweld. Of ze hadden zelf gedron ken. Maar linksom of rechtsom, seksuele penetratie zonder instem ming - verkrachting dus - is een Het moet duidelijker worden waar mensen terechtkunnen, welke mogelijkheden er zijn mensenrechtenschending." Twee derde van de studenten die een penetratie zonder instemming meemaakten, hebben daar later ook last van. Slechts een fractie van de studenten meldt het echter bij de vertrouwenspersoon van hun on- derwijsinstelling als ze zijn ver kracht. Bijna niemand weet precies bij wie je op de instelling kunt aan kloppen, of wat de procedure is bij seksueel geweld. Steken laten vallen Oudshoorn: ,,De instellingen in het hoger onderwijs laten steken val len. Zij moeten veel meer verant woordelijkheid nemen voor de vei ligheid en het welzijn van hun stu denten." Zo moeten zij hun stu denten voorlichten over weder zijdse instemming bij seks, duide lijke informatie geven over beschik bare hulpverlening en gedegen pro tocollen opstellen. ,,Sociale veiligheid is cruciaal voor studenten, onderzoekers en medewerkers", reageert voorzitter Pieter Duisenberg van de Vereni ging van Universiteiten (VSNU). ,,Zo moet het duidelijker worden waar mensen na een voorval te rechtkunnen, en welke mogelijk heden er dan zijn." Alle universiteiten hebben al ver trouwenspersonen en iedereen binnen de academische gemeen schap kan binnenkort ook naar een universitaire ombudsfunctionaris stappen. Duisenberg: ,,Reken maar dat wij ook dit signaal weer heel se rieus nemen en kijken of extra stappen nodig zijn." P7 Jaargang 263 Nieuwsmedia Prijs €2,85 11688 geliefd in het Wij houden i Vele tientallen zieke i mensen bracht hij tijdens V|jj de coronacrisis in 'zijn' ambulance naar het ziekenhuis. Het waren drukke tijden voor Raoul Fenijn Rammeloo uit '0$ Hulst. Maar nu de cijfers de goede kant opgaan, is er tijd om even op adem te komen. »ZEELAND 2 PU 'Eén op tien studentes verkracht' Eén op de tien vrouwelijke stu denten heeft tijdens de studen tentijd seks gehad tegen haar wil. Verkrachting overkwam ook 1 procent van de mannelijke stu denten, blijkt uit onderzoek door I&O Research in opdracht van Amnesty International. Edwin van der Aa Amsterdam - Pieter Duisenberg, VSNU Zonnig en warm pzc.nl Ook voor het laatste n> Zeeuwse nieuws De PZC is onderdeel van: Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/bezorging 8 555530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 1